Ako zlepšiť budúcnosť Slovenska vďaka IT?


Pozrime sa na výsledky dvojročného pôsobenia Petra Pellegriniho ako človeka zodpovedného za informatizáciu a investície (UPVII). Dnes (28. 3.) šla na vládu Informácia o plnení Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy Slovenskej republiky.

Môj pôvodný text bol o tom, ako to je celé zlé, ako tam klamú, ako sa nič nezmenilo a ako sme sa nikam neposunuli. Ale potom som si povedal, kašľať na to. Jednak na takúto kritiku sú tú iní a lepší. Ako napríklad Slovensko.digital, ktorých vyjadrenia k téme si môžete prečítať tu a tu. Zároveň načo to analyzovať, keď všetci vidíme a cítime, že to nie je dobré.

Už sa musíme prestať neustále umárať v bahne minulosti a spraviť hrubú čiaru. Prestať sa neustále škriepiť kto čo pokazil a ukradol. Ale naopak. Ukázať ako vyzerá Progress. Ako sa to má robiť. A ako by malo vyzerať slušné a moderné Slovensko v budúcnosti. Ako zlepšiť budúcnosť Slovenska vďaka IT?

Cieľom informatizácie majú byť 2 veci:

Tento text neberte ako komplexné riešenie problémov štátneho IT, ale tých najdôležitejších veci a filozofický pohľad na zmeny.

1. pre občana takmer neviditeľný a proaktívny štát.

Predstavte si štát, v ktorom si kúpite auto alebo byt a pri kúpe súhlasíte s tým, aby sa napísalo na vás, alebo sa vám zmenil trvalý pobyt.  Štát, v ktorom si živnosť ani nemusíte zakladať, lebo automaticky môžete podnikať. Štát, v ktorom vám príde daňové priznanie automaticky vyplnené a vy ho iba autorizujete. Štát ktorý po vás nechce zbytočnosti a veci fungujú ako majú.

V zásade o takýchto službách ani neviete a nemusíte sa nikam prihlasovať, pretože všetko beží automaticky. A tam, kde sa to nedá, by mali tieto služby byť čo najjednoduchšie, užívateľsky príjemné, vybudované s využitím najnovších technológií (žiadne čítačky kariet, ale mobily, voice, gestá…). A to nemusí štát ani sám zabezpečiť – stačí, keď sa otvorí a na jeho dátach budú svoje služby môcť budovať ďalší  (napr. finstat).

2. pre samotný štát zefektívnene jeho fungovania, automatizácia, zníženie nákladov a rozhodovanie na základe dát.

A ako to dosiahnuť?

0. Netreba písať už žiadne vízie a dokumenty. Všetko už je napísané, len sa to nerobí. Treba tam nabehnuť a začať natom makať.

1.Ľudia
V celej komunite je zhoda na tom, že informatizácia sa dá vyriešiť jedine skvalitnením ľudí v štátnej správe. Špeciálne to platí o informatike. V Progresívnom Slovensku by sme to dosiahli vybudovaním interných kapacít na úkor obrovského množstva peňazí, ktoré sa platia externým konzultantom. Čiže tie peniaze tam sú. A zároveň vytvorením agentúry na spôsob 18F v USA, ktorá pomáha štátnym inštitúciám s IT.

2. Legislatíva
Keď zjednodušíte legislatívu, tak je to super, lebo to potom nemusíte programovať. Celá informatizácia by nemala byť výlučne o programovaní, ale najmä o zjednodušovaní a zmodernizovaní legislatívy.

Po starom: Ty pred úradom dokazuješ, že máš na niečo nárok, alebo musíš vyvíjať aktivitu.
Progresívne: Štát musí dokazovať, že na niečo nemáš nárok, inač všetko funguje automaticky.

3. Ďalšie opatrenia
Potom je tam samozrejme aj kopec technických detailov a opatrení, ako používanie open-source, používanie rovnakých štandardov v celom e-governmente, menšie a agilnejšie riadené projekty a ich testovanie, možnosti používania aj public cloudov, prípadne zlepšenie štátneho cloudu (PaaS). Prípadne aj konkrétne vymenovania projektov, ktoré by pomohli najviac. To všetko čoskoro predstavíme.

4. Korupcia
A o tom najhlavnejšom – o korupcii – ani nepíšem. To je samozrejmosť. To, ako ju riešiť som už písal.

To, že trestuhodne nevyužívame informatizáciu ako možnosť posunúť Slovensko na vyššiu úroveň, je nehorázne. Práve informatizácia je jedným z kľúčových nástrojov násobného zefektívňovania a zlepšovania nášho štátu, jeho inštitúcií a služieb.

Tak, že občanom bude štát robiť menej problémov a vďaka tomu aj ostane viac peňazí na ďašie investície a pomoc slabším.

