My sme hnutie zmeny | Progresívne Slovensko


Nevieme, ako si vláda poradí s touto situáciou, ale sme presvedčení, že by mala reagovať silnejšie ako odchodom Kaliňáka a Gašpara: to už dnes vyzerá len ako vynútené minimum. Lebo 100-tisíc ľudí nepríde do ulíc preto, aby odišiel jeden minister, to vyjadruje oveľa väčšie znechutenie. My sme za predčasné voľby, pretože MY SME HNUTIE ZMENY: Progresívne Slovensko je hnutie zásadnej zmeny – generačnej aj programovej. Kozmetické zmeny nestačia na to, aby sa obnovila spravodlivosť, aby sa obnovila dôvera v štát. Chce to hnutie zmeny.

Do politiky musí prísť silná nová a odborne vybavená generácia, aby mala guráž zásadné zmeny presadiť.

Áno, môže to vyzerať príliš sebavedomo, ale je vidieť, že ľudia sú naladení na zmenu a je našou zodpovednosťou a zodpovednosťou všetkých demokratických politikov, aby to bola zmena k lepšiemu. Aby ľudia mohli opäť veriť v pozitívne zmeny, aby rozumeli úprimnej snahe meniť veci k lepšiemu, pretože bez toho sa nepohneme a zostaneme tam, kde sme teraz.

Ak vláda nedospeje k dohode na predčasných voľbách, my sme za to, aby pokračovali verejné protesty: sme za to, aby boli “nad-politické” a, samozrejme, pokojné.

Vláda nesmie mať pocit, že nás (verejnosť) tak ľahko opinká. Už nie sme národ holubičí.

Prečo je to dôležité? Lebo som presvedčený, že ak im prejde toto, tak im už prejde všetko, a bude to len horšie.

Čo ma teraz robiť opozícia – a čo budeme robiť my?

Vidíme problém v tom, že chýba dohoda na spoločnom obsahu.

Stav v oblasti vymáhania spravodlivosti je taký katastrofálny, a očakávania ľudí sú také zásadné, až sme presvedčení, že v tejto jednej jedinej oblasti by mala ísť demokratická opozícía v čo najširšom zložení ASPOŇ SO ZÁKLADNÝM SPOLOČNÝM PROGRAMOM.

Nie je to úplne obvyklé, ale situácia u nás nie je vôbec obvyklá – toto ale nie je vec sexy programu, toto je nevyhnutnosť pre krajinu ako celok.

Sme presvedčení, že ak pôjde silný blok demokratickej opozicíe s programom silných reforiem v oblasti vymáhania spravodlivosti, ale aj ďalších záväzkov politikov, tak že to zvýši dôveru ľudí, že zmena v našom štáte je ešte vôbec možná a že nepríde sklamanie.

Nehovoríme o volebnej koalícii, nehovoríme o ničom nereálnom. Keď sa na tom dohodneme, žiadna politická strana nemôže cítiť výhodu alebo nevýhodu. Ale na zásadných oblastiach a kontúrach zmien sa treba dohodnúť vopred, aby sa potom dali realizovať rýchlo.

Preto sme takéto okruhy navrhli a navrhujeme o nich rokovať:

  • Nezávislý dohľad (inšpekciu) nad policajným zborom.
  • Samostatný policajný zbor bez politických tlakov.
  • Odborný audit fungovania bezpečnostných štruktúr.
  • Samostatná a moderná prokuratúra pod verejnou kontrolou.
  • Zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov.
  • Zákaz prikrmovania – Absolútny zákaz akéhokoľvek profitu z verejnej funkcie.
  • Prijatie zákona o lobingu.

Všetky návrhy máme podrobne rozobrané a je ich, samozrejme, viac. Dával som ich sem preto, aby ste mali predstavu. Zároveň rád uvítam akékoľvek ďalšie komentáre a návrhy.

Môžeme o nich diskutovať aj na našej komunite: komunita.progresivne.sk.

https://www.instagram.com/p/BgQYC3KAVLS/?taken-by=truban

 

Categories