Neviem čo si mám dať zajtra na raňajky. Pomoc.


Ani si nepamätám kedy som naposledy odchádzal tak nadšený z divadelného predstavenia ako dnes. Bola to diskusia o zdravej strave medzi už teraz legendami slovenského internetového stravovania. Zlatos, Bukovský, Pijak moderated by Viktor Bielik. Osadenstvo sľubovalo dobrú zábavu a to sa aj potvrdilo. Asi to nebolo myslené ako divadlo, ale mňa práve to bavilo. Konečne na Slovensku niekto spravil diskusiu, kde proti sebe stáli iné názorové prúdy. Čo na raňajky, tuky či sacharidy? Škoda len, že jediné čo som sa dozvedel bolo to, ako dopadnú diskusie keď proti sebe postavíte nerovných súperov a koľko rokov sa dožívaju v Mongolsku. Aj to neviem či správne.

Sledovať debatu Bukovského proti Pijakovi bolo ako keď hrá FC Barcelona proti dorastencom z dediny od vedľa.

To vlastne celú diskusiu premenilo na divadlo. Na žiadnej diskusii som nevidel toľko použitých ad hominem ako tu. Bez toho nebol ani jeden odstavec. O argumentum ab auctoritate (odkazovaní sa na autority) ani nehovorím. Bolo nadherné sledovať ako si rokmi vytrénovaný a mediálne ošlahaný Bukovský ľahučko poradí s urputnou snahou skórovať a zo zavretými očami a bagetkou v ruke odkúsava zo súperov jedny raňajky za druhými.

Diskusia sa vždy trošku zlepšila, keď sa do toho zapojil Vlado Zlatoš,

lebo ako asi jediný tam naozaj prišiel konštruktivne hľadať riešenia. Bezproblémov uznal aj súperove argumenty, pretože sú správne a je úplne jedno kto ich dáva. Neprišiel sa hádať, kto má väčšie kocky na bruchu a kto ich mal pred 30timi rokmi a aké ich majú v Mongolsku a či je to vlastne zdravé. 

Viktor keď to celé videl, tak to radšej nechal tak, čo tomu tiež nepomohlo. Bol ako taký dobrý rozhodca na zápase – neviditeľný a tak protagonisti mohli ťahať zo svojich gatí svoje mužské hrdosti a porovnávať si. Na druhú stranu keby dával červené karty, tak za 5 minút nemá kto hrať.

Čiže sme sa nič o strave nedozvedeli, a ja stále neviem či si mám to espresso kaziť kokosovým olejom a maslom, alebo postačia k tomu sójové rezy.

Na druhú stranu viem, že Pijak nesúhlasi s Bukovským ani v tom, či ľudia dýchajú.

Hlavne teda či dýchaju v mongolsku a či teda rakovina je z toho, že dýchate alebo preto, že žijete v stane. Dúfam, že Vlada nikto nezažaluje keď mu umrie babka, pretože môže za všetky srdcovo-cievne ochorenia na Slovensku a Mongolsku. (aspoň viete, kde sa treba isť sťažovať)

Keď pristúpime na škatulkovanie a teamovanie organizátora. (ináč aj to celú diskusiu zvrhlo v zápas)

Skončilo to 1:0 pre Bukovského

– Pijak: mínus 1000 bodov a zopár kohort na vyšetrovanie

nebol hodný tejto diskusie a zrazil ju na úplné dno. Na druhej strane som sa natom aspoň smial. Tak neviem, či mi to k zdraviu viac nepomoholo ako to, keby som vedel či sú raňajky aj to, keď niečo zjem o 3 hodiny po zobudení. chcel som mu dať mínus 500 bodov aj keď paleo mám veľmi rád

– Bukovský – plus 1 bod

to vyhral na celej čiare svojim mediálnym vystupovaním a ľahkosťou ako podával fakty. Zajtra si idem kúpiť chleba, nech nežerem. Na druhú stranu nebyť Bukovského arogancie a kopancov súperov medzi nohy, presvedčil by Bukovský o svojej pravde viac ľudí a nezanechal by pachuť určitej zákernosti a vypočítateľnosti. Niečim mi pripomínal Fica. Hral tvrdo ale aj škaredo a fauloval zo zadu. Zaslúži si zato 500 gramový medium rare filet rovno do pečene a nejaké to maslo nato. 

– Vlado – plus 1 bod

to vyhral ako najmorálnejši a najnormálnejší človek z celej bandy, aj keď jemu sa pripisuje extrémizmus. (v blogoch to tak znie, ale na živo presne hovorí o tom, čo je podstatné – individualizmus.) Na druhú stranu aj keď chcel, nedokázal otázkami zaskočiť a zahnať do kúta Bukovského a tie jeho mentálne mapy idu k takýmto prezentáciam ako polliter slivovice k sacharidovým vlnám. čo naštastie neskôr pochopil a preskakoval ich. Najhoršie pre neho bolo, že ho dali do kopy s Pijakom.

Všetci čo sa chceli dozvedieť čo majú zajtra zjesť aby nedostali rakovinu svojich 10 eur minuli nadarmo.

