Vstup do nového levelu – report 2017


Prestupný rok. Aj tak by sa dal nazvať. Jeho hlavnou náplňou bolo pre mňa cestovanie medzi Floridou a Slovenskom. Potom cestovanie po Slovensku. Začiatok posunu Slovenska do Progresívnej budúcnosti. Bol to rok, v ktorom som spoznal množstvo nových ľudí a začal sa učiť množstvo nových vecí. Rok, v ktorom sa začali otvárať nové dvere do sveta, ktorý som nepoznal.

Work a PSko

V mojich firmách Websupport (tento rok oslávil 15 rokov) aj Nicereply sa už dlhodobo chalani osamostatnili, a tak mi stačí len raz za čas na boarde pokecať o stratégii. Firmy stále rastú, zlepšujú sa a som rád, že sa mi podarilo splniť jednu z najťažších vecí v podnikaní. Odovzdať ho úspešne ďalej. Neseda.com sa konečne začala predávať – a veľmi úspešne. Aj tam sa nám podarilo nájsť super CEO, ktorý to samostatne ťahá ďalej. Počas celého roka som odmietol desiatky možných investícií a spoluprác na iných firmách a startupoch, pretože už mám iba jediný cieľ.

Progresívne Slovensko. Robíme to zdola, tranparentne a neustále napredujeme. Za tak málo sa nám podarilo už veľmi veľa. Aj keď, samozrejme, to  stále nestačí, pre mňa to znamená obrovský prísľub toho, že sa to podarí.

V apríli malo PS poznateľnosť 12 %, v novembri, ešte pred odovzdaním podpisov 25 %. Do PSka prišli noví ľudia (Zuzana Čaputová, Martin Poliačik) a stovky ďalších dobrovoľníkov. Spustili sme crowdfunding, dávali sme množstvo rozhovorov, prednášok, stretnutí. Taký brutálny začiatok som si nevedel predtaviť a nechcem si predstavovať čo bude nasledovať ďalší rok.

Cestovanie

Slovensko – PS. Osobne som bol na desiatkach stretnutí v desiatkach miest po celom Slovensku. Od ďalekého Vranova nad Topľou cez Partizánske až po Bratislavu.

Ináč som hlavne lietal na Floridu. Potom som si zažil aj hurikán Irma, pred ktorým sme zdrhli do Atlanty. Konečne som videl aj Washington a príjemne ma to prekvapilo. Po San Franciscu asi moje druhé najobľúbenejšie mesto v USA. Tradične som bol aj v NYC, ale toho som už trochu prejedený.

Šport

Zatiaľ to bol pre mňa asi najmenej športový rok. Cestovanie mi neustále rozbíjalo rytmus a bol som dosť často chorý. Konečne som zamakal na svojej mobilite a už viem spraviť aspoň ako-taký drep. Inak som si šiel stále beh, plávanie, crossfit, golf, jogu. Ďalší rok však chcem znova dať minimálne 1 – 2 triatlonové preteky pre zábavu. Takže ma môžete ísť predbehnúť a ja vás za to nebudem mať rád.

11 kníh

Tento rok som knižne pohorel. Veľa kníh som rozčítal, ale len málo dorazil. Čítal som predovšetkým historické a politické knihy, ktoré mi niekto odporučil. Zabil ma však jeden titul, po ktorom sa mi už nič nezdalo dostatočne dobré na to, aby som to dočítal.

Napoleon od Andrewa Robertsa – takmer všetkými kniha považovaná za najlepšiu o Napoleonovi. A keďže mám rád históriu, bolo to ako cestovať v čase. Perfektne popísané veľké udalosti popretkávané obyčajnými príhodami ľudí, pohybujúcich sa okolo. Fascinujúca kniha.

Druhá, ktorú som zhltol na jedno posedenie, aj keď má skoro 500 strán, bola Všetci mocní Kremľa. Nadpis vám sám napovie, o čom to je.

Na záver má veľmi potešila kniha Medzi Slovákmi od Martina M. Šimečku. Ako som napísal v krátkej recenzii ku knihe: (jedna z top slovenskych knih o slovakoch. aj ked sa s vela pohladmi da polemizovat, predovsetkym su to pohlady z uhlov, z ktorych sa malokto vie pozerat. k tomu vsetkemu sa to lahko citalo. odporucam.), tak presne to ma najviac bavilo – pozorovanie rôznych uhlov pohľadov.

Do ďalšieho roka chcem isť späť aspoň na jednu mesačne. Držte palce.

 

90 filmov, dokumentov a seriálov

Dokumenty (hlavne o politike, spoločnosti a športe), ktoré si na 100 % pozrite: Get me Roger Stone, Icarus, Bigger Stronger Faster. Medzi seriálmi nemôžu chýbať kreslené halušky ako BoJack Horseman a Rick and Morty. Z nových filmov by som odporučil Wind River. Návraty k starým veciam, ktoré si pozriem skoro každý rok (a kto nevidel, tak jednoznačne musí): Life of Brian, Fight Club, Die Hard a špecialitka od M. Formana Taking Off.

Je toho strašne veľa, čo som videl tento rok, pozrite si celý zoznam aj s mojím hodnotením. 

 

20 blogov a jeden dôležitý dokument o tom, ako poraziť korupciu

Blog, na ktorý som najviac hrdý: Začiatok nesmrteľnosti

Najčítanejší blog: Prečo som prestal veriť v libertariánske náboženstvo

Okrem blogov som vrámci PSka napísal aj kladne hodnotený dokument o tom, ako funguje korupcia a ako sa dá na Slovensku výrazne znížiť.

Moja kniha .SUPPORT bola aj tento rok najpredávanejšia biznis kniha na Slovensku. Hlavne má ale tešia stále jej pozitívne recenzie a na goodreads ma 4.53

Zhrnutie, ponaučenie a predsavzatia ďalej

V januári 2018 bude zakladajúci snem Progresívneho Slovenska a tam sa pre mňa v živote stane ďalšia zlomová vec. Stanem sa politikom. Niečím, čím som v minulosti veľmi pohŕdal.

Mojím cieľom je túto rolu vykonávať tak, aby čo najviac ľudí prestalo politikou pohŕdať. Aby sa čo najviac ľudí zapojilo a aby sme začali spolu makať a ešte viac vylepšovať Slovensko.

Na to, aby som to dokázal, potrebujem na sebe výrazne zapracovať a trošku dospieť. Mám plán a verím, že môj prístup a framework neustáleho vzdelávania a zlepšovania, ktorý mi pomohol stať sa podnikateľom, naučiť sa milión nových vecí a športov, a vytrvalosť, ktorá mi pomohla to všetko doviesť do úspešného konca, pomôže aj teraz a podarí sa to.

Spolu s vami. Pretože nikdy sa nepodarilo nič iba mne samému. Vždy ste boli pri mne a pomáhali mi. Takže sa teším aj na spoluprácu a vzájomné žitie aj potom v 2019 a ďalších rokoch. Užívajme.

Staršie reporty:

2013 – Môj rok v číslach a to najlepšie z neho

2014 – Rok v ktorom som sa stal mužom

2015 – Ťažko je žiť ľahko

2016 –  Takmer dôchodok

A nakoniec nejaké šmakocinky

 

2 Comments

Add yours
  1. 1
    andrej

    Steak (1510), pasta (1506) a polievka (1652) vyzeraju zaujimavo.
    Vdaka za .SUPPORT, dobre sa to citalo a dufam ze to zanechalo aj nejaku poucnu stopu.
    Zaciatok nesmrtelnosti bolo pozoruhodne scifi, ale k tomu som uz pisal pod tym clankom.

Comments are closed.