Polyglotka Lýdia Machová ťa naučí jazyk, ktorý sama neovláda! | Michal Truban Podcast


S Lýdiou Machovou by sme sa mohli porozprávať v 9 jazykoch. Je jazykovou mentorkou a vyštudovanou prekladateľkou angličtiny a nemčiny. Ostatné jazyky ako napríklad španielčinu, francúzštinu, ruštinu či dokonca svahilčinu zvládla ako samouk. Jej nadanie a prístup k štúdiu jazykov zaujal aj organizátorov TED Talks, a tak ju zavolali do Ameriky ako prednášajúcu.

Lýdia ale hovorí, že to nie je o nadaní, ale o metóde, akou sa učíme jazyky. Pri správnom prístupe k štúdiu sa polyglotom môže stať každý. Počas rozhovoru prezradila aj niekoľko techník ako na to. Mňa osobne nikdy jazyky nebavili, angličtina bola taká povinná jazda. Vďaka analógii so športom sme prišli na to prečo. Napríklad, zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko času reálne rozprávame, keď dvakrát do týždňa chodíme do jazykovej školy? Lýdia to vypočítala – cca 8 minút týždenne. To je podobné, ako keby som vo fitku strávil 8 minút do týždňa trénovaním a zvyšok času sa pozeral na to, ako trénujú iní a očakával, že mi narastú svaly.

Prebrali sme aj otázky školského systému, teda prečo sa za toľko rokov štúdia nenaučíme ani len angličtinu. Podľa Lýdie by ideálna hodina mala vyzerať úplne inak. Taktiež vidí veľký problém aj v zaužívanom systéme známkovania.

Lýdia Machová nie je len polyglotka, ale aj nadaná podnikateľka. Je držiteľkou ceny za moderný inovatívny prístup v súťaži Podnikateľka Slovenska za rok 2017. Vo svojej online jazykovke učí ľudí aj jazyky, ktoré sama neovláda. Nejde však o žiadnu bublinu. Jej produktom je jazykový mentoring – metóda, ktorou sa dá naučiť hocijaký jazyk na svete.

Ak vás Lýdia inšpirovala a chcete sa učiť cudzí jazyk, určite dopočúvajte celý rozhovor. Na konci podcastu nájdete kopec odporúčaní na užitočné appky, knihy a podcasty. Užívajte.

Rozhovor si môžete pozrieť vo videu nižšie alebo na streamovacích platformách:

SPOTIFY podcast: https://spoti.fi/31Nywax

APPLE podcast: https://apple.co/3n0SO8F

GOOGLE podcast: https://bit.ly/3qAt5WU

 

Categories