Da sa úspešne bojovať s korupciou? Áno, dá. Ale …


Rozhodol som sa, že sa spoznám boj s korupciou. Každý zložitý problém sa dá vyriešiť. Na to, aby ste ho vyriešili, musíte ho dobre spoznať. Potom ho viete rozdeliť na časti a navrhnúť postup ako jednotlivé časti vyriešiť. Keď vyriešite kritické množstvo opatrení, celý problém sa radikálne zníži. A tak môžete dookola pokračovať, až keď ho neznížite na akceptovateľnú hranicu.

To je to, čo sa snažíme v Progresivne.sk robiť. Pozerať na problémy odborne, nezaujato a nájsť najlepšiu cestu, ako ich zmeniť. A potom dať bomby šupy a makať na tej zmene. Verím, že takýmto prístupom posunieme našu krajinu brutálne dopredu.

Spísal som dokument obsahujúci princípy ako sa vysporiadať s korupciou na Slovensku. Mal pôvodne 40 strán, ale osekali sme to s editormi na 15, aby to aspoň niekto prečítal. Ďalšie časti z neho, ako roadmapu a teoretické koncepty za korupciou budem postupne zdieľať a porobím aj nejaké videjka.

 

Tento postup ako znížiť korupciu vychádza z mojich osobných skúseností s korupciou aj v štátnom IT a zo štúdia korupcie.  Vychádza zo štúdií vedcov a ľudí, ktorí sa boju s korupciou venujú roky. A tiež z príkladov úspešných krajín, ktoré zaznamenali výrazné pokroky v znižovaní korupcie ako Singapúr, Gruzínsko, Švédsko. Študoval som aj antikorupčné plány iných krajín napríklad UK. Taktiež som zozbieral množstvo návrhov z našej komunity.

Tieto opatrenia som rozdelil do 5 tich bodov:

1. Kvalitní, nezávislí a dobre ohodnotení ľudia v štátnej správe
2. Znižovanie priestoru na korupciu
3. Transparentnosť, participácia a kontrola
4. Trestanie korupcie a spravodlivosť
5. Komunikácia o korupcii

Základné posolstvá z toho dokumentu sú:

 • o tom, ako treba korupciu znižovať vládne v zásade konsenzus
 • v boji s korupciou netreba vymýšlať nejaké čarovné recepty a zákony
 •  problém je skôr v exekúcií týchto riešení, ktoré sú v podstate jednoduché
 •  korupcia sa dá sa výrazne znížiť aj v priebehu pár rokov a nie je to iba kultúrna záležitosť. Nemáme to v sebe!
 • prečo sa to nedarí, je hlavne to, že sa zlyháva v bode č.1 – lepší a dobre platení nezávislí ľudia v štátnej správe
 • a prečo, to zlyháva v tom bode je kvôli politickej reprezentácií

0. Korupcia je v každej spoločnosti a nikdy nevymizne.

Ale je obrovský rozdiel, či je na 10% alebo 80%. To sú tak rozdielne úrovne, že sa oplatí za ich dosiahnutie bojovať.

1. proti korupcii treba bojovať systémovo a kľudne a na všetkých frontoch

Bez krvavých očí. Aj keď je to ťažké a kypí v nás zlosť. Veľakrát za korupciu označujeme to, čo nie je. Veľakrát sa korupcia javí ako niečo, čo nemuselo byť myslené zle, ale častokrát je to dôsledok neschopnosti a nekvality. Korupcia je v zásade nefungujúci systém a od toho sa musí všetko odvíjať.

2. bez úprimnej snahy vrcholových politikov sa s korupciou dá bojovať iba obmedzene

Toto je neodškriepiteľný poznatok zo všetkých krajín, kde sa korupciu podarilo znížiť. Bez najvyššej politickej podpory a úprimnej snahy sa ju znižovať nepodarilo. Všade, kde sa to podarilo, za to bojovali vrcholoví politici a bojovali tak, že nastavili SMER a nechali priestor kvalitným ľuďom robiť svoju prácu.

Preto krokom číslo jedna musí byť zásadná zmena vo vedení tejto krajiny. Bez toho, sa tu žial budeme trápiť ešte dlho.

Celý dokument si môžete stiahnuť a prečítať a môžete komemtovať na našej platforme. Všeobecnosť niektorých tém a krokov je daná tým, že každá z tém je pomaly na celý ďalší dokument. Ja som radšej zástancom nastavenia stratégie a hlavne jej vykonávania ako len písania dokumentov.

Budem rád, keď sa zapojíte a budete šíriť tieto myšlienky. Aby sme boj s korupciou postavili do roviny, v ktorej s ňou vieme naozaj zatočiť a vyhrať. Verím, že sa to dá.

Prečítajte tiež Dá sa vyriešiť slovenské štátne IT?radikálnu digitalizáciu.

