Koho som volil? Môj hodnotovo politický pohľad na svet


Som za čo najväčšiu transparentnosť a úprimnosť. Napriek tomu sa mi takýto súkromný text písal ťažko. Je riskantné zdieľať svoje myšlienky, hlavne politické. Tým všetci rozumejú, škatulkujú a začnú ťa kvôli nim považovať za nepriateľa. Druhým dôvodom bola vlastná nespokojnosť za moje predošlé voľby.  Keď som videl ako sa vyfarbili ľudia ktorých som volil, hanbil som sa. A bol som veľmi rád, že nikto vtedy nevedel, koho som volil. (prezradím)

Aktuálna situácia ma donútila mentálne sa vyzliecť a vyhraniť sa voči tomu, čo je tu teraz.

Aktivity ako slovensko.digital, sapie.sk. Inšpiratívne stretnutia a rozhovory s múdrymi ľudmi. Pozvánky na kandidátky, ktoré som odmietol. Knihy, ktoré som k tejto téme prečítal. To všetko ma prinútilo sformulovať si názor a zamýšľať sa nad tým, čomu vlastne verím.

Za trest budete musieť čítať tento dlhý text. Pretože mňa vyzliekať z kože, nie je zadarmo.

Má vôbec zmysel voliť?

Moje radikálne 20 ročné JA voľbami opovrhovalo. No od čias, keď sme vo vysokoškolských krčmách opití vyprávali ako sa to všetko má robiť a aké to je jednoduché, sa zmenila zásadná vec: spoznal som rozdiel medzi tliachaním a pokusom to reálne robiť.

Odvtedy nevnímam svet čierno-bielo, ale ako škálu farieb a ich odtieňov.

Je oveľa zložitejší ako si myslíme. A keď si myslíme, že mu rozumieme, v skutočnosti chápeme tak 1%. To sa vzťahuje aj na tento text. Zároveň viem, že ideál nikdy nedosiahnem. Že celé naše ľudské sizifovské snaženie je iba limitné približovanie sa k cieľu, ktorý ani nepoznáme a na tejto ceste umrieme.

Preto nehľadám niekoho, kto už je v cieli. Takí nie sú. Stačí mi, keď na ceste za cieľom budú príjemní spolucestujúci. A je lepšie byť k cieľu bližie aj o meter a ísť cez húštiny, ako stáť na mieste alebo si to po ceste mašírovať presne opačným Smerom.

Preto má zmysel voliť.

Teraz koho? Aký je ten nedozierny cieľ – ideál a akých chceš spolucestujúcich? Čo sú hodnoty ktoré uznávaš? Aké kompromisy si ochotný po ceste robiť?

Sloboda a ľudský život je pre mňa najväčšia hodnota. Vo svojej rýdzej podobe sú nesmierne vzácne. Nedostatok vytvára hodnotu.

Ľudia chcú byť štastní. Štastiu najviac prospieva, keď je ľuďom umožnené robiť to, čo si myslia, že ich k štastiu privedie. Žiaden inteligentný dizajnér nie je schopný vedieť, čo je najlepšie pre každého z nás. A ak si to aj myslí, tak sa s veľkou pravdepodobnosťou mýli.

Preto na cestu hladám ľudí, ktorí sú slobodní a pokorní. Uvedomujú si, že napriek tomu akí sme ako ľudstvo vyspelí, stále nás na ceste môžu stretnúť sily, ktoré sú nad naše možnosti.

Demokracia nie je vláda väčšiny, ale akceptovanie menšín.

Každý máme predsudky (vrátane mňa).

Hodnotu človek nemá podľa rasy, v aké náboženstvo verí, odkiaľ pochádza, akú ma sexuálnu orientáciu, aký je starý, či je policajt alebo doktor, či má peniaze alebo je chudobný a či pije červené alebo biele. U mňa sa rozdeľujú ľudia na zlých a dobrých. A zlí sú tí, čo chcú ubližovať a obmedzovať slobodu kvôli vlastnému prospechu. Dobrí sú tí, čo chcú pomáhať a sú kvôli pomoci ochotní vzdať sa časti svojej slobody, len aby sa niekto druhý mal lepšie.

Čím slobodnejší trh, tým viac inovácií. Čim viac inovácií, tým väčšia hodnota práce. Čím väčšia hodnota práce, tým väčšia životná úroveň.

