Prečo uspeje Progresívne Slovensko?


Jeden múdry prezident mi raz povedal: “Keď v biznise maš pod kontrolou 50%, tak v politike 10%”. Celý svoj život bojujem proti pravdepodobnosti. Niekedy vyhrám, niekedy prehrám ale nikdy sa nevzdám. Preto vám chcem napísať, prečo Progresívne Slovensko uspeje.

V každom ťažkom boji potrebujete

  1. Skúsených a odhodlaných bojovníkov so spoločnou víziou
  2. Vedieť o boji čo najviac, mať stratégiu ale zároveň vedieť reagovať na zmeny
  3. Štastie
  4. Vydržať a nevzdať sa

Ľudia

Progresívne Slovensko je zložené zo skúsených veteránov aj mladej krvi. Sú to ľudia ktorí sto krát bojovali proti nepriazni osudu a veľa toho dokázali. Sú tam aj mladí, ktorí sa v tomto boji chcú ešte len vyznamenať. Títo ľudia majú množstvo chýb a spravili množstvo chýb. Ale sú to ľudia, ktorí sa vedia podporovať, spolupracovať, odpúštať si a obetovať sa jeden za druhého.

Nehovorím teraz iba o pár tvárach, ktoré sú momentálne viditeľné. Hovorím o širokom tíme ľudí, ktorí v tomto boji bojujú už teraz a nie je ich vidno. Hovorím o stovkách dobrovoľníkoch z celého Slovenska, ktorí už teraz makajú. O tisíckach fanúšikov a sympatizantov, ktorí vyjadrujú podporu a chcú sa zapojiť.

Vízia

Naša spoločná vízia, ktorú cítime medzi sebou aj bez toho, aby bol napísaná na papieri už teraz spája tisícky ľudí. Papier musí prisť a príde, aby sa zapojili aj ďalší. Ale to, že to cítime a makáme spolu za jednu vec bez toho aby nás niekto nútil je zásadné. Je to tá najväčšia forma motivácie, ktorá sa umelo priniesť nedá a Progresívne Slovensko ju má.

Skúsenosti a stratégia

Uvedomujeme si situáciu v ktorej sme. Máme veľmi veľké skúsenosti a know-how z podobných ťažkých bojov. Aj z politiky, aj z vytváraním projektov, aj z podnikania, aj z vedenia ľudí, aj marketingu ale aj ťažkostí bežného života. No nie sme najmúdrejší.

Uvedomujeme si naše slabiny (napríklad gramatiku :) a všetko čo nám ešte chýba. Nezatvárame oči pred faktami a vieme čo všetko treba spraviť a pretrpieť aby sa úspech dostavil. Radi počúvame spätnú väzbu a radi si necháme poradiť a pomôcť.

Ale už teraz máme stratégiu, ciele, plán a hlavne reálne natom makáme.

Vytrvalosť a odvaha

Prečo Progresívne Slovensko uspeje? Hoc v terajšej situácií nie je ešte dospelé ale je to rozvijajúci sa a rastúci organizmus. To, čo tu bolo pred mesiacom nie je to, čo tu je teraz a úplne iné to bude o rok, o dva o tri o sto. Rastie rýchlejšie a kvalitnejšie ako si ktokoľvek z nás myslel. Treba ho polievať a dopriať mu čas aby vyrástlo. Neustále kontrolovať či rastie dobre a neustále ho podporovať a makať na ňom.

Píšem neustále, pretože to, čo úspech zaručuje je vytrvalosť. Nejdeme bojovať na pár mesiacov alebo rokov. Myslíme dlhodobo. Všeti chcú mať všetko hneď, ale my vieme, že všetko dobré a kvalitné sa rodí dlho a je to nikdy nekončiaci boj. Dva kroky dopredu, jeden nazad. Rovnaký princíp platí aj pri našej vízií s posunom našej spoločnej krajiny dopredu.

Ideme do boja na dlhé desaťročia a chceme priniesť zmenu a následovníkov, ktorí prežiju nás samých. Čím dlhšie budeme bojovať, tým menej štastia budeme potrebovať a tým väčšia šanca na zlepšenie.

Áno, Progresívne Slovensko nemusí byť úspešné hneď zajtra, o týždeň, o mesiac alebo o rok. Ale kým nenastane to vylepšenie po ktorom všetci tak túžime a ktoré všetci cítíme, budeme sa o to donekonečna snažiť, tak ako sa snažime už dlho.

A nevzdáme sa!

Prečítajte Prečo Progresívne Slovensko je najdemokratickejšie hnutie na scéne.