Pre Progresívne Slovensko je informatizácia jedným z najdôležitejších nositeľov zmeny k lepšiemu pre nás všetkých.

Musí sa zmeniť filozofia a naštartovať radikálna digitalizácia. My nemáme nič dokazovať štátu, štát má dokazovať nám.

PROGRESÍVNE VS. NÁŠ ČLOVEK ?Boj proti korupcii vs. korupcia sama o sebe ?Odbornosť vs. politické nominácie ?Moderný štát vs. spôsoby 90tých rokov Keď som dostal cenu za nahlásenie korupcie a stal som sa IT osobnosťou roka, tak chcelo to niečo oveľa väčšie. #slovenskodigital som spoluzakladal ako watchdog informatizácie a digitalizácie štátu. Odvtedy sa otvorilo niekoľko káuz, začalo sa poukazovať na stále tie isté chyby v obstarávaní a korupciu v IT. Nomináciu lekára Rašiho na šéfa informatizácie v kontexte jeho neodbornosti a absencie bezúhonnosti, preto vnímam ako zlý vtip. S takýmto človekom sa nevybuduje moderné Slovensko. V @progresivne_sk by sme na uvoľnenú stoličku nikdy nenominovali hocijakého straníka ale najvhodnejšieho odborníka. Hoc by bol mimo hnutia. Hlavne, aby posunul Slovensko dopredu ??

A post shared by Michal Truban (@truban) on

Categories

8 Comments

Add yours
  1. 1
    Peter

    Michal – hrubé čiary sme už tu mali (Remiáš, provízie za plyn, energiu a telekom, Gorilla atd). a kam sme sa dostali? Dnes hydra inkasuje v úžerníckom formáte, zmohutnela a prerástla takmer všade. Na rozdiel od vydriduchov 90-tich rokov, ktorí boli pomerne viditeľní a sčasti sa odstránili sami, táto hydra je všade a napriek tomu nie veľmi viditeľná.
    Iste na minulosti už nič nezmeníme, dôležitá je budúcnosť, teda aj Progres. Súhlasím, no už sa nedá urobiť hrubá čiara, ak má budúcnosť priniesť progres. Progres je vtedy, keď výrazná väčšina získa prospech, prosperitu a pritom ostatná menšina neutrpí zásadnú ujmu. Avšak ak staviate takýto dom na hnilých základoch, teda na takých, kde malá skupina získava extrémny profit, navyše nekalo, dokonca kriminálne až vražedne, skončíte skôr, ako sa vám niečo „progresívne“ podarí.
    NEMOŽETE urobiť hrubú čiaru. Progres je o dôvere ľudí v budúcnosť. Ak neposkytnete túto dôveru tým, že nevyčistíte „augiášov chliev“, skôr alebo neskôr sa utopíte v rovnakom bahne a hnoji, v akom sa topia všetci súčasní politici.

  2. 2
    Peter

    ..a ešte jeden príspevok na progres: Píšete „.. informatizácia sa dá vyriešiť jedine skvalitnením ľudí v štátnej správe..“ Skúste sa na to pozrieť opačne – „Štátna správa sa dá skvalitniť jedine informatizáciou“ . Čo takto postaviť politický program na tom, že definitívne zrušíte politikov – však na stanovovanie priorít spoločenstva a rozdeľovanie peňazí do rozpočtu stačí trochu lepšia umelá inteligencia – a k tomu by ste mohli mať vy najbližšie :)

  3. 3
    Alexander Selkirk

    Hrubá čiara? Od 1989 sa tu rozkráda tento štát, nedodržujú zákony a nikto z tých hore za to nikdy nešiel do basy. Keď zase nikto nepôjde, to znamená, že aj budúce generácie politikov sa bez nejakých obáv budú správať úplne rovnako.

    Pri súčasných možnostiach informatizácie a prenosu dát by sa politické strany a veľká kopa úradov dala ihneď úplne zrušiť.

    Tiež by sa práca politikov dala znormalizovať. T.j. spravíš nejaký veľký problém tak hneď ideš preč z roboty ako každý bežný občan. (Teda voliči, môžu ihneď reagovať a vďaka informatizácii odvolať svojho zástupcu.) Nie ako teraz 1x voľby a následne 4 roky si tam beztrestne robia čo chcú. Poslanci kľudne menia tričká aj napriek tomu zostávajú v parlamente za strany ktoré nikto nikdy nevolil (napr. Poliačik).

  4. 4
    Filip Zajac

    Presne nad týmto vždy rozmýšľam. Nechce sa mi starať o to či zaplatiť dane alebo nie. Nechce sa mi starať o to či mám zriadenú živnosť, slobodné povolanie, alebo bochvie čo ešte. Nechce sa mi ani riešiť či sú v poriadku moje zdravotné odvody, alebo som správne poistený. Chcem robiť svoju prácu tak ako ma baví a chcem mať na konci dňa toľko, aby som sa nemusel strachovať, či si budem môcť dovoliť utiahnúť domácnosť, zdravie, alebo aj zájsť s kamarátmi na pivo.