Sloboda je pre mňa dôležitá aj v ekonomickom zmysle. A tak ako inteligentný dizajnér nevie, čo je pre koho dobré v jeho štastí, tak nik nevie, čo je pre koho dobré v jeho investovaní.

Treťou podstatnou časťou sveta je rovnováha.

Ľudia vedia byť zlí a vedia expandovaním svojej slobody ničiť slobodu druhých. (zoberte si len, ako sa vám žije so susedmi keď nemáte regulovanú nočnú hodinu. Je super, že si môžete robiť žúrky, ale keď vedľa vás žije bezohľadný sused, tak dosť trpíte).

Ľudia v komunitách musia spolu nažívať a aby si chránili svoju slobodu, musia si ju vzájomne poobmedzovať. Aby mal každý trošku a nie len zopár všetko. A na to sú pravidlá. Niektoré sú tu tisícky rokov a sú zlé, iné nás zasa doviedli tam, kde sme. Preto nie som libertarián a neverím v anarchizmus. Trh vie rozhodnúť skoro 90%. Ale sú situácie, keď môžete stáť na zlej strane silnej ruky trhu a bude vás to bolieť. Alebo inú minoritu. Ako v osobných slobodách, tak aj v ekonomických.

Komplexicita je ako rakovina. Exponenciálne rastie až vás pohltí.

Pravidlá (regulácie) by mali byť čo najjednoduchšie, najnevyhnutnejšie a malo by ich byť čo najmenej. Z čoho principiálne vyplýva, že je potrebné sa snažiť mať čo najjednoduchšie a najmenšie pravidlá a projekty, pretože čím je niečo zložitejšie, tým sa to ťažšie riadi, meria, chápe a odhaduje. A tým viac ľuďom to nevyhovuje.

Aby takáto utópia mohla fungovať, je potrebné, aby bola postavená viac na nepísaných morálnych zákonoch a zvyklostiach = kultúre, ktoré väčšina ľudí chápe a žije s nimi v súlade. Kvalitné spísané a formalizované procesy sú základ, ale nesmú byť viac ako morálka. Pretože akýkoľvek proces, nariadenia, vám dostatočne kreatívny človek alebo skupina ľudí vie zneužiť.

Morálka sa dedí historicky, ale aj cez lídrov.

https://www.instagram.com/p/tW5hO1wJeQ/?taken-by=truban

Morálka sa ťažko definuje. Ale aj pri otázke morálky treba vedieť nájsť rovnováhu. Ľudia nie sú bohovia a robia často chyby a prešlapy voči morálke. Často sú v niečom morálni a v niečom zasa nie. Často sa snažia, bojujú a zlyhávajú.

Preto moja vlastna utópia je malý štát, kde vládnu politici a pracujú úradníci, ktorých jediná ideológia je robiť rozhodnutia na základe hodnôt, zachovanie čo najväčšej slobody, faktov (value for money) a najlepšieho vedomia a svedomia.  A nie pre seba. A verte mi, aj teraz tam takí sú. Len je ich akurát tak 1%. Už len dostať to na 5% je násobne lepší štát.

Zároveň treba projekty spätne analyzovať a nebáť sa ľuďom povedať, keď sa niečo nepodarí. Lebo aj keď sa snažíte najviac ako chcete, projekty proste končia katastrofou. A toto treba komunikovať voličom. (dosť psycho čo? ale to je tá pokročilá morálka)

Dobrovoľné obetovanie slobody (či už prostredníctvom času alebo peňazí), ako pomoc iným, je najhrdinskejší čin.

Uvedomujem si, že ja som mal obrovské štastie v živote. Od super krajiny kde som sa narodil, po ešte viac super rodičov, ktorí mi dali super gény, super lásku a super výchovu.  Vrátane super štastia čo som mal 8.3. v sobotu ráno na biku, keď som sa len pár centimentrov vyhol autu, čo šlo 70km/h.  Vďaka čomu tu teraz môžem vypisovať blbosti. Taktiež som mal obrovské  štastie so svojim podnikaním, že som už toľko rokov v zisku oproti 95% firmám, ktoré proste skrachujú a nie vždy svojou vinou.

Veľa ľudí takéto štastie nemalo. Tým je dobré pomáhať, ak pomoc chcú a potrebujú (nie, keď si ja myslím, že ju chcú). S uvedomením si toho, že sa nedá pomôcť všetkým.

