Koho počúva Peter Pellegrini?


O pár dní budeme mať dôkaz, či môžme od Pellegriniho čakať reálne zmeny a vylepšenia, alebo iba PR prezentáciu. Budeme mať dôkaz o tom, na koho stranu sa postaví. Či na stranu odborníkov, internetovej komunity a ľudi alebo na stranu jedného so štátom veľmi prepleteného dodávateľa. Už niekoľko týždňov sa mu snažíme dať možnosť aby sa ukázal v dobrom svetle. Niekoľko dní dozadu sme otvoreným listom upozornili úrad podpredsedu vlády Petra Pellegriniho, že naša národná digitálna identita – .sk je v ohrození. On je ten, kto ju môže zachrániť a konečne tak dostáť svojmu titulu “digitálny šampión” a človeka, ktorý to myslí s informatizáciou vážne. Okrem zahmlievacich reči v skutočnosti robí presný opak. Koho počúva Pellegrini?

O čo ide?

O našu národnú identitu. Našu .sk doménu, ktorú tu desať rokov tunelovali a možno vďaka Pellegrinimu ďalších 10 rokov (alebo navždy) budú tunelovať.

Totiž, vlastníci sk-nic.sk sa rozhodli správu .sk domény predať. Títo vlastníci sú: Danubia Tel – Swan.  V štátnom IT biznise ich netreba nikomu predstavovať.  Sk-nic, zlaté vajce cez ktorú sa registrijú všetky .sk domény produkuje čistý zisk viac ako 3 milióny eur ročne, aj keď v oficiálnych výkazoch to je trošku horšie. “Práva“ k správe domény si ešte za Prokopoviča (SDKU) a potom Vážneho (SMER) poistili nevypovedateľnou zmluvou. Ale históriu tu nechcem rozoberať.

Pozerajme sa do budúcnosti.

Nový kupec potrebuje podpisať dodatok k zmluve, ktorý mu v zásade potvrdí neohrozené a monopolné postavenie aj do budúcna.

Tento dodatok musí podpísať Pellegrini.

Najskôr sa ten dodatok mal podpisovať v tajnosti. Keď sa to ale prevalilo v médiach, spustila sa výzva nasadomena.sk.  Pellegrini sa s nami stretol a prehlásil, že doména nepatrí dodávateľovi ale nám všetkým a bude za ňu bojovať. Politici sú super v sľubovaní ale ťažie to majú s reálnymi činmi. Tak sme ho pochválili, že nám dal 10 dní na spripomienkovanie. Zaplatili sme právnikov, konzultovali zmluvu so zahraničnými registrami a ďalšími ľudmi.

Odporúčania boli jednoznačné:

Posielame síce pripomienky ako sme sľúbili, ale celá zmluva a dodatok je od základov zle postavený a je potrebne to spraviť nanovo a poriadne. No a tu príde k zlomovému okamihu, kde sa od rečí treba dostať k činom.

Ako politik môžete spraviť 2 veci:

1. postavite sa na stranu verejnosti a komunity

(vyhlásite, že ste objavili nové skutočnosti, že komunita a odborníci nie sú spokojní s tým, ako to funguje.  situácia je síce zložitá, ale nechcete byť jedným z ďalších v rade čo posväcujú dlhoročný nevýhodný vzťah proti celej komunite. Začnete skúmať ďalšie možnosti ako to vyriešiť tak, aby sa to konečne opravilo aby nie dodávateľ, ale ludia boli spokojní. A aby ste doménu zachrnánili. Hovori sa tomu štátnicke gesto :)

2. postavíte sa na stranu dodávatela.

(poďakujete za pripomienky, niektoré bezvýznamné schválite. začnete používať argumenty dodávateľa. zautočite na ľudí čo pripomienky poslali a presadzujú poriadne riešenie, že si robia svoju politickú agendu, a že chcú natom zarábať. Silno sa zasadíte za podpisovanie dodatku.)

Pellegrini si vybral druhú – zlú možnosť.

Možno preto, že je slabý a nechce sa mu za štát poriadne bojovať. Ale my tu máme politikov nato, aby sa postavili za ťažké veci a nie len lacné PR. (aspoň by sme takých radi mali)

Ale on rád zbucha kozmetické veci ktoré nikoho nebolia, situáciu trošku vylepšia ale podstata sa neopraví. Áno, situácia s .sk doménou nie je ľahká, ale oni bez štátu a podpisu nového dodatku veľa nezmôžu.  Nie nadarmo dodávateľ chodí za štátom a chcú ten podpis. Nie je to pre nich ich dobrá vôľa ako sa snažia prezentovať, ale nevyhnutnosť. Keby len trošku nemuseli, tak tam nie su.

Alebo má rovnaký záujem ako záujem dodávatelia.

On aj jeho tím je priveľmi previazaný s dodávateľom a skáče ako oni hovoria. Na Pellegriniho úrade pracujú ľudia, ktorí dlho predtým pracovali pre SWAN – Danubia tel. alebo priamo SK-nic.sk Patrik Krauspe bol dlhodobo šéf sk-nicu.  Jeden z najnovších ľudí, ktorí robia pod Pellegrinim je Peter Helexa.  (Človek ktorý robil v Telekome, potom na Slovenskej pošte na projekte štvrtého mobilného operátora, potom aj vo SWANE)

Kopec ďalších ľudí by sa dalo vymenovať. Toto je iba ilustrácia. To, že Swan ma svojich bývalých zamestnancov kade tade po ministerstvách a štáte môže byť rovnako náhoda. Medzi ľudmi zo štátneho IT a inými dodávateľmi sa skôr hovorí, že sú v tom fakt dobrí :).

Opäť si môžete vybrať z toho, ktorá z týchto vecí je pravdepodobnejšia a môžme si odpovedať ako dopadne asi aj celá informatizácia, nie len .sk doména ak to tam takto funguje.

Pellegrini má stále šancu reálne ukázať, na ktorej strane stojí. 

1. Či na strane, na ktorej stoja všetci okrem dodávateľa. (celá komunita:slovensko.digital, zpw, sapie, každého koho sa spýtate, 9000 podpísaných ľudí …. )

2. Alebo na strane ktorú obhajuje iba dodávateľ – Swan.

Ak to Pellegrini podpíše, neviem či sa dá odvodiť niečo iné z tejto situácie okrem toho, že dodávatelia stále diktujú tempo a Pellegrini sa to svojim PR snaží chrániť.

Pozrite tiež radikálne digitálne!

Categories

3 Comments

Add yours
  1. 2
    Ondrej Jombik

    Zatial stale cakame na finalne znenie dodatku. Je tu tiez moznost, ze ho uz v tichosti podpisali, a teraz len trpnu, ze kedy sa to prevali. O ich transparentnosti si nerobim iluzie:)

  2. 3
    Lucas Luke

    Pelle nema velmi sancu si vybrat. Fico ani nema zaujem aby Pelleho PR dobre vyzeralo, lebo dobry Pelle oslabuje Fica u sponozrov, a nezabudnime , ze Fico nie je Kali, Vazny ci iny, ktory to robia len cisto pre love, FIco miloval moc a job hlavne, Popularny Pelle odstani Fica uplne ako tvar znacky. Problem v tejto kauze, ako vsade inde kleptokrati posobia len destrkuciu , nevytvoria nic. Kronykapitalisti vsak vytvaraju trvale hospodarske, ekonomicke hodnoty v buduncnoti sa teda stavaju sa entrepreneurmi.- dobrym vysledok experimetnu pri rychlej premene plannovaneho na trhove hospodarstvo.

Comments are closed.