Súkromné otázky verejne: banky mi nechcú požičať a hľadám investora


Každý týždeň mi príde niekoľko mailov so žiadosťou o radu pri podnikaní. Hľadám investora! Ľudia chcú feedback na svoje projekty alebo chcú vedieť ako osloviť investora a získať peniaze. Snažím sa odpovedať a pomôcť každému. Otázky sa často opakujú a preto som sa rozhodol, že skúsim experiment s verejnými odpoveďami, nech sa to dozvie čo najviac ľudí. Začneme hneď prvou otázkou: ako zoženiem 500k keď mi banky nechcú požičať?

Presnejší prepis otázky je takýto:

Mám podpísaný 8 ročný kontrakt na 680 000, ale potrebujem 500 tisíc eur aby som ho mohol realizovať. Napriek tomu mi banky nechcú požičať. Vedeli by ste mi odporúčať investora, ktorý by do toho šiel?

Pri podnikaní sa snažím aplikovať niekoľko základných princípov. Dva z nich sú:

  • skúste sa vložiť do kože partnera s ktorým obchodujete (čo tak môže chcieť)
  • pri každom obchode si skúste zvážiť viacero alternatív. Máte väčšiu šancu, že sa dobre rozhodnete.

Skúsme tieto princípy skombinovať a aplikovať:

Môj partner v tomto prípade (banky, investori) chcú investovať peniaze a zhodnotiť ich. Chcú zarobiť čo najviac, s najmenším rizikom a s najmenšou možnou námahou (časovou investíciou).

Ponuka je zhodnotenie pol milióna eur za 8 rokov o 36 percent. Čo je p.a. (“ročné”) zhodnotenie 4.5%. To som tam nezapočítal ešte to, že sa o daný zisk asi bude treba deliť s ďalšími konateľmi, asi to není ani zdanené …

Riziko môže byť pre niekoho vnímané ako malé (máme kontrakt), ale v skutočnosti je veľké z viacerých dôvodov: žiadna diverzifikácia (je to jeden projekt) a projekty nevychádzajú, firmy krachujú, investor nepozná daného človeka, 8 rokov je strašne dlhá doba, milión ďalších dôvodov vygeneruje každý z vás.

https://www.instagram.com/p/BcAaKUontmW/?taken-by=truban

Pozrime sa aké alternatívy majú partneri:

  1. Aká suma je 180 000 za 8 rokov? Prestavte si, že sa zamestnáte a zarábate mesačne 2000 eur, tak presne toľko zarobíte za 8 rokov. Načo k tomu potrebujete ešte utopiť 500k eur?
  2. V dnešnom svete je pomerne jednoduché a bezstarostné peniaze cez rôzne overené finančné nástroje diverzifikovať a tak s pomerne malým rizikom mať 4-5% p.a zhodnotenie (a jedine čo stačí je poslať peniaze. žiadna robota)
  3. Investor môže 500k eur rozdeliť po 100k do 5 tich startupov, ktoré majú možno trošku väčšiu mieru rizika ale o to môžu mať aj väčší zisk a získať tak zhodnotenie stovky až tisícky percent. Pr. Websupport rástol za 5 rokov o 1300%. Ak by vtedy bolo potrebných 500k eur a vy by ste ich zainvestovali, mali by ste z toho návratnosť 8 miliónov eur. Mínus 2 milióny eur, ktoré vám padli v ďalších 4 skrachovaných investíciach ste v pluse 6 miliónov a môžete hrať ďalej.

Tieto 3 dôvody vám spravia predstavu, prečo je ťažké získať financie na takýto projekt. Matematika, trh a iné možnosti jednoducho nepustia. Investor, ktorý by vám dal 500k eur ma kopec ďalších možností ako svoje peniaze ľahšie, bezpečnejšie a lepšie zhodnotiť.

Ako sa to má robiť?

Dať ponuku o ktorú sa ostatní budú trhať. Potom získate od investorov aj bánk najlepšie podmienky, pretože si budete musieť vyberať vy.

Ak chcete návratnosť pár percent ročne, musí to byť bez roboty a bez rizika. Naopak ak chcete od niekoho (aj od seba) veľké riziko a veľkú mieru času, musíte ponúknuť návratnosť v stovkách percent. Všetko ostatné je zlý obchod, pretože na trhu sú lepšie možnosti.

Môže vás zaujímať – 7 inšpirácií pre eshopy ktoré vám prinesú spokojnejších zákazníkov a väčší zisk

Ak máte aj vy otázky k vášmu biznisu, v pohode mi napíšte. Možno z toho bude ďalší článok a pomôžete tak aj ostatným. Samozrejme všetko anonymne: michal@truban.sk

poznámka: otázka aj odpovede sú kvôli anonymite a tomu, že idú na verejnosť prepísané do inej formy a obsahu

Categories