Šťastný je ten, kdo dokáže najít rovnováhu mezi svými touhami a možnostmi. – J.H.Pestalozzi

Podstatný prvok v rovnováhe k ideálom je miera naivity. 

Vízia a hodnoty majú obrovský zmysel. Ale rovnako veľký dôraz je potrebné vkladať do reality a exekúcie. Kde prídu potom zákonitosti nášho sveta a všetky tie kompromisy. Na to, aby ste sa približovali do cieľa, potrebujete veľa múdrosti, energie, skúseností, obetovania, práce, mrte šťastia a stretne vás veľa SKLAMANÍ. A toto treba brať tiež do úvahy, keď rozmýšľame nad reáliami našej alebo svetovej politiky.

Rozdiel medzi vznetnou ľudskou myšlienkou a jej realizáciou je taký priepastný, že je často presne opačný. Čo je jedno z ďalších prekliatí ľudstva.

Z tohoto dlhšieho idealistického vyplakania vám môže byť jasné, že nie som:

Až taký idealista, že nie som konzervatívny, že nie som nacionalista, že sa viac prikláňam k západu ako k východu (pretože tam vidím väčšiu slobodu).

Že som za čo najväčšiu možnú slobodu, za čo najmenšie regulácie. Na druhú stranu si uvedomujem nevyhnutnosť niektorých z nich a obetovanie slobody pre prospech a pomoc iným. Toto všetko vytvára svet, v ktorom sa mne dobre žije. To neznamená, že v takom svete sa bude dobre žiť iným.

Štát by nemal prekážať šikovným ľudom, ale pomáhať tým menej štastným.

Aj keď neznášam kategorizovanie, tento popis podľa politickej teórie spadá do škatuľky left-liberal. Ale keďže u nás má ľavica konotácie pri ktorých sa vám chce grcať, tak to nazývajte krásnym slovom: PROGRESSIVE. Prečítajte si môj blog Prečo som prestal veriť v libertariánske náboženstvo?

Vrámci takéhoto mudrovania každému odporúčam urobiť si test morálnych hodnôt a môžete sa samodiagnostikovať. Moje výsledky sú nižšie, aj keď nesúhlasím so všetkým (test som len tak halabala klikal za pár minút, čiže nemusí  to byť svätá pravda.) Ale pointa ostáva.

graf-z-testu

graf-z-testu-kolac

Tak a keď sme sa už vyplakali a zo sĺz stvorili idealistický svet, poďme do tretieho kola, kde schytáme pár rán.

Koho budem voliť roku pána 2016?

Verím tomu, že ste sa tu všetci preskrollovali bez toho, aby ste poriadne čítali to predtým. Ale ja vám to odpustím a dám vám šancu na nápravu.

Tento článok je pokračovaním mudrovačiek zo včera. Kto sa neprehrýzol predchadzajúcimi odstavcami, je zo zákona povinný si ich prečítať. Ináč nebude chápať.

Včera to bolo ľahké. Tie krásne ideály. Teraz ale prichádza krutosť reality a možnosti vybrať si medzi polozhnitými mandarinkami. Kde je najmemej toho zhnitého…  ako som písal vyššie, lepšie byť 1 meter bližšie k cieľu ako isť opačným Smerom.

Na riešenie komplexných problémov sa často používa vylučovacia metóda. (aby sme si problém zmenšili a ostalo nám iba pár parametrov)

1. Vylúčim všetky strany, ktoré nedosahujú hranicu zvoliteľnosti. Vôbec nie z dôvodu prepadnutia hlasu, ale preto, že ešte pre mňa neukázali dostatočnú exekučnú zrelosť. Riadiť takú obrovskú organizáciu ako štát, nie je vôbec jednoduché. A ako dôkaz aspoň akej-takej schopnosti beriem, že sami svoju stranu vedia naškálovať do veľkosti pár percent. Spolu s tým vylúčime všetky psycho-extrémistické strany, ktoré by boli ešte väčšie peklo ako čo je teraz. Takže nám ostanú strany okolo 5%.

2. Druhá metóda pri riešení komplexných problémov je kreslenie si obrázkov.

Screen Shot 2016-02-10 at 18.10.54

Smer a SNS je to, prečo treba isť voliť.

