Strava je ako náboženstvo a preto treba chudnúť


Zhrešil som. Prisahal som si, že o tejto téme nikdy nenapíšem. Ale pokušenie bolo príliš veľké. Nemohol som spávať. Neustále mi hlavou chodili písmenka, kalórie a vypasovné rifle. Paralel bolo príliš veľa. Prečo je na svete toľko diét a náboženstiev? Ktoré sú tie jediné správne? Po ktorej pôjdete do neba (toho fyzického a mentálneho)? Strava je ako náboženstvo…


Ktoré náboženstvo je to správne?

Pokiaľ ste o tom nepremýšlali tak to, ktoré ste zdedili. Pokiaľ ste o tom premýšlali, tak zistíte, že žiadne. Prinajhoršom sa neviete rozhodnúť. A to  preto, lebo nemáte dôkazy. Máte iba vieru.

Prečo je to so stravou a dietámi rovnaké? Lebo nie sú dôkazy. Nie, žeby neboli. Ale je ich tak veľa a tak protichodných, že aj najväčší potravinoví kňazi sa medzi sebou hádajú. Na takmer každú štúdiu existuje protištúdia, ktorá ukazuje niečo trošku iné a vyvracia ju a opačne. Vytesaní chlapci a dievčatá jedia aj ryžu, aj nejedia.

Zároveň ako náboženstvo aj strava je obrovský biznis.

Kde nie sú len dobrí ľudia čo vám chcú pomôcť dosiahnuť osvietenie a kocky na bruchu. Ale sú aj bohatí sektári, ktorí chcú zarobiť bez ohľadu na vaše (duševné) zdravie.

V oboch svetoch existuje mainstream a sekty. Ich stúpenci nehovoria o ničom inom a snažia sa ovečky zachrániť. Križiaci v mene boha zabíjajú pohanov a tí zas pre istotu robia to isté. Pritom chcú vlastne rovnakú vec: ako schudnúť?

Naštastie aj tu existuje akási zjednocujúca jednoduchá pravda vo svojej podstate.

Väčšina náboženstiev je brutálne odlišná, ale pár veci majú spoločných: treba byť dobrý, pomáhať svojim súputníkom, veriť v boha (toho svojho). Prinášajú do života trošku zmyslu, keď mozog nestačí. A v zásade je jedno, či sa máte modliť ráno, či večer. Či treba isť do kostola, či do mešity. Je jedno, či ste kresťan, či moslim, či gay. Keď budete dobrý, pôjdete do neba.

A podobne to je aj so stravou. Existujú pravidlá na ktorých sa zhodne väčšina smerov a diét. A keby neboli zaslepený voči svojej jedinej pravde, aj by to uznali. Ale tak by dáli váhu svojmu najväčšiemu nepriateľovi a to sa akože nesmie (keby vedeli ako sa mýlia). Aké sú tie pravdy? Ten kameň uhelný stravovania?

IMG_9258

Tie spoločné pravdy nepíšem na základe hlbokého štúdia a prečítania množstva kníh a blogov. Ani na základe praktického skúšania všetkých možných ketegeno sacharidových vĺn, dusenia kuraciny a hrania sa na homo erectus. Ani preto, že som vypil príliš veľa proťákov.

Tie pravdy mi vo sne vnúkol duch svätý, takže nemôže byť o nich pochýb. (jedine, žeby nejaká štúdia o pár rokov dokázala presný opak. ale toho sa nebojím, lebo v ďalšej štúdii im to spolu s duchom svätým vrátime)

A kedže to bolo vnuknutie, nemyslite si, že ich aj dodržiavam.  No vy by ste mohli. Vidíte? Aj toto je ako s náboženstvom.

Tak ako je sedem smrteľných hriechov, je aj sedem nesmrteľných právd:

1. Nebudeš mať iných bohov okrem zeleniny aby si sa im klaňal.

Nenašiel som žiaden výrazný smer, ktorý by nehovoril, že zelenina je zdravá a má tvoriť základ vašej viery. Snáď okrem fruktariánstva. Ale to je už taký level, ako keby ste chceli byť malomocný.

2. Mierniť sa budeš a na uzde držať všetko čo do seba dávati budeš. 

Jed robí množstvo dávky. Druhá svätá pravda, za ktorú ma dúfam žiadny sektári nerozsekajú. Aj kilo kokosového oleja za hodinu vám môže spraviť vyrážky na pokožke. Tak isto, ako vás môže zabiť kilo pomarančov. Kdežto jedna údená domáca klobáska za polroka (dobre, tak ze mesiac) vám neuškodí.

3. Božie dary budeš čo najmenej kaziť

Do božieho diela sa nemá šahať. Čím menej je jedlo upravované, tým zdravšie. Takže keď si nabudúce nebudete vedieť vybrať medzi 2 veciami. Spýtajte sa, ktoré z jedál – potravín, muselo prejsť menšou úpravou. Ktoré je čerstvejšie. Po ktorého príprave vám ostalo menej obalov? (test bez odpovedí pre odvážnych: zemiaky vs. cestoviny, banán vs. milky way, černice vs. nič ma nenapadá). Túto pravdu schvaľuje 9.9 z 10 výživových poradcov.

4. Na cukor si pozor dávať budeš.

Všetci zhodne varujú pred sladkosťami a cukrom. Tí extrémnejší aj pred sachardimi ako takými, ktoré môžu byť aj v pečive a zemiakoch. Každopádne pri tomto platí trojnásobne druhý bod. O cukre v sladkých nápojoch sa tu baviť nemusíme. Oni porušujú aj všetky predchádzajúce body. (aj nasledujúce)

5. Nevypiješ!

Ani hroznového, ani ražného, pšeničného, ani destilovaného ani žiadneho nápoja ktorý ťa robí opitým a tým sa zohyzďuješ v očiach pána a svojho metabolizmu. Nikto nikde neodporúča alkohol. Kto tak robí, je heretik a chce vašu dušu v pekle.

6. Hýbať sa budeš niekoľko krát do týždňa.

V žiadnej diete nikto nikdy nezakazoval pohyb. Naopak. Bez toho je dieta zbytočná. Je to ako spoveď. Dovolí vám to viac krát hrešiť a potom to celé spáliť a nikto to nemusí vedieť.

7. Nebudeš si myslieť, že každý kto činí ináč, musí byť zničený.

Svet je krásne a zložité miesto, kde naozaj nikto poriadne nevie ako to funguje. A často krát si korelácie vykladéme veľmi zle. (keby len tie). Preto pomáhajme, diskutujme, sharujme svoje názory, stravujme sa zdravo. A zároveń choďme po svete s otvorenými dušiami.

Tu zoznam spoločných právd končí. Možno vás napadnú ďalšie. Ale mne už duch svätý viac nezazdielal.

Samozrejme sa môžete hádať o tom, či je dobré raňajkovať a koľko gramov v ktorom cykle tých sacharidov treba. Ale je to jedno, keď sa večer nadrbete a 80% vecí čo jete sú umelé a procesované.

Každopádne, ak iba týchto 7 vecí dosiahnete dodržiavať na 20%, nebudete mať asi kocky na bruchu, ale môžete byť zdravý, plný energie a ľúbiť sa navzájom.

ENJOY.

https://www.instagram.com/p/BaEG1PUHNVi/?taken-by=truban

Môže vás zaujímať aj moja najväčšia športová chyba.