Ako posunúť našu krajinu dopredu? Progresívne!


Počas mojej tour po Slovensku, s knihou Support, sa ma ľudia pýtali množstvo otázok. Pre mňa celkom prekvapivo u veľa z nich okrem biznisu a Slovensko.digital, rezonovalo hlavne Progresivne.sk. Prestáva im byť jedno, ako tu vyzerajú veci verejne. Ľudia sa chcú pridávať, chcu pomôcť zlepšovať svoje okolie a našu krajinu. To bol hlavný dôvod, prečo ich to všetkých zaujímalo. Pre všetkých tých, som spísal článok o čom vlastne PS je a prečo ho vidím ako jednu z nádejí našej budúcnosti. Je to trošku tldr; ale aj ťažšie veci bude treba spraviť :)

Naspäť cesta nemožná, napred sa ísť musí!

Ľudovít Štúr

Čo sú moje motivácie a prečo to tu chcem vôbec meniť?

Asi všetci vidíme ten žalostný stav okolo nás. Ľudia prestávajú veriť v základnú spravodlivosť, v demokraciu. Prestávajú veriť v to, za čo tu generácie pred nami bojovali a v tomto boji aj umierali. Za slobodu, za rovnosť a za to, aby sa ich deti mali lepšie ako oni. Máme tu unesený štát. Na druhú stranu tu máme obrovské množstvo ľudí, ktorým už dochádza trpezlivosť a chcú to zlepšiť. Chcú sa zapojiť a znova zabojovať o lepší svet.

Ja som len jeden z nich. Motivuje ma bojovať za lepší svet. Baví ma veci zlepšovať, inovovať a neustále rozmýšľať, ako sa dá niečo robiť lepšie a efektívnejšie. Baví ma tvoriť hodnotu. Preto som podnikateľ, preto som napísal knihu, preto investujem do startupov, preto som v rôznych združeniach, ako SAPIE, Slovensko.digital a aj Progresívne Slovensko.

Vďaka účasti v týchto združeniach som zistil, že tento boj vôbec nemusí byť márny. Práve naopak. Keď sa to robí poriadne, to znamená premyslene, konštruktívne, s kľudom, a hlavne so správnymi ľuďmi a kritickou masou, môžeme svoje okolie a aj celú našu krajinu výrazne posunúť. Áno, je to mrte ťažké a deprimujúce, ale riešenie existuje.

Ale k tomu, aby vás hneď na začiatku nezabila skepsa, treba si dať správne výzvy. Treba rozmýšľať v relatívnych a nie absolútnych číslach.

Často nás paralyzuje to, že si predstavujeme, aké ťažké je dosiahnuť dokonalosť.

Mňa ale motivuje to, ako sa vieme zlepšiť oproti súčasnému stavu.

Nevieme si napríklad predstaviť svet bez korupcie. Je pravda, že korupcia tu bude vždy, ale je obrovský rozdiel, či je skorumpovaných 80% vecí alebo iba 20%. To je násobné zlepšenie, ktoré naše životy a možnosti vystrelí do nových výšok. To isté platí napríklad vo verejnom vzdelaní, vede, kultúre, zdravotníctve a spravodlivosti. Ťažko sa niekedy prepracujeme k vysnívaným utópiám, ako by to malo vyzerať, ale už aj 2-3 násobné zlepšenia a odstránenie najväčších chýb a problémov, nám zlepšia život na nepoznanie.

Keď si takto nastavíte ciele, už to nie je niečo nereálne. Už to je niečo, čo sa dá dosiahnuť, začo sa oplatí bojovať. Dajú sa dosiahnuť obrovské zlepšenia.

Okrem motivácie treba k tomu ešte pristupovať racionálne a konštruktívne. Analyzovať si daný problém a prísť s postupom, ktorý ho môže vyriešiť a priniesť zlepšenie. My sme prišli s Progresívnym Slovenskom.

Čo je Progresivne.sk (web tu)

Je to združenie, ktoré chce spojiť všetkých ľudí, ktorí chcú bojovať za lepšie Slovensko, ktorí ho chcú opraviť a posunúť k lepšiemu, tak aby sa tu všetkým žilo lepšie.

Je to združenie, ktoré má za cieľ tie najdôležitejšie problémy Slovenska zanalyzovať a priniesť riešenia. Priniesť dlhodobú víziu Slovenska, a hlavne priniesť aj ľudí, ktorí by tie problémy riešili. V neposlednom rade chcieť priniesť aj podporu ľudí, potrebnú na presadzovanie tejto vízie.

Zásadná zmena sa v našej krajine dá dosiahnuť aj prostredníctvom politiky. Aj keď už teraz veľa ľudí tlačí na to, aby sa Progresivne.sk stalo hneď politickou silou a pán predseda parlamentu Danko chce kvôli tomu už teraz robiť predčasné voľby, chceme to robiť poriadne.