4 Comments

Add yours
 1. 1
  selfconscioucness

  Srdečný pozdrav pán Truban,
  úprimne oceňujem Vašu invenciu a angažovanosť. Rád by som doplnil určitý uhol pohľadu. Človeka korumpuje ego. Na riadení konania sa podieľajú dve zložky Vedomie a ego. V závislosti na Evolučnej úrovni Vedomia konkrétnej individuality sa tieto dve zložky zastupujú tak, že čím vyššia je úroveň Vedomia tým nižší je podiel zasahovania ega teda od určitej úrovne preberá Vedomie riadiacu funkciu nad egom. http://ografologii.blogspot.sk/2012/03/david-r-hawkins-mapa-vedomi.html na tomto odkaze je popis jednotlivých úrovní Vedomia v skratke. Do úrovne 200 je hlavnou riadiacou zložkou ego, takže v hlavných riadiacich funkciách štátu, na to aby jednotlivé podsystémy efektívne fungovali musia byť ľudia, ktorý majú minimálne konkrétnu úroveň Vedomia. Napríklad robil som meranie úrovne pána R.K. a jeho úroveň Vedomia som nameral na 165 pričom minimálna potrebná hranica pre efektívne riadenie rezortu je 350 – prosím, netreba to brať absolutisticky. Každý človek je komplexný a konkrétna úroveň je tá, ktorá je priemernou hodnotou úrovní jednotlivých „vrstiev“/“charakterov“ človeka. To či je človek riadený egom alebo Vedomím je fakt, ktorý sa dá definovať na základe procesov spracovávania informácií v mozgu, čo sa dá priamo merať na EEG alebo fMRI.
  – V prípade, že bude potenciálna možnosť perzekúcií aktuálnych politických špičiek tak nemôžeme očakávať ich spoluprácu v ničom.
  – Je nevyhnutné zmeniť proces delegovania moci od ľudí ku zástupcom/delegátom/politikom – teda zmeniť volebný systém – http://www.rozpravy.cz/knihy/ na tomto odkaze nájdete knihy autora webu v knihe Nalezeno Životem je veľmi jednoduchý popis ako by mohli prebiehať voľby konkrétne na stranách 87 – 90 – v ďalších knihách je to rozpracované detailnejšie.
  – Na to aby mohlo byť možne zmeniť volebný systém je potrebné aby si to ľudia sami vyžiadali a to je možné vtedy keď budú chápať, že tento systém im neslúži ale, že ich využíva a súčasne keď budú mať motív, ktorý ich spojí.
  – Spojiť ľudí je možné viacerými spôsobmi. To čo robíte Vy je myslím jeden zo spôsobov. Viem, že to robíte cielene. Ja som zistil, že veľmi vhodná oblasť je práve školstvo pretože spája všetky vrstvy obyvateľstva a sú tam už implementované nástroje na tok informácií a vytvorenie celospoločenskej diskusie. Detaily v prípade záujmu rád odovzdám.
  – Celkovo vzaté premena chápania sveta väčšinovej populácie je prepólovaná a skutočný a vysoký motív môže vytvoriť nápravu pretože dokáže zvýšiť Vedomie ľudí na úroveň aby mohla nastať zmena. takže momentálna kolektívna úroveň Vedomia ľudí na Slovensku je cca 260 pričom 90% ľudí má úroveň 200 a 75% 150. Na to aby mohla nastať celosystémová premena je potrebné posunúť kolektívnu úroveň na 340. Takže tvrdenie „myslím teda som.“ je treba dať do Pravdivého stavu „SOM a preto môžem myslieť!“. Rovnakým spôsobom sú prehodené viaceré zásadné princípy, ktoré vytvárajú aktuálny spoločenský kontext.

  Všetko dobré prajem,

  Juraj Ambruš

 2. 2
  Fero

  Papierovo/marketingovo to znie fajn, kazdopadne vobec neadresujes vplyv financnych skupin na politiku – korupcia o ktorej pises nie je hlavny problem, ale iba pridruzeny jav. Hlavny problem je previazanost financnych skupin so statom (niekto ich nazyva mafia) a nizsie je to rodinkarstvo, o ktorom v podstate pises.

 3. 4
  Lucas Luke

  . Treba len velkych hracov presvedcit, ze maly a stredny nie su potrebny a ich cast zdrojov si rozdelit na polovicu medzi big fish and plebs. Uz sme mal politika a jeho ludi ktory zacali riesit korupciu , ale Zoro dal 100vku sefom toho politika a bolo po snahe. Mala krajina, kazdy ma niekoho nieco. Informatizacia verejnej spavy – menej uradnikov a malej korupcie, IT moznosti spravodajskych sluzieb pri kontrole strednej korucie, regionalne zostavenie parlamentu, zastupujucich zaujmy svojho obvodu, vysvetlit a vzdelavat velkych loaklnych hracov preco platit vyssie mzdy, podporovat nadacie a projekty pre prospech obcanov, ze je to dobre pre ich marketing a fungovanie, ,prinasa viac zisku dlhodobo. Vysvetlit J&t ze do Tatier bohatych klientov nepritiahnu, ale mozu pritahnut ludi zo zahranicia nizsou cennou, tradicami, sportom, proste im vysvetilt nejake zaklady ako podnikat v trhovom hospodarstve . ( NIe co tu bolo a a este trochu je teraz. Cinanov na SK nase mocnosti nikdy nepustia, my sme uz geo obsadeny )

Comments are closed.