10 dôvodov, prečo som sa stal úspešným


Knihy ako BlackSwan od Taleba alebo Thinking fast and slow od Kahnemana mi zmenili pohľad na svet. Pochopil som koľko nedokonalostí ma v sebe ľudský mozog a ako ho to ovplyvňuje vo vnímaní sveta a súvislostí. Jednou z najzaujímavejších chýb je: survivorship bias. Napriek tomu, že je po vojne a vidíte spätne udalosti, tak ich vyhodnotíte nepresne a pripisujete niektorým veciam väčšiu váhu akú reálne na situáciu mali.

Novinári sa vás pýtajú,

čo je za vašim úspechom a vy vymenujete 10 vecí ako tvrdá práca, dobré strategické rozhodnutia, ľudia okolo vás, dobrý marketing, produkt a medzi nimi aj štastie. Survivorship bias hovorí práve o tom, že tieto závery sú väčšinou nesprávne a málokto si uvedomuje akú obrovskú rolu zohrali premenné, ktoré si neuvedomujeme.

Trošku som s tým bojoval, kedže ego každého človeka len tak nepustí a samozrejme všetko sa podarilo, lebo sa o to priamo zapríčinil. Až kým som si ich nezačal všímať okolo seba.

Napríkad pri hraní FIFY 2015 na X-boxe 

(offtopic: nehrávajte to, lebo pri najbližšom pozeraní ligy majstrov budete imaginárne mačkať gombiky)

Boli sme vyrovnaní súperi. Ale zrazu niekto začal dlhodobejšie vyhrávať. Nechápal som tomu. Ale ten čo vyhrával, tomu chápal veľmi dobre:

“dobre som spravil, že som si zmenil  tím. lebo tomu realu madrid ľahko odoberali lopty. popozeral som si niekoľko videií na nete, naučil som sa to a už som lepší”

Po pár ďalších zápasoch sme zistili, že jeden ovládač je takmer nebadateľne pokazený. Nebolo to zjavné na prvý pohľad ale hráči neskoro reagovali do jednej zo strán. Keď sme daný ovládač vymenili, tak každý jeden prehral rozdielom triedy. Nezáležalo teda aký mal team alebo koľko videíí napozeral ale aký mal ovládač.

Pritom keby sa vás pýtali novinári ako to, že stále vyhrávate, neodpovedali by ste správne. A toto sa deje často krát v biznise, športe a vo vyhodnocovaní výsledkov: bolo za tým veľa tvrdej práce, super stratégia, leadirship atď..  lenže veľa krát je pravý dôvod pred nami skrytý a tak si žijeme vo svojej bubline. A pritom máme len lepší ovládač a nikto vrátane nás to nevie.

Na druhú stranu treba povedať:

Štastie a nekontrolovateľné veci v našich životoch hrajú veľkú rolu, ale ak by ste boli úplný začiatočník tak vás vo FIFE porazím aj s týmto zlým ovládačom ;)). Čiže do určitej miery máte svoj osud vo svojich rukách a bez tréningu nemáte šancu.

No pri porovnatelnom levely skillu, skúsenosti, tréningu a múdrosti rozhoduje o víťazstve veľa ďalších premenných, ktoré si neuvedomujeme.

Viď. napr. poker, kde je miera štastia naozaj veľká. Akonáhle stretnete vyrovnaného súpera, tak už je to iba o štastí. Zarábať môžete len keď hráte proti slabším. Problém potom je, že túto veľkú mieru štastia si pri biznise ľudia až toľko neuvedomujú. (a pritom sa toľko krát poker porovnáva s biznisom)

Dávajte si preto vždy pozor, keď spätne vymenovávate dôvody prečo sa niečo stalo. Je veľká pravedpodobnosť, že sa mýlite akokoľvek vám vaše ego hovorí, že tomu rozumiete.

Je dobré ak sa snažíte vlastnými silami dostať vždy do vyššieho a vyššieho levelu, kde budete rozdielom triedy vedieť ovplyvniť súvislosti. To je to, čo máte pod kontrolou.

Zvyšok záleží už od takého množstva premenných, že ich nedokáže ľudská bytosť uchopiť a ovplyvniť a tomu sa hovorí náhoda-štastie.

https://www.instagram.com/p/BcAaKUontmW/?taken-by=truban

Môže vás zaujímať môj ďalší blog – Všetci chcú byť štastní, ale nikto nechce trpieť.

Categories