Všetci chcú byť šťastní, ale nikto nechce trpieť


Robte to, čo milujete. Robte to, čo vás baví a potom budete úspešní. Niekde zmizla druhá, podstatná zložka. Aby ste mohli robiť to čo milujete, musíte robiť aj to, čo neznášate. Aby ste mali veľa slobody, musíte mať veľa disciplíny. Keď chcete byť šťastný, musíte namiešať správny kokteil utrpenia a radosti. Jedno bez druhého neexistuje a práve to, že ľudia majú predstavu že to má byť len čierne alebo biele ich metie.

Keď chcete vybudovať firmu, musí vás to baviť.

Ale nedá sa to robiť bez vecí, ktoré natom neznášate a ktoré vám nejdú. Nedá sa to spraviť napríklad bez otravných papierovačiek.

Keď chcete zabehnúť maratón alebo ironmana, musí vás to baviť.

Ale musíte absolvovať množstvo tréningov, kde sa vám nechce a ktoré vás bolia. Musíte si pritom trošku poplakať a sem-tam sa utopiť. Musíte robiť pohyby ktoré neviete a ktoré neznášate.

Keď chcete napísať knihu, musí vás to baviť.

Ale musíte nad ňou sedieť, prepisovať a trpieť pri nej. Presne to, čo neznášate.

Kvalita je tvorená ťažkosťami. Kvalita znamená nedostatok. Pretože je jej málo. Málo je jej preto, lebo je to ťažké. Málo ľudí dokáže robiť ťažké veci. Málo ľudí dokáže rozumne trpieť a mať rád toto utrpenie.

Málo ľudí ho dokáže správne zakomponovať do svojej zábavy tak, aby sa to správne a vyrovnane vyskladalo. A rovnako málo ľudí čo až moc trpí, dokáže rozumne zakomponovať zábavu a radosť.

Ľudia, ktorí sa neustále posúvajú, učia nové veci, zlepšujú sa a plnia si sny sa divne zamilovali do tej ťažkej časti.

Tá ťažká časť je tá, ktorá im chýba. Aj keď ju neznášajú, vedia že to je ona čo ich posúva a dopĺňa časť ktorú zbožnujú. Preto sa jej nevyhýbajú ale rozumne, tak aby ich neotrávila si ju dávkujú. Vítajú ju keď príde, pretože vedia, že toto je to, čo tvorí kvalitu.

Robia si z čierno-bieleho sveta, svet farebný.

Keď chceš byť šťastný, musíš trpieť.

Môj blog – Ťažko je ľahko žiť.

6 Comments

Add yours
 1. 3
  Dusan Plichta

  Michal mne sa lubi myslienka, ze uspech je definovany mnozstvom nekonfertnych konverzacii, alebo feedbackov, ktore si ochotny zvladnut. A tak z casti suhlasim ako pises, no na druhej strane ak zacneme pri budovani spravneho pristupu a vlastnej reality, tak som sa dostal k zaujimavemu paradoxu. A to, ze vacsinou podmienujeme spokojnost a stastie naplnenim cielov, „achievementom“, ale ono to klika vraj vtedy, ak je clovek najprv stastny, spokojny a vyrovnany a v ramci fullfilmentu dava jeden ciel za druhym. Ako meditujem este nad tym, ale ked sa pozriem spat v zivote, ze kedy isla karta, tak mi to dava zmysel. Samozrejme nie je to o prechadzke ruzovou zahradou, ale miere dikonfortu, ktoru clovek zvlada je trenovatelna a da sa posuvat. V tom, myslim, ze pre teba asi u ni je diskonfort 60km bike na 125 tepoch …a ja by som netrenovany trpel svalovo tej neprijemnej pozicii cestneho biku :-) Inak celkom ma chytil pristup tohto tipka : http://www.thecodexmind.com/

 2. 5
  Róbert

  Ak je vsetko uzasne, potom sa uzasne stava standardom a teda vsetko je normalne. Ludska mysel dokaze chapat koncepty len v kontraste s niecim, napr. ak mame v priestore hviezdu a okolo nej nekonecny vesmir, tak ta hviezda je velkostne aj basketbalkou a zaroven aj atomom, ktovie. Vec musi byt vzdy relativna k niecomu. Preto je napr. clovek schopny chapat sekundy a mesiace a roky, s desatociami a storociami uz ma problem a taku miliardu rokov si uz vobec nevie predstavit. Sumy penazi nad milion detto. Rovnaky clovek sa bude v kruhu uspesnych ludi citit menejcennejsie ako ked sa obklopi priemernymi ludmi, lebo subjektivne sa mu zda, ze je na tom v konecnom dosledku lepsie, pritom to je len iluzia, pocitovy klam.

 3. 6
  Adam Podolák

  Toto nie je ničím dokonalé. Zbožňovanie, chválenie utrpenia je dogma, politická, manipulatívna dogma – ak trpíte, žijete správne. Trochu to rozpestriem. Je prekonávanie vlastnej lenivosti utrpenie? Je zdolávanie prekážok, uvedomovanie si vlastných chýb a ich naprávanie, plnenie si povinností či trpezlivosť, vytrvalosť, cieľavedomosť utrpením? Ak áno, tak práve takto vyzerá čierno-biele, veľmi, veľmi jednoduché videnie sveta.

Comments are closed.