Aby sme konečne mohli mať nádej, že sa vydáme smerom k ideálom a nebudeme pokračovať v tých morálnych a hospodárskych sračkách. Celý tento článok je o tom, aby oni mali čo najmenej percent.

KDH – sa ideologicky bije s mojim pohľadom na svet

a zároveň si myslím, že sami zraďujú svoje ideály. Pravé ideály o čom má byť viera: o láske, solidarite, pochopení, odpúštaní a spolunažívaní. V mojich očiach robia presný opak.

Ako si môžete všimnúť kombináciou obrázku a vylučovacej metódy nám ostanú 4 strany, ktoré každá ma svoje vlastné chyby ale s prepichnutím srdca nič lepšie do parlamentu teraz dostať nevieme. Takže voľte niečo z tohoto:

Most-Hid

– celkom napĺňa moje ideály, ale ten nacionalistický pôvod strany prekúsnuť stále nedokážem. Proste tomu neverím. Pomerne veľká možnosť kolaborácie so Smerom ma tak isto ako v prípade Siete desí.

Obyčajní ľudia

– tam je to veľká zmes názorov a niektoré sú príliš konzervatívne. Nadovšetko je to protestný hlas a je veľký rozdiel na niečo nadávať a niečo sám robiť dobre. Líder je tiež trošku divný. Ale minimálne je tam pár čestných idealistov.

Ostali nám 2 strany, kde mám brutálny problém s ich lídrami. Tak aby som si vedel vybrať, budem sa snažiť predstavovať si, akože nežijú. Keby neurobím tento kompromis, nemôžem isť voliť. Ani v žiadnej inej strane nie sú.

Sieť mi je sympatická

tým, akú škálu dokázala nadobudnúť za tak malý čas. Má tam Beblavého. Jej korene siahajú z KDH a aj keď ekonomické slobody má, je konzervatívno pravicová. Líder sa fakt nedá. Rozumiem, že to má ťažké. V tomto štádiu vývoja ho nedokážem prekúsnuť. Plus kolaborácia so Smerom. Neviem, neviem.

SaS je liberálna, ale tá solidarita sa niekde po ceste stratila.

Pritom taký krásny názov strany. Aj keď sa snažím sám seba presvedčiť, že to myslia dobre, iba sa nevedia vyjadrovať. Ich videa nemôžem pozerať, lebo sa za nich cítim trápne. Obrovské mínus je to, že už je to len taký malý tím. Ale má dobrý ekonomický program, ktorí ak by sa naplnil, reálne by pomohol. Praktické.

Ak by som si vybral hociktorú z týchto štyroch strán, splnil by som účel: posunúť sa aspoň jeden meter bližšie k ideálom aj keď s modrinami.

Musím však iba jednu a vyberám si SAS

– čisto pragmaticky. Je na hranici, nech tam prelezie a prepadnuté hlasy neoslabia blok, ktorý sa môže postaviť voči terajšiemu mordoru.

Som zvedavý na výsledok. Nech to skončí akokoľvek, nejak to vždy prežijeme a pretlčieme sa. Načo ale premárniť šancu mať sa aspoň o jedno poldeci lepšie. Keď to stojí iba zabitie polky mozgu a jednu prechádzku do kultúrneho domu, obetujem to.

Serte nato. Hlavne choďte VOLIŤ.

Disclaimer na záver:

– veľa vecí, ktoré som tu napísal su zjednodušené a svet je predsa len trošku komplexnejší. ale už aj tak to zabralo strašne veľa priestoru

–  keď ma niekto iný názor ako ja, neznamená to, že je môj nepriateľ alebo že si nemyslím, že môže byť k pravde bližšie ako ja

– toto nie sú sväté, najsprávnejšie a nemenné názory. veľmi rád s hocikým podiskutujem a vylepším si svoje videnie a chápanie sveta. sám tomu moc nerozumiem :) určite budem mať iný pohľad o pár rokov po ďalších skúsenostiach. som rád, že to píšem začiatkom svojich 30tich. kebyže to píšem v 20tich, tak by to bolo oveľa radikálnejšie a uvedomujem si, že keď niečo takéto budem chcieť písať neskôr, asi to bude konzervatívnejšie.

Pozrite tiež moju novú kampaň – Radikálne digitálne!

