Môžeme prisť o .sk doménu?


Mám už dlhšie v sebe dilemu. Zastupujem registrátorov na komisii k .sk doméne a momentálne sa s ňou dejú veľké veci. Trend o tom napísal dobrý článok.

Ale kedže .sk doména bola dlhé roky aj mojim záujmom, dám k tomu aj také svoje osobné vyjadrenie. Najskôr to bol len status s odkazom na článok, ale nejak som sa rozpísal.

Terajší majiteľ .sk Swan/Danubia tel., ktorý si ju neoprávnene v 2007 prepísal na seba za pomoci vtedy prítomných politikov na určitom ministerstve (v ICANN databáze uviedol seba ako majiteľa, aj keď mal byť uvedený iba ako administratívny kontakt. To je ale na úplne inú debatu) ju teraz predáva zahraničnému subjektu.

No a moja dilema je nasledovná:
– všetko je lepšie ako Swan, ktorý 10 rokov na doméne nič nerobil. Aj keď im treba uznať posledný rok výrazný posun v pravidlách, technickom smere atď… (aj keď po nátlaku komunity a asi aj kvôli predaju). Keď chcú, tak vedia. Ale z tohto hľadiska by bol predaj správnym smerom.

– na druhú stranu sa zasa oddiali možnosť navrátiť .sk doménu spať “ľuďom” – komunite a štátu. Oddiali sa možnosť spraviť transparentné združenie k .sk doméne, ktorá by bola napríklad po vzoru Čiech (alebo Rakúska). Kde je organizácia vedená transparentne a za účelom zveľadovanie internetu a domény. Ceny su tam nižšie, funkcionalita lepšia a ešte aj kopec peňazí dávaju do komunity (opensource,knihy, konfery..)

Posledných x-rokov som ja a aj ďalší registrátori bojovali zato aby sme sa priblížili tým smerom. A posledný rok sa to aj darilo. Swan-sk-nic výrazne zmodernizoval pravidlá, programuje nový systém, dohodli sme sa na znížení ceny a ďalšom postupe. Počas tohoto procesu ale netransparentne začali rokovať o predaji. (ako podnikateľ to zas chápem, že si to robili tajne, keďže sú to citlivé veci. Ale národná .sk doména nie je niekoho 100% súkromné vlastníctvo. Aj keď SWAN to tak cíti.)

Keď aj predpokladáme, že ten predaj by bol krok lepším smerom a zahraničný investor by bol ochotnejší a schopnejší sa .sk doméne venovať a robiť kompromis tak:

To, čo mi natom teraz znova vadí sú v zásade 2 veci:
1. zasa sa to robí za zatvorenými dverami a ani odborná verejnosť nie je k tomu zavolaná. Taktiež sa tam nedeklarujú konflikty záujmov, keď za štát sa tam účastní nejeden človek čo dlhé roky robil v Swane-sk-nicu alebo má s nimi dobré vťahy.

Práve preto, že keď sa nič zlé nedeje a ten obchod by mal byť prospešný pre všetkých, malo by to byť verejné. Treba si vydiskutovať nejasnosti, porozprávať sa o tom, prečo sa niektoré veci robia, aký bude plán atď. Lebo takto to vyzerá, že sa zasa dejú nejaké pokutnosti a korupčné praktiky (aj keď to tak nemusí byť, preto to treba verejne prebrať. Hlavne keď v obore domén má odborná verejnosť oveľa väčšie kapacity a skúsenosti ako štát).

2. Zásadná výtka: Štát by nemal mať nevypovedateľné zmluvy s inými subjektami. Už vôbec nie vtedy, keď sa jedná o .sk doménu na ktorú má aj podľa ICANN pravidiel dosah. Okrem toho je .sk doména určitým spôsobom brandom Slovenska, nástrojom na podporu online podnikania, ale aj technicky na nej beží väčšina slovenských služieb. Aj také super slovensko.sk :)

Čiže aby som to zhrnul:

Aj keď sa ten predaj uskutoční, čo môže byť určitým spôsobom krok lepším smerom, treba podotknúť, že komunita nebude nikdy spokojná s tým, ak .sk doménu bude vlastniť nejaký čisto komerčný subjekt a bude mať nad ňou výhradnú a takmer neobmedzenú moc.

Pretože vidíme v našom okolí vzor, že to môže fungovať násobne lepšie a benefitujú z toho všetci. Od štátu, po trh, komunitu. Nevidím dôvod, prečo by sme to nemohli tak spraviť. A nech to aj spravuje iný dodávateľ a platí sa mu zato, to štát nemusí robiť. Ale mal by si zachovať kontrolu nad kvalitou a vývojom toho, ako sa .sk doména bude vyvíjať a spolu s tým aj náš online trh.

Poďme konečne robiť veci poriadne – radikálne digitálne!

2 Comments

Add yours

Comments are closed.