    Namiesto toho máme papierovanie a hrôzostrašné elektronické systémy, na ktoré všetci nadávame už len od pohľadu. Ako potom môžeme mať radi štát (aparát našej spoločnosti), keď ma skôr buzeruje ako pomáha žiť plnohodnotný život.

    Potom chúďatá úradníci, ktorý to musia spracovávať v otrasných systémoch, z ktorých by som si sám vlasy vyšklbal. Nečudujem sa im, že si potom zlosť vybíjajú, keď k nim prídem s papierom, ktorému vôbec nerozumiem, za poplatok ktorý ma ani nenapadlo, že môže existovať.

    Moja prvá práca bola v štátnej správe a nemôžem povedať, že by tam nepracovali kvalitný ľudia. Problém je, že to nie je prostredie, kde sa môžu realizovať. Všetko je politická zakázka a pokiaľ sa to nepodpíše hore, na hociktorý úradnícky vylepšovák môže zostať v šuflíku.

    Nakoniec častý psychický teror, nekopetetných manažérov zabije akúkoľvek chuť vôbec s niečim robiť a schopný úradník buď podľahne a začne hrať hru cez svoje lakte, alebo odchádza do súkromného sektoru.

    Všetko sa dá spraviť keď chceme a mne sa chce.

  5. 5
    mtruban

    viem presne o com pises aj suhlasim. aj s tym, ze su tam aj kvalitni ludia a ze je tam aj terror od zlych „manazerov“. vsetky tieto veci keby sa podarilo zlepsit, tak sa tu mame ovela lepsie.

  6. 6
    Ondrej Halama

    Je dobre začínať od cieľov. 1. cieľ – pre občana neviditeľný a proaktívny štát. Toto mi ani neznie ako vec informatizácie, ale skôr celkovej reformy štátnej správy. Opatreniami v oblasti informatizácie sa štát v poslednom čase práveže dosť zviditeľňuje – menia sa podmienky podávania daňových priznaní, menia sa občianske, podnikatelia sa musia zaúčať na štátnych weboch, kupovať počítače, zákony sa menia (noromy neubúdajú ale k papierovej forme sa pridávajú predpisy o elektronickej forme konania, ustálené právne pojmy v elektronickom svete hľadajú svoj význam) … 2. cieľ: Efektivita štátu a ušetrenie nákladov… Podľa mňa chýba elementárne testovanie: Ok, ideme uľahčiť toto, tak si odpovedzme na otázky: Koľko ušetríme papiera? Koľko elektriny? Koľko bude stať podnikateľov PC, internet? Koľko času ušetrí úradník a občan? Je to právne v poriadku? T

  7. 7
    Lucas Luke

    Informatizacia Sk, by mala byt priorita pri reforme verejnej spravy, znizenie poctu uradnikov, by krajina usetrila kazdy rok mnozstvo prostriedkov., predaj budov ( Nemyslim klientske centra ako Kali, nie len na budovach, este aj na toaletnom papieri si nakradol) Zijem v UK a je super vybavit uplne vsetko na jednej stranke, pripadne mestske dane na mestkom portali, inak absolutne vsetko uradne, je len par klikov a hotovo, mozem si pozriet aj kolko dosatnem meascne dochodok za 40 rokov, otovirt firmu, socialka, zdravotna, naozaj to robi rozdiel , ked netreba nikam ,, pre nic chodit, .
    Je strasnou skodou , ze na Sk sme mohli mat dobry statny web pre vsetko a za peniaze z unie a namiesto toho sa to uplne rozkradlo, hlavne teda Strapaty a Kali, Brhel aspon ako tak, teraz Rasi rozkradne posledne, aj ked verim ze Penta moze mat schopne nieco aspon trochu. Sky toll je dalsia katastrofa , to je ako ked niekto ide z tatier robit luxusny resort ??? Nevadi mi ked to stoji viac, len keby to bol jeden komplexny web pre vsetko ,, nie milion roznych kleptokratov a z toho 90 % ani ze nenacita stranku. Je potrebne zanechavat nieco trvale a dlhodobe , krajina bude trpiet pre tieto divoke casy este velmi velmi dlho..

  8. 8
    Lucas Luke

    Dnes by stacilo vyuzit moznosti spravodajskych sluzieb, a vysetria, odsudia , vsetko uplne. Dnes uz nie 96. , dnes je vsetko hned mozne zisiti uplne do najmensieho detailu. Problem ,je ze doposial kazda vlada, pouzila informacie na vydieranie predchodcu namiesto postihovnia zlocinov.. Je lepsie oponentov vydierat ako zatvarat ak ste v politike. V dalsich volabach ste si jedna jedna potom . :D

Comments are closed.