 

31 Comments

Add yours
 1. 1
  Branislav Zajíček

  Sas najlepsi program a dalo cas ho riadne prestudovat. Vlastne mi to trvalo mesiac prejst vetsinu stran. Najrychlejsi bol smer… A tak volim Sas pretoze verim ich programu…

 2. 2
  ShuwiX

  Program má SaS vždy pekný. A Sulík, vždy taký zásadový (zásadovo oblizoval gule Ďurkovskému – Olo, zásadovo oblizoval gule Miklošovi – MF, zásadovo oblizoval gule Počiatkovi – MF, zásadovo sa tlačil pre paušálik do Bruselu ….

  Ale má to jednu chybičku. Vždy sľubujú niečo čo nedokážu splniť.
  Dekriminalizácia marihuany a registrované partnerstvá keď jediná možná povolebná pravicová koalícia bola s KDH.
  Teraz sľubujú 15% DPFO keď v akejkoľvek vláde by boli najposlednejší z posledných a na MF by nedostali ani štátneho tajomníka, ani VSU.

 3. 3
  ShuwiX

  Mišo, sľúbil som že sa nebudem vyjadrovať k tvojej „voľbe“ a preto rešpektujem ten pondelok :) a pokiaľ doporučíš SaS tak sa odmažem. Nie že by som chcel ale tak sľub je sľub :)

 4. 4
  Branislav Zajíček

  Nikto tam nieje bez viny ako kazdy clovek skoda ze vam nedoslo ze nik nieje bez viny. Vsetci hladate svetca aby robil politiku. Ja hladam zlocinca co sa chce stat osobnostou. Fakty su mi zname a preto Vas poprosim poradte mi ako neznalemu kde je ten bez chyby. Koho pojdetw volit Vy ?

 5. 6
  JK

  Vďaka za článok – veľmi pekná reflexia. Keďže som v tvojom veku tiež si uvedomujem, že urobiť fungujúci systém v štáte nie je sedenie pri pive s múdrymi rečami (aj keď sme tým asi všetci prešli ;-)) A tým, že si osoba ktorej názor je počúvaný, je super keď niekto taký uznáva princípy: „návod na dobrú spoločnosť musíme spoločne hľadať“, „nesúhlasíš so mnou neznamená, že si môj nepriateľ“ atď. Naozaj vďaka za príspevok a angažovanosť.

 6. 7
  Pavel Vician

  fakt by som si rad konecne precital aj realne argumenty, ktorymi sa „diskvalifikuje“ Sulik, nie len tie otrepane…
  tiez som mu vycital jeho zasadovost, ked padla Radicova, ale postupom casu, kazdemu sudnemu cloveku musi byt jasne, ze nie Sulik to mal principialne v rukach

  a slubuju to, comu veria, da sa to ale aj obratit, preco KDH slo do vlady s niekym, kto je za registrovane partnerstva a dekriminalizaciu marihuany? preco KDH slo do vlady v minulosti so stranami, ktorym krestanske hodnoty boli cudzie, pripadne rovno „ukradnute“?

  tu nejde o to, slubovat nemozne, tu ide o to, slubovat nieco, co sa pri konsenze a dobrej voli da splnit, a za ten pokus to stoji, len niektore strany si akosi vymedzuju svoju moralku nad vsetkych

  a na margo SaS, tak postaveny program, na realnych a odbornych zakladoch, nema snad ziadna ina strana

 7. 9
  Milan Dvorský

  to sa mi tiez zdalo, ze to nebude ono, tak som potom asi o tej povodnej volbe cital zle medzi riadkami :) alebo si to este nenapisal, koho si volil v minulosti :)

 8. 10
  lukas

  konecne osobnost povedala koho bude volit. vsetci sa od toho strania a potom to tu aj tak vyzera. pekny clanok, akurat nerozumiem, co mas proti Sulikovi. ze hra na protiutecenecku notu? podla mna to robi z presvedcenia, to ze je to popularne, je len bonus. a mam dojem, ze sa zacina ukazovat, ze bezbrehe prijimanie utecencov a prijatie kvot by nebolo spravne.

 9. 11
  ShuwiX

  Ja som verný jednej strane. Volím Corgoň. Seriózne, nejdem voliť. A netvárim sa teraz že som lepší. Ja proste nechám rozhodnúť vo voľbách tých, ktorí (si podľa mňa) myslia že o niečom rozhodujú.
  Tým Vám neberiem Vašu voľbu, aspoň si ju viete obhájit narozdiel od zbytku populácie.

