Radikálne digitálne. Reštartuj Slovensko!


Prečo sa doteraz nepodarilo dobre nastaviť štátne IT? Pretože prioritou bolo čerpanie peňazí z eurofondov na nezmysluplné projekty. Častokrát duplikované, veľké projekty za veľké peniaze, s veľkým rizikom korupcie. Bez úprimnej snahy to niekam posunúť. Bez dostatočných kapacít odborníkov na strane štátu. Presne tak, ako sa to robiť nemá. Iné krajiny ako Anglicko alebo Estónsko, ktoré išli radikálne digitálne to dokázali, u nás je to tiež možné.

Slovenské IT je dobré na papieri, akurát v realite sme sa nikam nedostali. Do štátu musíme konečne dostať ľudí, ktorí IT to dokážu urobiť. Zatiaľ sa len obstarávajú predražení externí konzultanti.

Netreba písať žiadne nové postupy, plány, stratégie. Všetko sme už 3-krát vymysleli. Len to nedodržiavame, lebo nechceme, nevieme a nemáme na to ľudí.

Prečo radikálne digitálne? Ako to zlepší ľuďom život?

  1. Zmena filozofie štátu
  2. Ušetríme čas
  3. Ušetríme peniaze

1. Zmena filozofie štátu

My nechceme meniť a vylepšovať štátne webstránky. My chceme zmeniť štát.

Musí sa zmeniť filozofia a naštartovať radikálna digitalizácia. My nemáme nič dokazovať štátu, štát má dokazovať nám. Ľudia tu majú žiť, pracovať, študovať a nie byť v neustálom kontakte so štátom, lebo on od nich niečo vždy žiada. Dnes naše úrady fungujú rovnako, ako za Rakúsko-Uhorska. Papiere, pečiatky, potvrdenia, potvrdenia potvrdení.

Buďme prvá krajina na svete, kde ľudia nemusia vypĺňať ani jeden formulár. Všetko musí bežať bez toho aby si to obyčajný človek vôbec uvedomil a riešil, či nejaké IT existuje.

2. Ušetríme čas

Ušetríme čas. Ak zavedieme takúto radikálnu digitalizáciu, znížime byrokraciu a ušetríme peniaze. Bežný človek vďaka radikálnej digitálizácii ušetrí až 5 pracovných dní, ktoré by inak strávil na úradoch. Avšak nielen obyčajný človek potrebuje ušetriť čas. Vďaka našej radikálnej digitalizácii ušetrí podnikateľ až 20 pracovných dní, ktoré môže venovať svojmu biznisu a nie štátu.

3. Ušetríme peniaze

Ak zavedieme radikálnu digitalizáciu, tak ušetríme veľké množstvo peňazí. Podľa NKÚ a Útvaru Hodnota za peniaze nás malo štátne IT stáť o 150 miliónov Eur menej, ale úrad podpredsedu vlády Rašiho hovorí, že to bude ešte o 150 miliónov Eur viac ako sa plánovalo. Keď to spočítame, už teraz je to 300 miliónov Eur. Myslím si však, že to bude ešte oveľa viac práve kvôli novým projektom, ktoré sa plánujú neefektívne obstarávať ako za čias OPISu.

Druhý dôvod je, že zrušíme papier v štáte. Neexistuje dôvod prečo potrebujeme nové doklady, kartotéky, tlačivá, keď všetko môže byť digitálne. Toaletný papier je jediný papier, ktorý potrebujeme v štátnej správe.

Radikálne digitálne. Reštartuj Slovensko! | Michal Truban | truban.sk

Ako by to mohlo fungovať?

Aby si ľudia vedeli predstaviť radikálnu digitalizáciu, tak toto je zopár konkrétnych príkladov:

  1. Narodenie dieťaťa – čo je najčastejšia životná situácia. úloha rodičov je starať sa o dieťa a nie vybavovať veci po úradoch. Keď sa dieťa narodí, priamo nemocnica to vie vložiť do systému a prídavky prídu automaticky na účet.
  2. Nehoda na ceste – úlohou vodiča by malo byť iba nahlásiť nehodu, nie čakať na políciu a čakať hodinu, kým si zapíšu všetky údaje. Jediná vec, ktorú má človek urobiť je nafotiť nehodu a o všetko ostatné sa má postarať dopravná polícia.
  3. A pre podnikateľov napríklad firma na jeden klik za 5 minút. Automatické daňové priznania.

Ako to dosiahneme?

Okrem spomínanej zmeny filozofie a ľudí potrebujeme viac interných, lepšie platených IT architektov a programátorov, ľudí ktorí rozumejú digitálnemu svetu na strane štátu.

Nový a efektívny štát bez papiera sa dá dosiahnuť, ale len spoluprácou so všetkými občanmi a komunitou. Nato sa musí štát otvoriť.

  • Musí otvoriť svoje rozhrania (open – api, dáta = goverment as a platform).
    Tak, aby inovatívne firmy vedeli sami pripravovať riešenie, ktoré štátu nikdy nenapadnú.
  • Musí sa otvoriť malým dodávateľom, menšími projektami.
    Pretože menšie projekty sú častejšie úspešnejšie a lacnejšie. Podporia sa malé a stredné firmy a nie len veľké korporácie.
  • Musí sa otvoriť softwarom (open-source).
    Veľmi veľa vecí je už naprogramovaných, stačí to len použiť. Naopak veľa vecí čo sa naprogramuje, sa bude dať použiť znova a na ďalších úradoch, keď si budeme zdrojové kódy zdieľať.
  • Musí sa otvoriť úprimnou komunikáciou.
    Nielen transparentnosťou, aby verejnosť mohla kontrolovať, ale úradníkom a ITčkárom má byť dovolené otvorene komunikovať s verejnosťou. Aby vedeli od nej čerpať nápady a feedback a zároveň ich informovať.

Radikálne digitálne. Reštartuj Slovensko! | Michal Truban | truban.sk

Slovensko môže byť najmodernejšia krajina v celom regióne. Musíme nabrať odvahu. Odvahu vytvoriť nové princípy moderného digitálneho štátu, a pracovať s tým najmodernejším čo vo svete funguje.

Takto dokážeme urobiť obrovský skok vpred!

Ani tebe nefunguje Slovensko? Reštartuj ho!

Categories