Radikálna digitalizácia a starší ľudia


Jedna z najčastejších otázok po predstavení Radikálnej Digitalizácie (alebo toho, že toaletný papier je jediný papier ktorý treba v štátnej správe) bola tá, čo so staršími ľuďmi (dôchodcami), počítačovo negramotnými alebo len ľuďmi ktorí proste nechcú pracovať s technológiami.

Po Radikálnej Digitalizácií túto otázku ale nemusíme riešiť. Pre takýchto ľudí sa nič nemení.

Pretože v našej predstave digitalizácia nie je hlavne o programovaní nových webov a nútení ľudí ich používať. Ale o tom, aby všetko fungovalo tak, že sa minimalizujú prípady potreby používania technológií, prípadne búdú na pozadí.

Radikálna digitalizácia je oveľa viac o zmene filozofie fungovania nášho štátu, optimalizovaní procesov, legislatívy ako o IT.

Pre ľudí ktorí nevedia alebo nechcú používať nové technológie sa nič nemení. Tak ako doteraz môžu prísť na klientské centrum alebo úrad akurát po zavedení radikálnej digitalizácie:

  1. tam budú musieť chodiť v oveľa menej prípadov
  2. nebudú musieť mať so sebou žiaden papier
  3. a keď už tam budú, vybavia to rýchlejšie ako predtým

Ale tu to nekončí. Pretože toto sa netýka iba ľudí, ktorým sa nechce učiť pracovať s technológiami. Ono sa málokomu chce vypĺňať akýkoľvek formulár. Je veľká skupina ľudí, ktorá radšej komunikuje s ľuďmi, resp. ľudskou rečou ako kliká po webe a nie je si istá, či robí dobre.

Tak ako sa technológie rozširujú medzi širší okruh ľudí, tak sa technológie aj zjednodušujú.

Spomeňte si len pár rokov dozadu (90te, 2000te roky) aké neohrabané boli počítače a ako ste museli volať suseda aby vám ho pomohol preinštalovať. Teraz už sú rozšítené smart telefóny a tablety, ktoré automaticky dokážu používať aj 5 ročné deti. Takéto zjednodušovanie bude v komerčnom svete pokračovať (hodinky, hlasové ovládanie). Toto všetko je v komerčnom svete už dostupné, prípadne sa na tom neustále pracuje.

Rozhranie komunikácie so štátom by preto aj toto malo nasledovať. Mali by ste dokázať so štátom komunikovať pomocou live chatu, emailu alebo aj na ďaľku skypovať s úradníkmi (alebo umelou inteligenciou) ak to potrebujete.

A prečo toto všetko? Okrem toho, že nám to ušetrí všetkým obrovské množstvo času, peňazí a nervov, tak nám to pomôže byť znova hrdý na štát. Keď uvidíme, že je moderný, efektívny a naozaj nám pomáha, tak sa napr. mladí budú znova oveľa radšej vracať späť zo zahraničia.

Reštartuj so mnou Slovensko. Radikálne digitálne!

Categories