10 dní s prezidentom po USA za lepšie Slovensko


Ešte stále som zjetlagovaný z 10 dňového tripu po USA spolu s prezidentom ako súčasť startupovej delegácie. Spať sa mi nedá, preto narýchlo vypichnem pár fotiek a momentov, ktoré mi utkveli v pamäti. Neskôr možno napíšem viac k jednotlivým témam a zážitkom. Pretože si to zaslúžia. Aký bol náš prezident a delegácia?

01tumblr_inline_ncu13zySuN1r6yszj

Boli sme tam jedna veľká super partia. Podnikateľov, startupistov, novinárov, úradníkov, politikov. Bola to jedinečná a inšpiratívna cesta plná zážitkov a skúseností, ktoré jednoducho zmenia váš život a nakopnú vás. 

Predtým ako sa vrhneme na fotky a celú storku, jeden človek si zaslúži, aby mu bol venovaný tento úvod – prezident.

My, ako podnikatelia/startupisti, sme mali asi iba 30% z jeho programu. A aj tak sme boli vyčerpaní už po 2 dňoch. Nikto z nás nechápal, ako to môže vydržať a dávať taký nášup. Od jedného meetingu k druhému. Príhovory, diskusie, návštevy inovačných centier, univerzít, networkingu.

A to všetko len preto, že to sám chce. Nikto ho nenúti. Mohol by sa vyvážať a chillovať. Ale on naozaj chce makať a pomáhať Slovensku. Žiadna reprezentatívna činnosť. Tvrdá makačka len a len preto, aby sme sa tu všetci mali aspoň trošku lepšie. Žiadne nudné oficiálne politické drísty. Úprimné, motivačné a inšpiratívne príhovory. Leadership na vysokej úrovni.

Tí, čo ma poznajú, vedia, že ja politiku neznášam a pokladám ju za jednu z najhorších veci, aká chodí po tejto planéte. Za druhú najhoršiu vec pokladám trápny lokalpatriotizmus a národovectvo.

Ale vďaka tomuto prezidentovi má Slovensko naozaj veľkú šancu posunúť sa a byť hrdé. Ja som hrdý. Konečne je tu skromný, otvorený, mrte pracujúci človek, ktorý to myslí úprimne, a čo je najpodstatnejšie, že vďaka svojim skillom, to aj dokáže reálne robiť. A hlavne je mega v pohode.

Ak by sa podarilo postupne aspoň trošku vymeniť to, čo je teraz v politike za ľudí podobných jemu, tak tu máme najlepšie fungujúci štát a najlepšiu demokraciu v histórii ever. Myslite na to pri najbližších voľbách. :)


Okej, o čo teda šlo:

– prezident mal trip po US aj kvôli OSN a v rámci programu navštívil viacero miest (NYC, BOSTON, SAN DIEGO, SAN FRANCISCO).

– v rámci tohto tripu boli pozvaní viacerí ľudia so slovenskej startup/podnikateľskej sféry, ktorí boli nejako verejne aktívni. 

– niektorú časť programu sme mali spoločnú, ale asi iba 30%. Ostatné veci sme si riešili sami a prezident mal svoj program.

– výlet sme si platili sami (ubytko, transfery, jedlo v lietadle) – okrem lietadla samotného.

1. LIETADLO

02tumblr_inline_nctvzzfu1k1r6yszj

Bolo naším druhým domovom. Jednu z hlavných vecí, ktorá ma presvedčila, aby som šiel na tento trip (keďže som sa len 2 týždne predtým z USA vrátil), bolo osadenstvo lietadla. Podnikatelia zavretí dlhé hodiny bez signálu v malom priestore. Vznikli z toho neskutočné inšpirácie, sharovanie know-how, príbehov. Bolo super vidieť ako kto vidí biznis, aké majú plány, aké starosti, čo sa im oplatilo a čo nie. Boli sme tam super partia a všetci sme si rozumeli. MEGA. A hlavné je, že po skončení toho výletu sme všetci takí strašne namotivovaní “dávať späť” a čo najviac pomáhať komunite a Slovensku. Oplatilo sa tam ísť. DÍKY VŠETKÝM a špeciálne Rasťovi za organizáciu a vybavovačky. 

03tumblr_inline_nctw26gepJ1r6yszj

Tu sa kuchtia návrhy ako pomôcť podnikateľom a startupistom na Slovensku, a čo všetko treba zmeniť, a ako to ohackovať :)

04tumblr_inline_nctw3guUn61r6yszj

05tumblr_inline_nctw5eBFAZ1r6yszj

 

Áno, aj takéto jedlo sa dá v Slovenskom AIR FORCE ONE zohnať :)

06tumblr_inline_nctvw7ljK61r6yszj

2. NYC

Prezident a startupy na V4 fóre v Google. Okrem iného tam všetkých posadil na prdel Juro Vaculík so svojim AEROMOBILOM (lietajúcim autom).