Všetci čo sa prišli baviť na predstavenie a sledovať politickú diskusiu o žrádle ešte nikdy svojich 10 eur neinvestovali lepšie (asi som to len ja :))

Napriek zábave sme podľa mňa prišli o veľa.

Záblesky nádeje sa dali vidieť na záver. Keď sa rozprával Vlado s Bukovským. O personalizácii a o tom, čo má odporúčať on ako lekár pre masy. Obaja mali pravdu, ale každý mieri na inú cielovku a čas.

Tento graf sa volá aj Crossing the chasm (prejdenie priepasti). Pôvodne ho predstavil Andrew Grove – zakladateľ Intelu. Ukazuje, ako si technológie – nové veci adoptujú používatelia. V skratke máte early adopters, mainstream a potom tých ktorý používajú staré technológie.

CrossingTheChasm1

Vlado cieli na prvú časť grafu – early adopters. Bukovský na druhú – mainstream. V týchto segmentoch má každý z nich pravdu a z toho zároveň pramení to latentné nepochopenie. Nedá sa ketogénna dieta a individuálna dieta teraz ponúkať mainstreamu, ktorý obsluhuje Bukovski, lebo je to ešte zložité.

Na druhú stranu, keď technológie pokročia, zjednodušia sa a zlacnejú aj pre mainstream všetci postupne prejdú na individualizovane navrhovanú stravu pre ich potreby. Z Vlada sa potom stane mainstreamak – alebo to potom prenechá Bukovskému a vydá sa hladať nové postupy a technológie, ktorým ešte nikto nebude veriť.

Čiže aby som moje mudrovanie uzavrel:

– pre obyčajných ľudí – širokú masu ma teraz pravdu Bukovský – z terajšími technológiami sú jeho odporúčania pre široké masy najlepšie. Ak teda nie ste early adopter a geek do stravovania, počúvajte jeho. Máte najväčšiu pravdepodobnosť, že spravíte dobre.

– o 10-20 rokov bude mať pravdu Vlado Zlatoš – pretože vďaka technológiam bude automaticky aj široká masa mať vedomosti expertov.  a každé ráno za pár galaktických kreditov vám hajzel povie, či si máte dať bagetku alebo slaninku z jaka (neviem, či vtedy bude ta technológia dostupná aj v Mongolsku) a rovno sa vám teleportne na tanier 3d vytlačená tabletka so všetkým potrebným :). 

Môj záver:

Individualizovaná strava je tá správnejšia cesta, ale momentálne nie je pre všetkých ale to sa v budúcnosti zmení.

(to si myslím, že sa zhodnú aj Vlado aj Bukovski.). Čo na raňajky? Rozhodnite sa sami :)

Prečítajte si o mojej najväčšej športovej chybe.

Categories

9 Comments

Add yours
 1. 1
  Michal

  Rad by som si pozrel tu komediu, dufam ze to bude na internete. Vlado mi prisiel vzdy z nich najserioznejsi clovek a jeho prispevky na blogu su super. Osobne som skusal Slovensku appku od foodlogic.eu a myslim ze je to jedna z ciest(tu appku pokladam za jednu z najlepsich myslienok co sa na SVK vytvorilo)

 2. 3
  dfx

  No nemyslim si, ze by boli Bukovskeho rady najlepsie pre siroke masy. Skor naopak. To, co odporuca Bukovsky, zlyhava v stovkach milionov pripadov v celom vyspelom svete. Staci si spocitat, kolko je tu obeznych ludi a kolkokrat chcu ti ludia nieco so sebou urobit a opakovane zlyhavaju.

  Skor je to o tom, ze o nizkosacharidovej strave sa malo informuje. Ale prisposobit si ju moze kazdy sam.

  Ja som pred dvomi rokmi presiel na nizkosacharidovu a vysokotukovu stravu a za tie dva roky som schudol vyse 30kg. Zo 106kg – 107kg na 73kg – 74kg. Pri mojej vyske 167cm je to pre mna obrovsky rozdiel. Ale faktom je, ze si stravu prisposobujem pre seba a jem aj jedla, ktore sa v paleo strave vynechavaju.

 3. 4
  Aleš Nohel

  gutes clanok, sice viem co je zdrave a zastanem sa skor teorie, ked zijes aktivne, jedz co chces v miere (a obid monsanto, polotovary a umeliny) PS: Ranajky=Breakfast ~ break fast (prve jedlo dna, jedno kedy)

 4. 7
  Dusan Plichta

  Presne to bola moja otazka, vzladom na vplyv vysokosacharidovaj stravy na hormonalny system…NIkto sa tam nebil podla mna za ketozu, a cisto tukovo bielkovinovu dietu, co im vsak trefne do ust vkladal Bukovsky aby vytvoril, zelany kontrast.

 5. 9
  Juraj Ka

  Bukovsky cisty Fico. Pijak vyjadrovanie štamgasta z druhej cenovej.. esteze ma nezaujima prejav ale fakta a bojim sa ze Pijak i napriek neschopnosti prednasat ako clovek je fundovanejsi ako ficovec Buko. Mozno ze zmenim nazor takto to citim teraz

Comments are closed.