Dnes sme prestali byť národ holubičí


Dnes bolo na námestiach po Slovensku najviac politiky v celej histórii krajiny. Neuveriteľná atmosféra a energia. Desaťtisíce ľudí vyšli protestovať a bojovať za slušné Slovensko. Veľa z nich chce, aby zmena prišla a pýtajú sa, čo ďalej. Ako priniesť vytúženú zmenu? Sila, ktorá zmení Slovensko? Návod je jednoduchý. Pokračovať v tom, čo ľudia vyjadrovali na námestiach a pretavovať to do činov. Svoj názor a svoje túžby. Politiku.

Dnes sa na námestiach prelomilo jedno veľké tabu: Slováci sú národ holubičí.

Slováci nevedia protestovať a mobilizovať sa. Keď lámeme historické okovy, musíme roztrhnúť ešte jedny. Musíme zlomiť ešte druhé tabu: politika je lepra a číre zlo.

Tí, proti ktorým sa protestovalo, chcú, aby slovo politika bolo to najväčšie zlo pod slnkom. Aby ho dobrí ľudia na míle obchádzali. Robia to presne preto, lebo vedia, že to je jediný spôsob, ako môže takáto zmena nastať.

Keď sa ľudia z pokojných a slušných pochodov chytia politiky, neostane pre tých, ktorí ju teraz zneužívajú.

Musíme prestať hrať ich hru. Potrebujeme, aby čo najviac ľudí začalo politicky žiť, vyjadrovať sa a aj vstupovať do strán. Vôbec to nemusí byť len Progresívne Slovensko. Choďte a pridávajte sa aj do KDH, SaS, Spolu, OĽaNO, do hociktorej strany, ktorá vám je sympatická. Aktivizujte a pridávajte sa aj do toho Smeru a vyžente odtiaľ tých, proti ktorým protestujete. Alebo si založte aj niečo nové.

Alebo politika sa dá očistiť aj tým, že budete povzbudzovať iných, aby do nej šli. Tých, ktorí už tam sú. Dokonca ich aj finančne podporovať. Nechto nie je hanba a nech to nemusia robiť tí, ktorí si pýtajú späť provízie.

To, čo sme ako národ dokázali teraz na námestiach, je historický moment a veľké memento pre politikov.

Ale tam to nemôže ostať.

Musíme im ukázať, že majú konkurenciu. Konkurenciu v desaťtisícoch a miliónoch Slovákov, ktorí sa priamo rozhodli robiť krajinu lepšou. A neboja sa POLITIKY. 

(foto k článku: Michal Lukáč)

Categories

8 Comments

Add yours
 1. 1
  Martin Šujan

  Vdaka Mišo, vystihol si to. Treba ist do politiky. Veľa ľudí sa v pokore cíti nebyť kompetentými pre politiku. Skutočnosť je ale taká, že ak do politiky nepojdeme, pôjdu tam tí, ktorých absolútne netrápi, či sú kompetentní…

 2. 2
  relisis

  Michal, vyjadrim to citatom Johanna Wolfganga von Goetheho: „Kto v demokracii spí, prebudí sa v diktatúre.“

 3. 5
  Ivan Guliš

  Veľmi pekne napísané, osobne som rád, že sa na slovensku dejú zmeny a z Prahy to poctivo sledujem a fandím ľudu. Rád by som sa zapojil aj ja pretože cítim, že je čas na zmenu. Len tak ďalej Michal.

 4. 7
  mtruban

  vdaka moc. treba sa pridat cez progresivne.sk a tam bud za dobrovolnika, alebo aj financne (profil.progresivne.sk) alebo potom aj cez komunita.progresivne.sk

Comments are closed.