Ako sa dá vyriešiť štátne IT? Záverečné odporúčania


V marci minulého roka som napísal blogpost, ako si môžete strčiť vopred vyhraté tendre. Šlo o prípad korupcie, ktorú sme nahlásili. Spustil som tým lavínu ktorú som nečakal ani v najdivokejšom sne. Aj vďaka tomu ma začali kontaktovať ľudia, ktorým došla trpezlivosť. Začalo sa rozmýšlať, čo sa s tým dá robiť. Po jednom z takýchto stretnutí vznikol druhý naivný blogpost o tom, ako sa dá vyriešiť štátne IT. Teraz po roku od prvého šteku, vzniklo združenie slovensko.digital. A to prišlo nato, ako to dá vyriešiť definitívne.

Začalo sa brainstormovať a tvrdo makať.

Rozbehla sa komunita ktorá spravila volby.digital. Tento projekt priniesol 3 násobný počet žiadosti o voľby so zahraničia a 2 násobný počet vydaných voličských preukazov. Ukázal tak na maličkom modeli, ako by sa to malo robiť a akú silu maju technológie a zjednodušovanie procesov.

Komunita sa stretávala. S úradníkmi, politikmi, IT firmami a s watchdogmi.

Otvorila niekoľko káuz, začala poukazovať na stále tie isté chyby v obstarávaní a korupciu v IT. Medzi firmami a úradníkmi sa začalo šuškať, ktorý projekt bude ďalší na odstrel. Začalo sa odpočúvať.

Ale slovensko.digital chce byť predovšetkým konštruktívnym partnerom. A preto jej hlavný cieľ na začiatku bol spísať reálne problémy a ich reálne riešenia pre štátne IT. Spolu s ďalšími odborníkmi na jednotlivé témy dlhé hodiny pracovali.

A tu je výsledok: Tu je 15 konkrétnych problémov a riešení.

Nie je to až také zábavné čítanie, ale stále je to jednoznačné a konkrétne aby to pochopil každý. Dajte si to, aby ste mali prehľad.

Myslím, že viacero problémov a návrhov sa dá extrapolovať aj na iné odvetvia, ministerstvá a organizácie kde sú tiež problémy.

Takže zoznam vecí čo treba opraviť a plán ako nato existuje. Už len aby to ľudia vami volení chceli. My sa budeme snažiť čo najviac z týchto návrhov pre štátne IT implementovať. Boh nám pomáhaj.

Druhý cieľ, ktorý ma slovensko.digital vám napíšem po voľbach.

Pozrite tiež kampaň – Radikálne digitálne!

4 Comments

Add yours
 1. 1
  Alexander Selkirk

  Len tak pre základný obraz – na Slovensku žije zopár inteligentných ľudí, ale drvivá väčšina nemá najmenšiu šancu o čom ty tu píšeš. Ty žiješ už mimo reality úplne. Ale snažíš sa a to sa mi ráta!

  Čo ti hovoria ľudia, čo si idú na vzdialenosť 500 metrov autom si kúpiť do obchodu cigarety a Nový čas? Alebo človek čo žije od výplaty k výplate a následne si požičia peniaze na dovolenku za bláznivý úrok? Alebo človek čo prehrá celú výplatu na automatoch? Človek čo nemá peniaze ale napriek tomu robí všetky prevody každý mesiac na pošte za poplatky, namiesto toho aby si založil internet-banking zadarmo? A podobne … tak toto je skutočný obraz Slovenska a takýto určujú náš Smer.

  Všetci premúdrelí a šikovní sú už dávno v USA, vo Švajčiarsku alebo v Nemecku …

  Strany Smer a pod. o tomto všetkom vedia + vedia ako to správne využiť. Majú jednoduchých voličov + svoju uplatenú chobotnicu, ktorej patrí celá štátna moc, úradníci, policajti, sudcovia, kľúčoví hráči …

  Týmto zatuchnutým slovenským vodám by pomohlo aspoň znížiť 1% hranicu pre vstup do parlamentu, nech je tam aspoň vždy nejaká nová ryba v rybníku, ktorá nepatrí do finančného systému. Alebo poriadne elektronické voľby so systémom demokracie, ktorá umožňuje aj záporné hlasy alebo vyberať konkrétnych ľudí. (http://news.d21.me/cs/v-d21/vize-demokracie-2-1/)

  Zjednodušiť a sprehľdniť celý systém … ale to to je všetko nemysliteľné. Mafia je tu zapečená až po uši a väčšina obyvateľstva to nechápe. Vyhraj voľby a môžeš všetko!

  Čo môžeme my rozhľadení urobiť? Skoro nič.

  – chodiť voliť
  – platiť čo najmenšie dane a odvody, nech táto chobotnica má menej na svoju existenciu
  – vzdelávať ostatných
  – tlačiť to všetko všetkými kanálmi: písať blogy, podávať trestné oznámenia, fotiť, kamerovať a zverejňovať

  – založiť si noviny alá Nový čas a tlačiť tam medzi riadkami osvetu
  – založiť si politickú stranu a okopírovať taktiku strán, ktoré sú na vrchole

  – zmiznúť odtiaľto a vykašľať sa na to …

 2. 2
  Jan Lopusek

  ako vyriesit – treba odstavit takych ludi ako stefunko, pomenovat ich nahlas a nespolupracovat s nimi. to je len jeden z x prikladov

Comments are closed.