45. Firma, ktorá sa riadi sama bez šéfa | Fero Baník – Michal Truban


Fero Baník vám zmení pohľad na zamestnancov. Fero je podnikateľ z firmy Banik a syn, ktorú založil ešte jeho otec a zaoberá sa vodoinštalatérskou a kúrenárskou činnosťou. Ich firma je zaujímavá tým, že sa v podstate riadi sama. V podcaste Fero hneď v úvode vysvetlil, aké je to prevziať rodinnú firmu tak, že kompletne zmení jej riadenie.

 

Jednou zo zaujímavostí, o ktorých Fero v podcaste hovorí, je to, že jeho zamestnanci majú podiel na zisku firmy. Majú prehľad o všetkých nákladoch a riadia sa navzájom medzi sebou. Vymysleli si aj vlastný pojem, a to byť vypľuvnutý firmou. Čo to znamená? Dozviete sa v podcaste. Fero je zatiaľ stále šéfom vo svojej firme, pričom jeho vstup je minimálny. Všetky oddelenia vo firme navzájom spolupracujú, no hlavné slovo paradoxne nemá šéf. To, čo vlastne Fero robí, vás zaujme a vzbudí vo vás množstvo otázok. 

 

Jeho hlavným cieľom je zmeniť pohľad Slovákov na robotníkov, ktorých si zavoláte napr. na montáž vodoinštalatérskej a kúrenárskej techniky. Chce ukázať, že v montérkach sa dajú tvoriť a manažovať zaujímavé a kreatívne veci. 

 

Tento diel vám priblíži fungovanie zaujímavej firmy z východu, ktorá to chce dotiahnuť až do Berlína. Užívajte!

 

Knihy a ostatné zdroje spomenuté v tomto podcaste:

Ricardo Semler Podivín

 

Rozhovor si môžete pozrieť vo videu nižšie alebo na streamovacích platformách:

SPOTIFY podcast: https://spoti.fi/31Nywax

APPLE podcast: https://apple.co/3n0SO8F

GOOGLE podcast: https://bit.ly/3qAt5WU