Da sa úspešne bojovať s korupciou? Áno, dá. Ale …


Rozhodol som sa, že sa spoznám boj s korupciou. Každý zložitý problém sa dá vyriešiť. Na to, aby ste ho vyriešili, musíte ho dobre spoznať. Potom ho viete rozdeliť na časti a navrhnúť postup ako jednotlivé časti vyriešiť. Keď vyriešite kritické množstvo opatrení, celý problém sa radikálne zníži. A tak môžete dookola pokračovať, až keď ho neznížite na akceptovateľnú hranicu.

To je to, čo sa snažíme v Progresivne.sk robiť. Pozerať na problémy odborne, nezaujato a nájsť najlepšiu cestu, ako ich zmeniť. A potom dať bomby šupy a makať na tej zmene. Verím, že takýmto prístupom posunieme našu krajinu brutálne dopredu.

Spísal som dokument obsahujúci princípy ako sa vysporiadať s korupciou na Slovensku. Mal pôvodne 40 strán, ale osekali sme to s editormi na 15, aby to aspoň niekto prečítal. Ďalšie časti z neho, ako roadmapu a teoretické koncepty za korupciou budem postupne zdieľať a porobím aj nejaké videjka.

 

Tento postup ako znížiť korupciu vychádza z mojich osobných skúseností s korupciou aj v štátnom IT a zo štúdia korupcie.  Vychádza zo štúdií vedcov a ľudí, ktorí sa boju s korupciou venujú roky. A tiež z príkladov úspešných krajín, ktoré zaznamenali výrazné pokroky v znižovaní korupcie ako Singapúr, Gruzínsko, Švédsko. Študoval som aj antikorupčné plány iných krajín napríklad UK. Taktiež som zozbieral množstvo návrhov z našej komunity.

Tieto opatrenia som rozdelil do 5 tich bodov:

1. Kvalitní, nezávislí a dobre ohodnotení ľudia v štátnej správe
2. Znižovanie priestoru na korupciu
3. Transparentnosť, participácia a kontrola
4. Trestanie korupcie a spravodlivosť
5. Komunikácia o korupcii

Základné posolstvá z toho dokumentu sú:

  • o tom, ako treba korupciu znižovať vládne v zásade konsenzus
  • v boji s korupciou netreba vymýšlať nejaké čarovné recepty a zákony
  •  problém je skôr v exekúcií týchto riešení, ktoré sú v podstate jednoduché
  •  korupcia sa dá sa výrazne znížiť aj v priebehu pár rokov a nie je to iba kultúrna záležitosť. Nemáme to v sebe!
  • prečo sa to nedarí, je hlavne to, že sa zlyháva v bode č.1 – lepší a dobre platení nezávislí ľudia v štátnej správe
  • a prečo, to zlyháva v tom bode je kvôli politickej reprezentácií

0. Korupcia je v každej spoločnosti a nikdy nevymizne.

Ale je obrovský rozdiel, či je na 10% alebo 80%. To sú tak rozdielne úrovne, že sa oplatí za ich dosiahnutie bojovať.

1. proti korupcii treba bojovať systémovo a kľudne a na všetkých frontoch

Bez krvavých očí. Aj keď je to ťažké a kypí v nás zlosť. Veľakrát za korupciu označujeme to, čo nie je. Veľakrát sa korupcia javí ako niečo, čo nemuselo byť myslené zle, ale častokrát je to dôsledok neschopnosti a nekvality. Korupcia je v zásade nefungujúci systém a od toho sa musí všetko odvíjať.

2. bez úprimnej snahy vrcholových politikov sa s korupciou dá bojovať iba obmedzene

Toto je neodškriepiteľný poznatok zo všetkých krajín, kde sa korupciu podarilo znížiť. Bez najvyššej politickej podpory a úprimnej snahy sa ju znižovať nepodarilo. Všade, kde sa to podarilo, za to bojovali vrcholoví politici a bojovali tak, že nastavili SMER a nechali priestor kvalitným ľuďom robiť svoju prácu.

Preto krokom číslo jedna musí byť zásadná zmena vo vedení tejto krajiny. Bez toho, sa tu žial budeme trápiť ešte dlho.

Celý dokument si môžete stiahnuť a prečítať a môžete komemtovať na našej platforme. Všeobecnosť niektorých tém a krokov je daná tým, že každá z tém je pomaly na celý ďalší dokument. Ja som radšej zástancom nastavenia stratégie a hlavne jej vykonávania ako len písania dokumentov.

Budem rád, keď sa zapojíte a budete šíriť tieto myšlienky. Aby sme boj s korupciou postavili do roviny, v ktorej s ňou vieme naozaj zatočiť a vyhrať. Verím, že sa to dá.

Prečítajte tiež Dá sa vyriešiť slovenské štátne IT?radikálnu digitalizáciu.