Návod ako si aj robotník nájde prácu a dobre zarobí


Čo mám robiť ak chcem uživiť aspoň seba a svoju rodinu a pritom nemám vzdelanie ani možnosti? Ako prežiť tieto ťažké časy? Kde prísť k práci, bez ohľadu nato ktorý špekulant je pri moci? Práca pre robotníka? Jednoducho. Vysvetlím vám to na príklade. Keď som bol malý, často sme prerábali dom. Pamätám si, keď sme opravovali kúpelku. Niekoľko týždňov sme museli čakať na konkrétneho robotníka. Prečo sme na neho čakali? Pretože mal veľmi veľa iných zákazok a my sme boli v poradí.

Prečo mal tento konkrétny človek tak mrte roboty?

Pretože ho všetci odporúčali.

Tak a to je celé tajomstvo.

Robte tak, aby vás ostatní odporúčali a nikdy nebudete trieť núdzu.

Toto bola hlavna myšlienka. Tu môžete skončiť. Pre tých, ktorí  by potrebovali tento “prevratný” koncept rozobrať do hĺbky, mám pokračovanie.

No super Palino. Ale ako docielim aby ma ľudia odporúčali?

Je to strašne jednoduché a zároveň ťažké. Záleží od práce ktorú vykonávate. Ale práve u robotníkov je to prekvapivo najjednoduchšie.

Je také množstvo ľudí, na ktorých sa nedá spoľahnúť, že nemáte koho odporúčať.

Čo to znamená? Treba mať štastie v živote alebo aby mi kachličky samé vyrastali z tela? Nie. Stačí byť DOBRÝ. (ano, to je na trojku)

Vysvetlím znova na príklade:
On vždy prišiel na čas. Čo bolo dohodnuté to platilo. Kachličky dával rovno a rýchlo. Neulieval sa. Či ste mu stáli za chrbtom, alebo ste sa celý deň neukázali, kvalitu dodržal. Neožral sa doobeda. A bola s ním mrte sranda. (pamätám si, ako decko som sa strašne zabával na jeho vtípkoch o nortonoch a ja som nechápal súvislosť s norton commanderom.)

Všimli ste si, že som tu nenapísal nikde, že bol najlacnejší?

Práve naopak. My a aj všetci ostatní by mu radi dali viac prachov len aby nemuseli týždne čakať.

A podobne je to aj s inými profesiami, firmami a startupmi.

Viete koľko žalostne málo je na Slovensku kvalitných robotníkov, časníkov, predavačov, upratovačiek, zamestnancov, trénerov, programátorov, dizajnérov, freelancerov, živnostníkov?

Viete koľko je kvalitných reštaurácii, kaviarní, salónov, kaderníkov? (priznávam, to posledné neviem ani ja. Nemám skoro žiadne vlasy.)

O ostatných to ale viem, pretože sám som ich veľa krát zháňaľ a veľa krát sa ma ľudia pýtali na odporučanie. (a koho som mohol odporučiť?)

Základom toho, aby o mne hovorili a odporúčali ma, je len jedna jediná vec:  Aby boli so mnou spokojní.

Keď budú ľudia s mojou prácou spokojní, povedia o mne aj iným. Robota sa mi postupne začne zbierať. Začnú sa zbierať aj odporúčania a keď budem v tom pokračovať, budem môcť zvýšiť ceny, pretože to všetko nebudem stíhať. Ale ľudia budú chcieť zaplatiť. Pretože kvality je u nás hrozivo málo.

A ako budú ľudia so mnou spokojní?

1. Nesnažím sa nikoho ODRBAŤ.

Oklamať, okradnúť, vytiahnuť z neho viac prachov, keď vidím, že tomu nerozumie.

Že automechanici! – koľko je kvalitných mechanikov u ktorých sa nebojíte nechať auto a viete, že vám nič naviac nenaúčtuju? Verte mi, na Slovensku stačí byť poctivý automechanik. Neexistuje tak veľký dvor aby sa mu tam zmestili všetci zákazníci. Ľudia cítia, že boli okradnutí. Karma funguje.

2. Dodržím čo sľúbim

– načom sa dohodneme. (rozsah práce, kvalita, termíny …)

3. KOMUNIKUJEM.

Úprimne, milo, okamžite, otvorene. Neklamem, nevyhovarám sa, nevymýšlam. Ak sa nedarí, snažím sa navrhnúť nápravu. A to dodržím.

4. Špeciálny bonus pre pokročilých ktorí majú veľa konkurencie:

– pridajte niečo, čo zákazník nečaká. Vás to nemusí nič stáť, ale budú o vás všade rozprávať a odporúčať vás. Napr. dokončite to skôr, buďte vtipný a milý (primerane), donesne minipozornosť, navrhnite pomoc aj v niečom ďalšom, alebo vy niekoho odporučte ….

No a pre istotu znova vysvetlenie na konkrétnom príklade robotníka, ktorého zavolá obyčajná rodina aby niečo opravil.

– prídete načas, ako ste dohodnutý. (nie o 2 hodiny neskôr). keď je problém, pamätám na pravidlo č. 3.
– nebudete nadrbaný ani v priebehu prác sa neožerete
– robíte tak, akoby vás mal kontrolovať sám pán boh. alebo ako by ste to robili u vás doma.
– upracete po sebe (toto nikto nerobí. nechápem)

Keď tieto kroky dodržíte, široko ďaleko nebudete mať konkurenciu.

Na záver si neodpustím trošku politickej vsuvky.

(nechcem to dávať do zvlášt blogpostu a tak zneužijem tento priestor. ak sa sem niekto dočíta. Celý blogpost a túto vsuvku ma prinútilo napísať vyplakávanie a MRNČANIE v diskusiách k prezidentským kandidátom a facebookoch, ako neni robota a ako nám všetci krivdia.)

Všetci máte svoje životy, svoje úspechy, svoju prácu a svoje peniaze vo svojich rukách.

Nikto nemá právo od štátu vyžadovať prácu, ak nepracuje kvalitne a neprináša hodnotu.

Je to oslobodzujúce, keď si priznáte, že za 99% veci v živote si môžete sami a nie Dzurinda alebo Fico.

Áno, oni by tu mali byť od toho, aby nám to uľahčovali. Aj podľa mňa robia skôr opak. Robia to zložitejším a ťažším. To treba zmeniť.

Ale kde je tá hrdosť, ktorá by mala byť v každom zakorenená. Že ja sa o seba, svoju rodinu, chudobných a chorých postarám.

Budem makať tvrdšie, dlhšie, rozumnejšie, budem sa aj v 60-tke vzdelávať a učiť, aby ma len tak niekto nezneužival. Budem ľudom aj nezištne pomáhať, pretože ja som ten hrdý slovák, čo sa vie vo svete obracať. A nie ten, čo neučinne vyplakáva na diskusiach a námestiach.

JA SOM TVORCA SVOJHO ŠŤASTIA.

Prečítaj tiež Všetci chcú byť šťastní, ale nikto nechce trpieť.

 

Categories