 10. 12
  ShuwiX

  K 19:00 sa odmazávam. Príjemné prežitie volebných sviatkov a pevnú ruku … a dať lístok do obálky, nie ako Schwarzendegenerát :D

 11. 13
  Jaroslav “Jerry” Zigo

  Veľmi pekný článok, a aj keď nesúhlasím úplne so všetkým, ide z neho pokora, čo je dnes vo všeobecnosti veľmi vzácna vlastnosť. :-)

 12. 14
  Juraj

  Michal, tvoj článok vystihuje moje pocity. Left-liberal… Keď niekto začuje slovko left, hneď ma hodí do škatuľky zvanej Smer. Pritom Smer nie je ani skutočnou ľavicou, ani liberálnou. Strana, ktorá by vystihla môj svetonázor, na Slovensku jednoducho nie je (ani doteraz nebola).

  Ja som sa nakoniec rozhodol pre Most-Híd. Štipky nacionalizmu cítim aj ja, ale prekusol som to.

 13. 15
  Branislav Zajíček

  A presne som tusil ze ked inteligentny clovek prejde programy a pida si vlastne hodnoty pride vzdy k nejakemu vysledku a tak som typoval tuto volbu u autora clanku

 14. 16
  Branislav Zajíček

  Preco ludia volia emocne nepochopim… Vieme ze studovat je tazssie ako verit… Ja nechcem verit chcem vediet. A kedze mate nabiflovany program hned viete ci sa ho dany politik drzi… Nazor mame vsetci… STUDOVAT JE TAZSSIE AKO VERIT

 15. 17
  ShuwiX

  k voľbe samotnej sa vyjadrovať nebudem (nakoľko som to sľúbil) ale chcem len uznať že to máte v hlave zrovnané lepšie ako drtivá väčšina voličov. Ja som ešte o level vyššie :)

 16. 18
  Miroslav Chabrecek

  Velmi dobre napisane, podobne by som to formuloval, keby som to tak vedel :). Na rozdiel od teba ma ta Sulikova trdohlavost a ego az tak neodradzaju. Inak tipujem, ze si volil SDKU.

 17. 19
  Martin Sedlák

  Michal, mozno az na 1-2 veci absolutne suhlasim a mam takmer rovnake nazory pri rozhodovani. Graf vysledku testu mam takmer rovnaky. Ani som netusil, ze patrim do tejto skatulky :-) Jedna z otazok z testu mi pripomenula Sulikovo rozhodnutie dat si biele kopacky a diskvalifikovat tym cely team.. Aj som vedel, ze ma pravdu, nebol som na jeho strane. U viacero lidrov opozicie mam obavy o hraniciach ich zasadovosti a ega. Politika je o korculovani medzi vlastnym egom, lojalitou a slobodou. Marne cakam, kym sa prvemu z nich podari skocit jednoduchy Axel ..

 18. 20
  centipede

  Dospel som k rovnakemu vysledku (SaS), co sa volieb tyka, ale inak mam zopar vyhrad k nazorom autora.

  To ze niekedy je rozumne ist volit je pochopitelne. Napriklad
  teraz, ked ide o znovuzvolenie exemplarnych zlodejov a gangstrov.
  Podobne ako v pripade Hitlera alebo Gottwalda. Vo vseobecnosti je to
  vsak vacsinou dost marny boj proti gaussovej krivke. Lebo demokracia na
  rozdiel od toho, co pise v realite je prave vlada vacsiny. Tej
  hlupejsej. Moze sa ohanat rozpravkami o akceptovani a ochrane mensin,
  ale v realite vo volbach jednoducho vyhrava hlasujuca vacsina. Je to
  skratka sfalsovana hra s vysledkami priaznivymi pre populistov a
  psychopatov klamarov. Nezucastnit sa na nej a odmietnut ju celu je
  naprosto spravne racionalne rozhodnutie, pokial sme si nie velmi isti,
  ze ucastou mozeme pomoct odvratit nejake velke zlo. A ani to samozrejme
  nemozeme vediet nikdy s istotou, pretoze aj nova vlada sa moze ukazat
  este horsia ako ta predosla a neplnit sluby (co sa deje regulerne). Je
  to hra o pravdepodobnosti, ktorej zucastnit sa ma zmysel iba ak
  pravdepodobnost velkeho zla z nejakej strany je podstatne vacsia ako z
  inych stran.

