Spoznávanie hrán – report 2020


Vždy na konci roka som si spravil verejný záznam o tom, čo sa podarilo a nepodarilo a čo som čítal a videl v tom roku. Posledné 2 roky som to nerobil, lebo som bol pohltený politikou a veľkými zmenami v mojom živote a nemal som na to čas ani energiu. Teraz v tomto pandemickom a psychotickom roku 2020 ju konečne po troškach dočerpávam, tak som sa rozhodol vratiť k tradícií.

Práca

Posledné roky som sa naplno sústredil na politiku – pre mňa spôsob, ako zlepšovať svet okolo nás a hlavne Slovensko.

Začiatkom roka vo februári bolo vyvrcholenie tohto snaženia, ktoré skončilo neúspechom. Nedostali sme sa do parlamentu o 962 hlasov a množstvo šikovných ľudí, ktorí boli pripravení zapojiť sa do zlepšovania Slovenska tak ostalo pred bránami parlamentu. Napriek tomu sa títo ľudia snažia pomáhať aj inými spôsobmi. Napriek tomu, čo sa stalo, je dobrým signálom to, že voliči od PS neodchádzajú a naopak. Sú pri nás a chcú, aby sme pokračovali.

Každopádne tento veľký neúspech bol aj pre mňa osobne jedna z najťažsích vecí, ktoré sa mi stali. Ale ako sa hovorí, čo ťa nezabije, to ťa posilní. Bola to veľmi dobrá a výživná lekcia a učenie sa na vlastných chybách. A vďaka tejto lekcii môžem aj ja osobne, ale aj ostatní ľudia v PS byť o to viac užitočnejší pre našu krajinu v budúcnosti. Niekedy je cesta cieľ.

Konzultácie

Keď som nemohol pomáhať cez politiku, cez koronu som spustil svoju konzultačnú firmu bezcyklenia.sk, kde sa snažím posúvať slovenské malé a stredné firmy na svetovú úroveň. Je to niečo, čo ma napĺňa. Vidieť, ako sa firmy, s ktorými pracujem, transformujú a zlepšujú a dostávať tak pozitívnu spätnú väzbu.

Osobný život

Hneď v marci ale prišla najväčšia odmena zo všetkých. S Adelkou sa nám narodila Marietka. Je to obrovské štastie a ja som veľmi rád a vďačný aj za to, že môžem byť stále s ňou. Vedel by som sa tu o nej rozpisovať aj celý deň, ale jedna foto postačí.

Šport

Pohyb a šport je pre mňa bazálna súčasť života. Baví ma, posúva ma, opravuje ma a umožnuje mi objavovať svet a rozmýšlať o ňom aj z inej perspektívy.

Odkedy som na základke pozeral Bruce Leeho, chodil na karate a skočil s bielym opaskom a žltými koncami (ako väčšina :). Aj počas vysokej som chcel začať chodiť na bojové umenia, ale nikdy som sa k tomu poriadne nedokopal. Teraz som mal konečne viac času a povedal som si, že je na čase splniť si ďalší zo snov, a tak som začal chodiť na BJJ – brazílske jiu jitsu. (v zásade také to zápasenie na zemi). Hovorí sa tomu aj ľudský šach, lebo je tam strašne veľa techník a stratégií. Veľmi ma to baví aj vďaka super trénerovi Matúšovi. Aj keď kvôli korone sa nedalo trénovať poriadne, tak sa tomu chcem aj naďalej venovať.

Samozrejme triatlony (beh, bike, plávanie) popri tom. A na Myjave sme začali drtiť pingpongy.

Knihy

Tento rok som rozčítal toho veľa, ale veľmi málo dočítal. Napriek tomu mi život skrížila kniha, ktorá mi zmenila pohľad na svet. Tak ako to predtým urobila kniha Thinking fast and slow, tak teraz to ale úplne iným spôsobom urobila kniha:  Masa a moc do Canettiho. To, ako si vystaval svoj vlastný myšlienkový framework fungovania sveta a motivácií ľudí ma privádzalo do úžasu každou stranou. Nemusim súhlasiť so všetkým, čo píše, ale to mi nebránilo užívať si cestovanie zákutiami jeho myšlienok.

Ďalšie knihy a všetky moje ratingy si môžete pozrieť na mojom GoodReads konte.

Filmy

U mňa sa toto obdobie nieslo v znamení dokumentov. Netflix začal robiť super dokumentárne série. Štyri až 5 častí po cca hodinke a môžete kukať do rána do tretej.

Jednoznačne top dokument je Jordanov Last Dance.

Bolo toho veľa, asi to nebude to najlepšie čo som videl, ale je to to najlepšie na čo si viem spomenúť a teda  ku koncu roka som sa zamotal trošku od Islandu a prvú sériu Trapped – krimi ja moc nepozerám, ale toto má aspoň zo začiatku skvelú atmosféru. A potom ešte standup tohto chalana z Islandu. Je to veľmi čerstvé, zábavné – európske. Pár krát som sa zasmial, až mi slzy vyšli.

High score – „historický dokument“ o tom ako vznikali prvé hry a technológie v nich. Zasiahla ma v ňom taká milá nostalgia za časmi, keď prebiehala revolúcia v jednom segmente a zároveň mi to pripomenulo také začiatky vo WSku.

Pre ďalšie tipy určite pozrite aj môj kompletný zoznam filmov aj s hodnoteniami za 2020.

Čo ďalej v 2021?

Ako by som tento odstavec písal na začiatku roka 2020? Tonto bude taký prechodný rok, kde sa ešte všetci stále budeme spamätávať z 2020. Napriek tomu, sa naň teším, hlavne na obyčajné veci ale aj nové výzvy: na rastúcu Marietku, športy, preteky, cestovanie a hlavne na hľadanie spôsobov ako posunúť Slovensko dopredu …

Staršie reporty:

2013 – Môj rok v číslach a to najlepšie z neho

2014 – Rok v ktorom som sa stal mužom

2015 – Ťažko je žiť ľahko

2016 –  Takmer dôchodok

2017 – Vstup do nového levelu

Categories