Keď chceme zlepšovať a opravovať Slovensko, musíme to najskôr dokázať v malom, v našej vlastnej organizácií a až potom sa môžeme uchádzať o možnosť riešiť násobne ťažšie problémy. Super je to, že už prvé veci sa daria a pripája sa množstvo ľudí.

No dobre, ale aká je ta vízia a zmena?

Vízia, kde už konečne prestaneme stále iba niekoho dobiehať, ale poučíme sa z chýb ostatných a sebavedomo preskočíme niekoľko slepých uličiek, ktoré už iní pred nami prebádali a pokúsime sa priniesť najnovšie a najmodernejšie riešenia, ktoré najlepšie fungujú.

Ide o zmenu Slovenska, kde bude spravodlivosť a rovnosť pred zákonom, kde bude efektívny štát slúžiť jeho občanom.

Kde budú priority ako: efektívny štát, rovnosť, spravodlivosť, vzdelávanie a zlepšovanie sa.

Vízia, ktorá opraví terajšie nefunkčné veci, ale dokáže sa pozerať aj do budúcna a pripraví Slovensko na najnovšie výzvy, ktoré nás tu čakajú nielen v oblasti bezpečnosti, ale aj v nových exponenciálnych technológiách alebo v možných klimatických zmenách.

To sú ale iba veľmi široké definície, preto to ako to má na Slovensku vyzerať a presné opatrenia chceme robiť aj spolu s vami. Sme združenie, ktoré sa snaží vytvárať veci aj zhora aj zdola od ľudí, preto sme spravili aj  komunita.progresivne.sk, kde sa do diskusie a práce môže zapojiť každý.

Prečo cez Progresívne.sk?

Kým tu nemáme umelú inteligenciu, stále všetko stojí a padá na ľuďoch. A to je aj najväčší benefit Progresívneho Slovenska.

 1. Dali sa dokopy šikovní ľudia, ktorí sa pozerajú vpred. Pozerajú sa nato čo ich spája a nie to, čo ich rozdeľuje. Spájajú ich rovnaké hodnoty a smerovanie. Doteraz Slovensko trpelo veľmi tým, že keď si so mnou nesúhlasil na 100% ale iba na 90% už som s tebou nechcel nič mať. A potom to tu vyhrali všeliaký možní oportunisti a tak to tu aj vyzera. Jeden z prvých vecí ktoré je potrebne spraviť, je spájať sa za dobrú vec a odpúštať si odlišnosti.
 2. Druhá podstatné vec je, že sú to ľudia, ktorí to čo si myslia aj rozprávajú a to čo rozprávajú, aj robia.
 3. Sú to ľudia rôznorodí, z rôznych odvetví, rôzneho veku, rôznych pohlaví, rôznych skúseností. Sú tam ľudia podnikatelia aj zamestnanci, ľudia z NGO, intelektuáli aj praktickí ľudia, úradníci, ale aj ľudia s politickými skúsenosťami, právnici, starší aj mladší, ľaví a praví, muži a ženy a hlavne ľudia z celého Slovenska.
 4. Zároveň sú to ľudia, ktorí už niečo dokázali, sú to odborníci vo svojich oblastiach a preto vedia veci aj robiť, nielen o nich mudrovať. Pretože pre úspech, ako viete je najpodstatnejšie, myšlienky pretaviť do činov.
 5. A veľmi dôležitá vec je, že sú to ľudia so svojimi chybami. Nikto nie je dokonalý a na každom vám môže (a aj bude) niečo prekážať. To ako rozmýšľa, to ako rozpráva, to čo na neho niekto iný povie, to čo kto robil v mladosti alebo s kým sa pozná a z akého tábora je. Podstatné je, že to tu chcú zlepšiť a myslia to úprimne.
 6. No a nakoniec si všetci uvedomujú, že nemajú patent na rozum. Sú otvorení diskusiám a ďalším ľudom a vedia pritiahnuť ďalších ľudí. Pretože na takúto veľkú zmenu je potrebná aj veľká škála ľudí podporovateľov. To, čo sa darí tomuto hnutiu je, že priťahuje množstvo ľudí, ktorí sa sami hlásia pomáhať.

Môj blog – Prečo uspeje Progresívne Slovensko?

Financovanie – aneb kto to platí, podľa toho zistím o čo mu ide:

Vyzerá to všetko až moc dobre a naivne čo? Ale kto to všetko platí? To je ďalšia obrovská výhoda PS, že nepotrebuje žiadne cudzie peniaze. Väčšina veľkej korupcie na Slovensku vzniká z toho, že ľudia, ktorí chceli presadiť zmeny v krajine nemali peniaze, potrebovali ich získať a niečo zato sľubovať. A tak prišli oligarchovia.

Predtým ako sme vôbec PS začínali, bola pre nás podmienka získať čisté financovanie.