  Dalsia vec, ktora mi udrela do oci je jeho
  nepochopenie, co je to libertarianizmus (anarchokapitalizmus) a
  zamienanie si tychto pojmov s anarchiou a neobmedzenou slobodou.
  Libertariani a ani klasicki liberali predsa nehlasaju ziadnu neobmedzenu
  slobodu. To je trivialna nevedomost. Oni predsa tvrdia v podstate to
  iste co autor, ze mozeme byt slobodni, pokial neporusime slobodu niekoho
  ineho. Ze tie slobody a prava musia byt v rovnovahe, cize byt rovnake
  pre kazdeho. Nasa sloboda konci tam, kde zacina sloboda niekoho ineho.
  To je predsa uplny zaklad libertarianizmu a podstata pre pravidlo
  neinicializacie nasilia. Z tych istych dovodov nechape ani volny trh,
  ktory tiez moze byt volny iba v zmysle ohranicenia rovnakej „volnosti‘
  pre kazdeho ucastnika trhu.

  Na to navazuje jeho nejasne
  chapanie moralky ako nejakych zakonzervovanych kulturnych zvykov, ktore
  je vraj tazke zadefinovat. Praveze racionalna etika sa da velmi dobre a
  jasne zadefinovat prave napriklad z tych principov slobody a rovnosti
  prav, z ktorych jasne vyplyva, co je nemoralne. A to je to
  najdolezitejsie. To co je vraj „moralne“ je oproti tomu, co je nemoralne
  vecou subjektivnej interpretacie. Charita a solidarita je pekna vec,
  ale iba ak je dobrovolna a casto (vacsinou?) je tazke dokazat, ci
  objektivne nieco naozaj zlepsuje. Nedobrovolna charita je dokazatelne
  horsia ako dobrovolna (potreba financovat aj jej vynucovanie plus straty
  – collateral damage).

 19. 21
  Pepso

  Je mega, že ľudia s levelom cloutu over 9000 sa konečne začínajú verejne vyjadrovať a posúvať všeobecnú mienku správnejším smerom.

  V takýchto momentoch si na pol sekundy myslím, že nám tu možno aj niekedy bude lepšie. :)

 20. 22
  dano

  uuu, tak to muselo boliet, napisat nieco taketo :-) perfektne. Otazka vsak nieje: Koho volit? ale Volit, ci Nevolit?

 21. 24
  dano

  cital som pozorne, ale to bola skor recnicka otazka, pretoze ja nemam na to jasnu odpoved, ale zmysel sa mi stale nejak vytraca

 22. 25
  Ernest

  Po opätovnom prečítaní oceňujem hlavne to, že ste dali do popredia morálku ako takú nakoľko som presvedčený, že bez nej je úplne jedno či budú pri moci modrí, červení čí kankalinkoví. A túto časť, „keď ma niekto iný názor ako ja, neznamená to, že je môj nepriateľ alebo že si nemyslím, že môže byť k pravde bližšie ako ja“, by si mohlo uvedomiť čo najviac ľudí. Ešte raz, v tomto predvolebnom humbuku ďakujem za veľmi príjemné a duchaplné čítanie.

 23. 26
  Ondrej Jombík

  To co rozprava Sulik a zvysok SaS o utecencoch je katastrofa a cudujem sa, ze je niekto schopny s tymto vedomim hodit ich listok do urny. Je fajn dat KDH do kategorie „zlo“, hoci je to strana co tu je takmer 25 rokov, a ma najvacsi podiel napriklad na zvrhnuti Meciara a pod. Ktovie ako by Slovensko bez tejto strany z kategorie „zlo“ vobec vyzeralo. Nuz chapem, zo zasluh sa nezije, to je jasne.

  Ale vidiet zlo v jednej strane a nevidiet ho v inej, je take… selektivne:) Nuz takto: az sa raz budete stahovat do inej krajiny sveta, napriklad do USA, tak vas urcite na ceste „potesi“ nejaky miestny Sulik, ktory sa o vas bude vyjadrovat ako o menejcennych… A este viac vas potesi ked sa ludia v jeho krajine budu tvarit, ze tieto jeho vyjadrenia nepocuju, a s usmevom na tvari ho budu volit.

