Môj príbeh s „digitálnym lídrom“ Pellegrinim


Toto nepíšem preto, aby som ukazoval na prešľapy iných politikov. Píšem to sem pre seba a pre vás. Aby som nikdy nič podobné nerobil a keby som sa len trochu začal chovať podobne, aby ste mi to mohli otrepať o hlavu. Na “digitálnom” úrade ľudia bývalého digitálneho lídra a terajšieho premiéra Petra Pellegriniho pár dní pred Vianocami bez schválenia spätne vyplatili 600 000 eur, ktoré mohli ísť občanom.

Vynorili sa mi spomienky na niekoľko stretnutí s našim premiérom, “novou tvárou” Smeru Pellegrinim.

Bolo to cca. 2 roky dozadu. Keď predal .sk doménu do zahraničia a keď si zastal záujmy jednej firmy, ktorá dlhé roky obchoduje so štátom pred občanmi a komunitou. Na začiatku som si povedal, že zahodím všetky predsudky o tom, kto všetko kradne. Povedal som si, že to chcem zažiť na vlastnej koži. Dnes už viem, že je to schéma každého politika, ktorý neberie svoj úrad ako službu, ale ako nástroj pre svoj vlastný prospech. Aj to bol impulz pre mňa ísť do politiky a zmeniť to.
Napísal som mu, že sa s ním chcem stretnút a vysvetliť mu situáciu okolo .sk domény a prečo bude lepšie pre Slovensko keď sa nepredá do zahraničia.

Schéma funguje väčšinou v troch krokoch:

  1. Na prvom stretnutí bol očarujúci. Všetko bude robiť transparentne, pre komunitu. Ale viete ako, žiadna revolúcia sa nekoná ale poďme to robiť evolučne. Jeho sladké reči narúšala osoba jeho poradcu, ktorý bol predtým dlhoročný riaditeľ firmy, ktorá mala .sk doménu pod kontrolou. Napriek tomu si poviete, že veď on to myslí dobre a chce pomôcť. Prečo som mal teda o ňom také pochybnosti?
  2. Na druhom stretnutí, už na komisii vo väčšom kruhu (cca. 30 ľudí) zväčša prichádza už k riedeniu sľubov a malých krokov, ktoré nie sú úplne v súlade s deklarovaním z prvého kola. Stále sa však hráme na objektivitu a na slová o tom, že treba nájsť kompromis a dohodnúť sa. Veď áno, to určite treba. Jediné, čo túto idylku opäť narúša je, keď mu z úst výchadzajú argumenty, aké dlhé roky používala druhá strana, ktorá na doméne ryžovala.
  3. No a keď ste naozaj neoblomný a stojíte si za svojim právom a právom ľudí, zväčša na treťom a ďalšom stretku sa idylka už úplne rúca a prechádza sa do protiútoku. Osočovaniu z toho, že ste to vy, kto sa chce obohatiť, alebo si robíte reklamu a nejde vám o danú vec.
Na 4. 5. a 6. kole sa už neúčastníte. Tie kolá sa totiž robia bez vás potajme, cez dovolenky a mimo dohodu sa podpisujú veci. Pretože to tá firma, ktorej kopec bývalých zamestnancov a kamošov-majiteľov robí na úrade a o ktorej mi môj pokladník hovorí, že je dobre ju poslúchnuť. A ja svojmu pokladníkovi verím. Beriem si ho z jednej funkcie do druhej. Veď kto by sa mi staral o záležitosti.

Ešte raz. Progresívne Slovensko je tu aj preto, aby prišla nová politická kultúra.

Píšem to sem pre seba a pre vás. Aby som nikdy nič podobné nerobil a keby som sa len trochu začal podobne chovať, aby ste mi to mohli otrepať o hlavu. Prečítajte ako Pellegrini pripravil Slovensko o milióny eur a ako Pellegrini zamestnal ľudí od mobilného operátora.