07tumblr_inline_nctw8nyF171r6yszj

Trošku sme prezentovali www.blackslide.com a zvlášť runform.com.

https://www.instagram.com/p/tW5hO1wJeQ/?taken-by=truban

 

To už neviem čo bolo také smiešne, ale všetko fungovalo. :))

Vicegrad 4. Google New York City. Photo by Eric Draper

Výhľad na NYC z googláckeho rooftopu.

10tumblr_inline_nctwbti6ft1r6yszj

Šikovní Slováci z NYC.

11tumblr_inline_nctwv69D9Q1r6yszj

3. BOSTON – HARVARD

Ako správni startupisti sme sa presúvali z NYC do BOSTONU oficiálnou linkou za 17 dolárov na osobu. Pre niektorých zážitok na celý život.

12tumblr_inline_nctwd19myT1r6yszj

Ale tým pravým zážitkom bola reálna hodina na HARVARD BUSINESS SCHOOL, kde nám Rastík a tam študujúci Slováci a Česi, vybavili účasť. Keď sa zúčastníte jednej takejto hodiny, kde si všetci predtým naštudovali 20 strán prípravy, hlásili sa a analyzovali ako o dušu, a do toho brutálny profesor ako z inej galaxie, tak chápete, prečo je naše školstvo tam kde je, a kam ho treba dostať. Aj to bol jeden z cieľov nášho tripu.

13tumblr_inline_nctwe0h1TR1r6yszj

14tumblr_inline_nctweoDCRu1r6yszj

 

Šikovní Slováci z BOSTONU a recepcia.

15tumblr_inline_nctwfngQtL1r6yszj

Blog: Prečo uspeje Progresívne Slovensko?

4. SAN DIEGO 

Toto bol najlepšie a najprofesionálnejšie zorganizovaný výlet. Je vidno, že jeden z co-founderov ESETU. Anton Zajac, má SAN DIEGO plne pod kontrolou. :)) Týmto eventom spravil Slovensku v US takú reklamu ako už dlho nikto nie.

16tumblr_inline_nctwikGk8M1r6yszj

Prezident dáva jeden z najinšpiratívnejších speechov, aké som videl. Úplne som nechápal, že toto je slovenský politik. JFK! :)

17tumblr_inline_nctwjg0IWL1r6yszj

Ďalší super speech dal aj Cernan. Posledný kozmonaut na mesiaci, pôvodom zo Slovenska.

18tumblr_inline_nctwkbfJzK1r6yszj

Po oficiálnej časti zasa brainstorming našej komunitky obohatený o founderov ESETU a pár ďalších ľudí.

19tumblr_inline_nctwlaW4BM1r6yszj

A samozrejme, nemôžete zabudnúť na Petra Šťastného.

20tumblr_inline_nctwh8pbv11r6yszj

5. PALO ALTO – SAN FRACISCO – STANFORD

Ďalšou našou zastávkou bolo Palo Alto/San Fran a Stanford. Podobne aj na tejto, jednej z najlepších škôl na svete, sme sa ako hostia zúčastnili regulárnej hodiny. Opäť ten pocit, že keby takéto osobnosti a takýmto spôsobom vyučovali u nás… Tak sme všetci niekde inde.

21tumblr_inline_nctwo0flkb1r6yszj

Stanford je obrovský campus, plný umenia, energie a vzdelania. Keď ste na tej univerzite, pripadáte si, ako keby ste boli na univerzite z MARSU s civilizáciou, ktorá je 100 rokov pred nami :)

22tumblr_inline_nctwprdODX1r6yszj

Tomuto hovorím motivácia.

23tumblr_inline_nctzx1rHSt1r6yszj

Posledná tradičná zastávka bola vo Facebooku, kde je opäť viacero šikovných Slovákov – dizajnérkov, ktorí kedysi robili aj vo WebSupporte a kam to dotiahli :) (že Hreščinko :)).

24tumblr_inline_nctwr7OLlz1r6yszj

ZÁVER:

Bolo toho strašne veľa. Toto je len taký rýchly, hodinkový výcuc z 10-tich dní, ktoré sa zdali ako 10 mesiacov. Toľko tam toho bolo.

Budem sa asi opakovať. V US som bol 3-krát za posledné 2 roky. (3 mesiace som žil v Silicon Valley so startupom Nicereply.com ). Toto ale bola life changing experience.

Ani nie tak kvôli tomu všetkému, čo sme videli, čo sme zažili, ale skôr s kým sme tam boli.

Každý manažér, CEO, podnikateľ vám povie, že všetko je to o ľuďoch a od nich závisí úspech projektu/firmy. (Slovenska?)

A ja som videl jednak v prezidentovi a jeho tíme, ale hlavne aj v našej partii brutálnu snahu a túžbu pomôcť, a ODBLOKOVAŤ Slovensko.

Ale hlavné je, že toto všetko sú mrte naskillovaní ľudia, ktorí toho veľa preskákali/dokázali, majú morálne hodnoty naozaj vysoko a sú mega v pohode. Proste A-TEAM :)

Pozrite tiež kampaň – radikálne digitálne!

25tumblr_inline_nctzw0WMMl1r6yszj

Categories