Cesta Zuzany Čaputovej do prezidentského paláca

Cesta Zuzany Čaputovej do prezidentského paláca


Rozhodol som sa napísať knihu o Zuzaninej kampani a jej cesty do paláca z pohľadu ľudí, ktorí boli blízko pritom. Pôvodne som chcel svoju ďalšiu knihu napísať až po skončení politickej kariéry. Prvá bola o mojom 15 ročnom podnikaní a volala sa .Support. Stal sa z nej bestseller. Ale to čo sa stalo, mi nedáva spávať a musím sa z toho vyrozprávať a vypísať.

Pri tejto kampani sa stali také zásadné, dramatické ale aj vtipné veci, že sa im až ťažko verí. Aj keď to na konci vyzerá všetko jasné a jednoduché, je to neuveriteľný dramatický príbeh plný zvratov plný ponaučení. Aby to bolo zaujímavé, nemusím si nič vymýšlať a dokresľovať. Túto drámu a historické obdobie písal sám osud.

Chceli by ste si prečítať takúto knihu?

Prečo píšem tú knihu – predslov knihy

Pôvodne som chcel svoju ďalšiu knihu napísať až po skončení politickej kariéry. Prvá bola o mojom 15 ročnom podnikaní a volala sa .SUPPORT.  Stal sa z nej bestseller.

Druhá kniha sa mala volať .PROGRESS a mala mať rovnaký koncept ako prvá.

Príbeh a popri tom mudrovačky o politike, politickom marketingu a ďalších skúsenostiach.

Dostával som návrhy napísať knihu ešte pred voľbami do parlamentu ako propagačný materiál ale to som rázne odmietal. Nechcel som zapredať písanie knihy niečomu nasilu, niečomu čo by nevychádzalo zo mňa zvnútra a z reálnej potreby dostať to vonku do sveta.

To sa ale zmenilo.

Zmenil ma Zuzanin príbeh a jej kandidatúra na prezidentku Slovenskej republiky. Tieto riadky píšem ešte pred prvým kolom. Píšem ich predtým ako  budeme vedieť výsledok. Ale nech to skončí akokoľvek, tento príbeh musí byť zapísaný.

View this post on Instagram

Vyhrala @zuzana_caputova a vyhrali sme všetci 🙂 . Vo voľbách sa ukázala výnimočnosť Slovenska. Aj keď sa sami niekedy neoprávnene podceňujeme, dnes sme ukázali opak. . Ukázali sme, že sa nielenže nebojíme mať ženu za prezidentku, ale že dokážeme mať modernú a pozitívnu prezidentku. Že dokáže vyhrať pravda nad klamstvom. Že dokáže vyhrať pozitívny prístup a neútočenie nad antikampaňou a nenávisťou. Dokonca aj v politike. . Ukázali sme, že nechceme bojovať v konfliktoch jeden proti druhému, ale hľadať riešenia. . Ukázali sme, že chceme pokojnú a slušnú silu. Že chceme spájanie a spravodlivosť. . Ukázali sme, že chceme, aby sa Slovensko zmenilo a posunulo dopredu. . Udržme si všetci tento prístup a pocit. A vybudujeme túto krajinu tak, že bude vzorom nie len v Európe, ale po celom svete. Prezidentku takú už máme. . Ešte treba zamakať na tom, aby sme mali takú aj vládu. . Ďakujem Zuzka. Si inšpiráciou pre nás všetkých 🇸🇰😀 . . . #mojaprezidentka #zuzanacaputova #spravodliveslovensko #spolutodokazeme #allforjan #slovenskovsrdci #truban #progresivne #progresivneslovensko #zaslusneslovensko #slovensky #dnesnosím #citam #slovakbloggers #chalan #milujemslovensko #domajedoma #zmena #zmenajezivot #sloboda #politika #motivacia #spolu #prezidentka

A post shared by Michal Truban (@truban) on

Nedalo mi to a cítil som obrovskú vnútornú potrebu začať písať tento príbeh aj popri kampani a popri vlastnom politickom živote, keď na písanie nemám toľko času ako som mal na prvú knihu. Ale keby som ju nenapísal teraz, už by nikdy nevznikla a podľa mňa by to bola škoda.

Pretože príbeh tejto kampane je neuveriteľný a nesmierne dramatický.

Aby to bolo zaujímavé, nemusím si nič vymýšlať a dokresľovať. Túto drámu a historické obdobie písal sám osud.

O Zuzane a jej kampani bude napísaných ešte mnoho kníh z rôznych uhlov pohľadu.  Keby ju písala Zuzana, vyzdvihoval by možno niektoré iné faktory. Podobne je to keby ju písal niekto. Pri takej veľkej veci ako bola jej kandidatúra sa odohrávalo množstvo pribehov a osudov a nie je možne ich všetky zachytiť.

Ja som chcel napísať svoj pohľad, pretože som bol určitou súčasťou.

Táto kniha si nenárokuje na objektívnosť. Taktiež si nenárokuje na vôbec presné popísanie situácie a všetkých ľudí ktorí sa na tomto príbehu podielali rovnako a možno ešte vo väčšej miere. Kvôli čitateľnosti a vytvoreniu príbehu som si musel vybrať zopár ľudí, na ktorých spríbehu chcem ukázať ako to bolo.

Na druhú stranu všetky fakty a informácie v knihe som sa snažil písať pravdivo a čo najpresnejšie. Čiže nie je tu vymyslené nič, čo by sa nebolo stalo alebo by nebola pravda.

Na záver chcem upozorniť, že niekomu sa môže zdať kniha málo vtipná a niekomu zasa až moc vzhľadom na politické súvislosti. Či už minulé ale hlavne budúce. Neberme sa príliš vážne a dovoľme si sa uvoľniť.

Verím, že aj táto kniha bude rovnako čitľavá ako prvá a zároveň rovnako motivujúca.

Prvá namotivovala množstvo mladých ľudí aby začali podnikať alebo aby svoje podnikanie vylepšili a tak pomohli sebe ale aj svetu okolo.

Dúfam, že táto kniha namotivuje množstvo nových ľudí aby vstúpili do verejnej služby.

Do politiky. Lebo to je najlepší spôsob ako pomôcť našej krajine a svetu okolo nás.

View this post on Instagram

Keď sme videli, že si ľudia na Facebooku dávali rámček ”Volím Čaputované”, tak nás hneď napadlo, že by bola sranda spraviť také pivo aj reálne 😁 . Hoci je @zuzana_caputova z Pezinka, teda z vinohradníckej oblasti 🍷 . Napísal som do Pivovaru General. Boli ochotní ihneď pivo pripraviť a pomôcť. Ako druh piva sme vybrali Blonde Ale. Prečo asi? 😜 . A pekné svieže pivo bolo na svete! 🍺 . Nie je to žiadna kampaň. Fliaš je len zopár kusov. Je to len taká srandička pre náš interný tím 🙂 . . . #mojaprezidentka #zuzanacaputova #spravodliveslovensko #spolutodokazeme #allforjan #slovenskovsrdci #truban #progresivne #progresivneslovensko #zaslusneslovensko #slovensky #dnesnosím #citam #slovakbloggers #chalan #milujemslovensko #domajedoma #zmena #zmenajezivot #sloboda #politika #motivacia #spolu

A post shared by Michal Truban (@truban) on