Ako sa rozvíjať v troch úrovniach

Ako sa rozvíjať v troch úrovniach


Ako sa rozvíjať? Každý sa chce neustále zlepšovať. Každý chce byť neustále štastný. A každý chce zato zaplatiť čo najmenšiu daň, resp. chce aby ho to čo najviac bavilo. Ako nato? Hrou! Objavil som (medzi našimi sk profíkmi už dobre známeho) pohybového guru Ido Portal a zhliadol som s ním tento perfektný 2 hodinový rozhovor. Odporúčam každému kto sa okolo pohybu a športu aspoň obtrel. V dávke množstva zamyslení, sa uchytilo v mojej deravej hlave jedno, ktoré mi ukázalo kde som robil chybu v rozvoji a kde sa dá ešte zlepšiť.

Zamyslenie je o 3 úrovniach v ktorých sa väčšinou pohybujete. (začiatočnik, priemer, expert) V interview je to hlavne o pohybe, ale môžete si to bezproblémov extrapolovať na svoju prácu alebo hobby:

Prvá úroveň

je kde napredujete najviac, pretože o danom objekte (pohybe) neviete nič.

Druhá úroveň

je ta, kde objekt – pohyb už zvládate a stále sa zlepšujete.

Tretia úroveň

je, kde ste už perfektný a stále opakujete dokola to isté a dostávate sa bližšie a bližšie k perfektnosti.

Prekvapivé poznanie je, že väčšina ľudí sa nachádza v druhej a tretej úrovni. Poznám to z triatlonu. Naučíte sa plávať, bikovať a behať. A potom to robíte stále dokola. Chýbajú vám nové inputy a rozmýšlate nad zmenou.

Najviac rozvoja a štastia zažívate práve keď robíte veci v prvej úrovni, telo/mozog nato reaguje najviac, lebo je to novota.

Keď vám chýbajú nové inputy, začínate stagnovať a byť neštastný.

Veľa ľudí to spraví podvedome a radikálne. Rozhodne sa opustiť to čo robilo doteraz a začne niečim novým. Ale príbeh sa zopakuje. Prejde prvou úrovňou, a znova sa po čase ocitne v druhej a tretej. A znova stagnuje. A znova sa cykli.

Je upokojujúce naučiť sa žiť v dlhodobo udržatelnom videní sveta a necykliť sa stále. Cieľ je zdokonalovať sa v tom čo viete, ale neustále ktomu pridávať nové veci ktoré nepoznáte. A to vás obohatí najviac. Neocitne sa tak znova v začarovanom kruhu, ale neustále máte nové inputy a zároven sa neustále zdokonaľujete v tom, čo ste najlepší.

Ja som mal vždy taký bug, že sa mi nechcelo investovať čas do niečoho, v čom sa nestanem aspoň trošku dobrý. Vždy som niečo začal a už som v tom musel pokračovať. Čo je super vec, ale postupne mi to začalo brániť začínať a skúšať nové veci a nové postupy. Lebo všetko nové som bral moc vážne.

Toto ma oslobodilo, pretože keď tu vec aj nezvládnem, ale iba sa s ňou hrám a skúšam ju, aj tak ma výrazne posunie v tom čo už robím.

Začínam sa viac HRAŤ.

Pre mňa tieto myšlienky prišli vo veľmi vhodnom čase. Zažívam strašne veľa nových vecí, o ktorých som predtým nemal ani šajn. (či už politika, nové projekty, nové prostredie, nové športy (surf, crossfit)) to isté platí v pohybe. A cítim, ako ma to spätne obohacuje v tom, čo robím celú dobu. (triatlon, podnikanie, písanie).

Samozrejmá pointa je:

Nebojte sa každý deň naložiť hociakú novú vec. (kreslenie, programovanie, písanie, hociaké umenie, nové jedlo, nový šport, nový pohyb … ) Nemusíte ju vedieť. Nemusíte ju zvládnuť.  Nemusíte ju vydržať robiť. Nemusíte ju ani dokončiť. Ako sa rozvíjať?

Stačí, ked sa s ňou začnete hrať a už to vám prinesie strašne veľa. 

Prečítajte si o mojej najväčšej športovej chybe.

View this post on Instagram

BREAKTHROUGH – a sudden, dramatic, and important discovery or development Milujem tento koncept, aj ked som ho kedysi neznasal. Preto nase ucenie nemoze byt linearne? Namiesto toho musite mesiace tapat v tme ci to robite spravne. Ale potom to pride. Ten okamih, ked po mesiacoch plavania urobite prvy dobry zaber vo vode, kde citite ako ste sa opreli o vodu a posunuli. Ked po mesiacoch a rokoch podnikania zrazu viete, co bude nasledovast a ako to skonci. Pochopite ako funguje nejaka cast a precitite to. Ked po roku trenovania konecne na 5 sekund spravite stojku (ktora je stale velmi zla a hned spadnete). Ale dostatnete sa za tu hranicu. Prelomite tu uroven poznania a nieco zaklapne. A uz sa nebojite padov a nemusite sa opierat o stenu (to bola akoze aj metafora :) Potom uz napredujete rychlejsie ako predtym, pretoze ste zazili BREAKTHROUGH (neviem co je ekvivalent po svk). Odkedy som pochopil, ze ucenie je prave o tychto okamihoch. Tak ma to strasne bavi. Bavi ma tapat v tme. Hladat a skusat. Lebo som to zazil uz vela krat a viem, ze to pride. Necakane, z nicoho nic. Ten okamih, ked sa to v mozgu zrazu dobre prepoji a uz to ide a funguje. Zasa nasleduje trosku tma, ale ta vas znova bavi, lebo viete, ze dalsie breakthrough je za obzorom. Aby vas cely zivot bavilo zlepsovat sa a vzdelavat, potrebujete si zamilovat tento koncept. A ono to neni tazke, ked to raz zazijete. #handstand #breakthrough #stojka #mudrovacky #bombysupy #joga #tenkratpoprve

A post shared by Michal Truban (@truban) on

Categories