Dokážeme základné náklady pokryť z našich zdrojov a zdrojov podporovateľov, ktorí nič zato nechcú. V tomto začiatku sú to Mišo Meško, Ivan Štefunko, Anton Zajac, Rasto Kulich a ja. Doteraz dal každý 4000 eur a onedlho dáme ďalší dar na ďalší rok fungovania. (financie sú dohodnuté dopredu na kvalitné dlhodobé fungovanie združenia)

Zároveň už teraz sa ozývajú desiatky normálnych ľudí, žeby nám radi poslali pár eur na fungovanie. Aj tu fungujeme princípom zhora aj zdola. A tak poskladať silné hnutie, ktoré má dostatok čistých zdrojov od podporovateľov aj väčších sponzorov, aby mohlo kvalitne fungovať a prinášať danú zmenu. Verím, že komunita okolo dokáže toto združenie podporiť a aj takto ho spraviť nezávislým.

Úspech môžete odhadnúť na základe toho, ako to začína, čo sa doteraz udialo:

 • získali sme čisté a transparentné financovanie
 • založili sme združenie so základným tímom ľudí
 • spravili sme prvé neverejné stretnutie, kde bolo vyše 100 ľudí
 • mali sme množstvo mediálnych výstupov, ktoré sme my vôbec neiniciovali, práve naopak sme to ešte nechceli spúšťať, ale už sa tomu nedalo zabrániť.
 • ozvali sa nám stovky ďalších ľudí, že chcú pomáhať a zapojiť sa
 • spustili sme komunitu ľudí na komunita.progresivne.sk, kde za 2 týždne fungovania je viac ako 1000 užívateľov, 170 tém a viac ako 2600 komentárov. Niektoré sú naozaj zaujímavé a plné dobrých nápadov ako to vylepšiť, až nestíhame na všetko odpovedať a zapracovať to.
 • začali sme písať prvé obsahové návrhy a zmeny, ako by to tu malo vyzerať
 • získavame ďalších ľudí na spoluprácu – bez poriadnych zdrojov (hlavne ľudsky sa to spraviť nedá). Prebehli ďalšie stovky súkromných stretnutí, prijímajú sa odborníci a začína sa budovať organizácia po celom Slovensku.
 • začiatkom roka je naplánovaná tour po Slovensku, kde chceme počúvať aké sú lokálne problémy ľudí, kde sa chcú lokálni ľudia zapájať a tak zabezpečiť, aby naše riešenia boli riešenia celého Slovenska

tour

Potom sa už iba pustiť do boja, spraviť všetko potrebné, aby sa nám to podarilo a na to sa musíme zapojiť všetci.

Čo sú ďalšie kroky a ako sa viem zapojiť?

 1. poď na web progresivne.sk a vyplň svoj email a klikni facebook  progresivne.sk – nech máš stále najnovšie info
 2. klikni na komunita.progresivne.sk a zapoj sa do diskusií o tom, ako by Slovensko malo vyzerať, čo sú jeho problémy a čo sú jeho riešenia
 3. vyplň tento formulár, ak by si sa vedel reálne zapojiť aj svojím časom
 4. prídi na stretnutia, ktoré sa budú organizovať po Slovensku (viď. tour vyššie)
 5. podporuj a šír myšlienky Progresívneho Slovenska. Slovenska, ktoré môže nielen prekonať samo seba, ale stať sa aj vzorom pre Európu a celý svet.
 6. buď pozitívny. rozprávaj o tom, šír cez sociálne siete a sám skús zlepšovať veci okolo seba ako vieš. Šanca na zmenu tu je. A veľkú zmenu.
 7. Užívaj Vianoce a štastný Nový rok. Potom začnú bomby šupy, progresívne :))

Nech každý z nás je dnes lepší, ako bol včera a vlasť naša bude veľká a slávna.

M.R.Štefánik

Na záver ak by ste chceli, môžete si pozrieť POD LAMPOU o Progresívnom Slovensku alebo niektoré z našich rozhovorov a článkov.

 

3 Comments

Add yours
 1. 1
  Michal Sabo

  mozno pre zaciatok sa treba zacat progresivne venovat aj problemom s dysortografiou ;)

 2. 3
  Alexander Selkirk

  „Ľudia sa chcú pridávať, chcú pomôcť zlepšovať svoje okolie a našu krajinu.“

  No neviem. 1 778 576 dospelých Slovákov v roku 2016 ignorovalo voľby. To sú väčšinou ľudia, ktorým je to všetko úplne jedno alebo sú to ľudia spokojní s tým čo im vyberú ostatní z možností, ktoré sú v ponuke. (Takže teraz sú spokojní s vládou Smeru alebo im je to jedno).

  737 481 Slovákov spolu s ostatnými (146 205 + 225 386 + 169 593) nás poslalo tým svojím správnym Smerom.

  Čiže to je pomerne veľká časť ľudí, ktorí sú spokojní so stavom aký tu teraz je.

  Zostalo nám 1 369 519 (~31%) dospelých Slovákov, ktorí nie sú celkom spokojní – tak ako píšeš. Tak držím palce ;-)

Comments are closed.