Ako zlepšiť budúcnosť Slovenska vďaka IT?


Pozrime sa na výsledky dvojročného pôsobenia Petra Pellegriniho ako človeka zodpovedného za informatizáciu a investície (UPVII). Dnes (28. 3.) šla na vládu Informácia o plnení Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy Slovenskej republiky.

Môj pôvodný text bol o tom, ako to je celé zlé, ako tam klamú, ako sa nič nezmenilo a ako sme sa nikam neposunuli. Ale potom som si povedal, kašľať na to. Jednak na takúto kritiku sú tú iní a lepší. Ako napríklad Slovensko.digital, ktorých vyjadrenia k téme si môžete prečítať tu a tu. Zároveň načo to analyzovať, keď všetci vidíme a cítime, že to nie je dobré.

Už sa musíme prestať neustále umárať v bahne minulosti a spraviť hrubú čiaru. Prestať sa neustále škriepiť kto čo pokazil a ukradol. Ale naopak. Ukázať ako vyzerá Progress. Ako sa to má robiť. A ako by malo vyzerať slušné a moderné Slovensko v budúcnosti. Ako zlepšiť budúcnosť Slovenska vďaka IT?

Cieľom informatizácie majú byť 2 veci:

Tento text neberte ako komplexné riešenie problémov štátneho IT, ale tých najdôležitejších veci a filozofický pohľad na zmeny.

1. pre občana takmer neviditeľný a proaktívny štát.

Predstavte si štát, v ktorom si kúpite auto alebo byt a pri kúpe súhlasíte s tým, aby sa napísalo na vás, alebo sa vám zmenil trvalý pobyt.  Štát, v ktorom si živnosť ani nemusíte zakladať, lebo automaticky môžete podnikať. Štát, v ktorom vám príde daňové priznanie automaticky vyplnené a vy ho iba autorizujete. Štát ktorý po vás nechce zbytočnosti a veci fungujú ako majú.

V zásade o takýchto službách ani neviete a nemusíte sa nikam prihlasovať, pretože všetko beží automaticky. A tam, kde sa to nedá, by mali tieto služby byť čo najjednoduchšie, užívateľsky príjemné, vybudované s využitím najnovších technológií (žiadne čítačky kariet, ale mobily, voice, gestá…). A to nemusí štát ani sám zabezpečiť – stačí, keď sa otvorí a na jeho dátach budú svoje služby môcť budovať ďalší  (napr. finstat).

2. pre samotný štát zefektívnene jeho fungovania, automatizácia, zníženie nákladov a rozhodovanie na základe dát.

A ako to dosiahnuť?

0. Netreba písať už žiadne vízie a dokumenty. Všetko už je napísané, len sa to nerobí. Treba tam nabehnuť a začať natom makať.

1.Ľudia
V celej komunite je zhoda na tom, že informatizácia sa dá vyriešiť jedine skvalitnením ľudí v štátnej správe. Špeciálne to platí o informatike. V Progresívnom Slovensku by sme to dosiahli vybudovaním interných kapacít na úkor obrovského množstva peňazí, ktoré sa platia externým konzultantom. Čiže tie peniaze tam sú. A zároveň vytvorením agentúry na spôsob 18F v USA, ktorá pomáha štátnym inštitúciám s IT.

2. Legislatíva
Keď zjednodušíte legislatívu, tak je to super, lebo to potom nemusíte programovať. Celá informatizácia by nemala byť výlučne o programovaní, ale najmä o zjednodušovaní a zmodernizovaní legislatívy.

Po starom: Ty pred úradom dokazuješ, že máš na niečo nárok, alebo musíš vyvíjať aktivitu.
Progresívne: Štát musí dokazovať, že na niečo nemáš nárok, inač všetko funguje automaticky.

3. Ďalšie opatrenia
Potom je tam samozrejme aj kopec technických detailov a opatrení, ako používanie open-source, používanie rovnakých štandardov v celom e-governmente, menšie a agilnejšie riadené projekty a ich testovanie, možnosti používania aj public cloudov, prípadne zlepšenie štátneho cloudu (PaaS). Prípadne aj konkrétne vymenovania projektov, ktoré by pomohli najviac. To všetko čoskoro predstavíme.

4. Korupcia
A o tom najhlavnejšom – o korupcii – ani nepíšem. To je samozrejmosť. To, ako ju riešiť som už písal.

To, že trestuhodne nevyužívame informatizáciu ako možnosť posunúť Slovensko na vyššiu úroveň, je nehorázne. Práve informatizácia je jedným z kľúčových nástrojov násobného zefektívňovania a zlepšovania nášho štátu, jeho inštitúcií a služieb.

Tak, že občanom bude štát robiť menej problémov a vďaka tomu aj ostane viac peňazí na ďašie investície a pomoc slabším.

Pre Progresívne Slovensko je informatizácia jedným z najdôležitejších nositeľov zmeny k lepšiemu pre nás všetkých.

Musí sa zmeniť filozofia a naštartovať radikálna digitalizácia. My nemáme nič dokazovať štátu, štát má dokazovať nám.

PROGRESÍVNE VS. NÁŠ ČLOVEK ?Boj proti korupcii vs. korupcia sama o sebe ?Odbornosť vs. politické nominácie ?Moderný štát vs. spôsoby 90tých rokov Keď som dostal cenu za nahlásenie korupcie a stal som sa IT osobnosťou roka, tak chcelo to niečo oveľa väčšie. #slovenskodigital som spoluzakladal ako watchdog informatizácie a digitalizácie štátu. Odvtedy sa otvorilo niekoľko káuz, začalo sa poukazovať na stále tie isté chyby v obstarávaní a korupciu v IT. Nomináciu lekára Rašiho na šéfa informatizácie v kontexte jeho neodbornosti a absencie bezúhonnosti, preto vnímam ako zlý vtip. S takýmto človekom sa nevybuduje moderné Slovensko. V @progresivne_sk by sme na uvoľnenú stoličku nikdy nenominovali hocijakého straníka ale najvhodnejšieho odborníka. Hoc by bol mimo hnutia. Hlavne, aby posunul Slovensko dopredu ??

A post shared by Michal Truban (@truban) on

Categories