 24. 27
  randomstuff

  v poslednej dobe ma premotivovani volici #siete irituju co raz viac. v tejto chvili je uroven iritacie skoro na urovne volicov smeru, ba az kotlebovcov. vo chvili ked clovek nevoli ich ultimatnu pravdu a, podla ich nazoru, „najrozumnejsiu“ volbu siet, nastava absolutny bitching. je to nieco ako ked vam musi vegan kazdych 40 sekund povedat ze neje zivocisne vyrobky a ked ich jes ty, si horsi clovek

  ps. osobne tiez planujem volit sas

 25. 28
  centipede

  Clovece nestastny, vy nemate ponatie, co hovorite. To co hovori Sulik o utecencoch je jedine rozumne spomedzi vsetkych tych pokrytcov politikov, ktori sa ohromne solidarne tvaria, ale samozrejme za peniaze niekoho ineho, nikdy nie vlastne. Dokedy vydrzi socialny system v Nemecku a Svedsku ten nekonciaci sa priliv migrantov? To su obyvatelia tych krajin snad povinni financovat socialne benefity kazdeho priselca? Kazda krajina ma iba obmedzenu schopnost prijat migrantov. Akonahle sa jej pracovny trh nasyti, tak tu schopnost straca. Vsak nech pre nich zrusia statnu socialnu pomoc. Potom taki ako ste vy budu mat moznost ukazat svoju skutocnu solidaritu. Hned by bolo po migrantoch. KDH je iba banda farizejov, ktora sa hlavne stara o to, aby sa ich cirkev mohla prizivovat na state.

  V USA sa uz davno k otazke migracie stavaju presne tak, ako to Sulik navrhuje, vy ignorant. Vsak skuste tam ist bez platneho pasu a viz a narokujete si socialnu podporu zadarmo. Uvidite ako sa k vam budu spravat ako k rovnocennemu. Vy si fakt neuvedomujete ake hluposti tu trepete?

 26. 29
  janci

  Volim SaS ako vznikla. Pri poslednych volbach som bol velmi sklamany ale bol som volil kvoli tomu aby SMER nemal vela hlasov, bol sice sam vo vlade ale nemal aspon ustavnu vacsinu. Takze take male vitazstvo. Vtedy som si povedal ze uz kaslem na volby, ze to nema zmysel. Ale teraz viem ze pojdem volit #harok23.

  Co sa my na tychto volbach paci, ze dost vela ludi nepovie koho budu povolit (pred 6 rokmi to robili), vsetci hovoria ze pravica je v zlom stave a ze nieto koho / co volit. Ale nakoniec povedia ze isto si niekoho vyberu a ze pojdu. A v podstate hovoria ludom aby si to aj oni rozmysleli a isli.

 27. 30
  Alexander Selkirk

  Ešte by som dodal, že stranám, ktoré získajú 2%+ bude vrátená volebná finančná kaucia. (Inak kaucia prepadne v prospech štátu.) Stranám, ktoré získajú 3%+ budú pripísané „prize money“ za úspešné voľby – a takto im bude umožnené ďalej existovať a šíriť svoje myšlienky.

  Ďalej by som by som rád upozornil na pár netypických „politikov“ ktorí trochu zosekali tejto chobotnici chápadla a sú za to znášaní pod čiernu zem: Peter Bročka (Odstrihol pricucnuté predražené firmy a tak každý týždeň vychádzajú niekoľko stránkové noviny, kde píšu len a len proti nemu – väčšinou vymyslené blbosti.), Marián Kotleba (Zosekal posypovú soľ a podobné veci. Odkedy mala jeho strana v prieskume 5%+ prestali ju uvádzať úplne všade – ako keby nešli vôbec do volieb.) Ľubomír Galko – odkedy skúsil reálnu bojaschopnosť armády a poslal stíhačky do vzduchu – odvtedy len apokalypsa na jeho osobu. Bez úplatkov a mafie je každá normálna akcia odsúdená na zánik.

  Kašlite na zaplatené prieskumy či média a choďte voliť. Alebo si založte svoju stranu, alebo spravte revolúciu.

  Ja budem tiež voliť SaS ako tuná Mr. Michal Truban.

Comments are closed.