Andrea Vadkerti – Koučing, východné učenia a neuroveda


Tento rozhovor bol pre mňa veľmi obohacujúci. Znova som vďaka nemu objavil kus seba – a verím, že sa to stane aj vám. V mojej knihe .Support som napísal, že najväčšou prekážkou rastu firmy je majiteľ samotný, a preto by mal pracovať hlavne na sebe. Andrea Vadkerti je bývalá moderátorka a novinárka, ale aj koučka množstva CEO a športovcov, ktorí neustále pracujú pod stresom a potrebujú sa zlepšovať. 

Preberali sme:

  • ako nájsť zmysel života,
  • ako sa rozvíjať a rozkvitať,
  • ako v sebe objaviť to, na čo sme predurčení,
  • ako dosiahnuť pokoj v hlave,
  • ako byť autentický,
  • ako získať sebavedomie,
  • ako odlíšiť ego od skutočného chcenia,
  • ako pracovať so stresom,
  • či by mal mať každý človek kouča,
  • aké sú hodnoty Slovákov,
  • ako posunúť Slovensko dopredu,
  • inšpirácie na mnoho zdrojov.

Rozhovor si môžete pozrieť vo videu nižšie alebo na streamovacích platformách:

SPOTIFY podcast: https://spoti.fi/31Nywax
APPLE podcast: https://apple.co/3n0SO8F
GOOGLE podcast: https://bit.ly/3qAt5WU

V prípade, že ste skôr čitateľský typ, ponúkam vám podcast spracovaný do článku:

 

Rozhovor s Andreou Vadkerti: „Človek sa narodí len s dvoma strachmi – so strachom z hlasných zvukov a so strachom z pádu. Všetky ostatné strachy si vyrobí vlastnou hlavou.“

Andreu Vadkerti si mnohí z nás pamätajú ako bývalú moderátorku a novinárku. Aktuálne sa venuje koučingu – mňa koučuje už dva roky. Ak sa niekedy zamýšľate nad tým, ako nájsť zmysel života, naše predurčenie, autenticitu či ako pracovať so stresom, pokračujte v čítaní.

Michal Truban: Andrea, začnem hneď zhurta. Ako nájsť zmysel života?

Andrea Vadkerti: Ja si myslím, že zmysel života netreba objavovať. Aj z príbehov mojich klientov, aj z toho môjho vlastného som presvedčená, že zmysel života je to, čo nás vnútorne robí spokojnými, harmonickými a šťastnými. Netreba ho objavovať – my ho v sebe nosíme. Výchovné vzorce, okolnosti a ľudia nás obaľujú rôznymi vrstvami, ktoré musíme zošúpať“, aby sme sa dostali ku svojej pravej podstate. Otázku by som teda položila inak: Ako opäť objaviť zmysel života?

Michal Truban: Akým spôsobom vieme naše vrstvy zošúpať“?

Andrea Vadkerti: Prvým prípadom je, že nás v živote postretnú také externé výzvy, vďaka ktorým vrstvy zlezú samovoľne. Druhým prípadom je, ak sa človek ocitne v takzvanej land of nowhere” – čiže nie je úplne šťastný, ale nie je ani príliš nešťastný. Klienti za mnou prichádzajú zväčša vtedy, keď precitnú z tejto šedej zóny“, v ktorej nechcú byť, ale nevedia, ako z nej vystúpiť. 

Michal Truban: Ako v sebe dokážeme objaviť to, na čo sme predurčení?

Andrea Vadkerti: Mimoriadne pozorne sledujte to, čo vás baví a čo nie – a čomu hovoríte áno a čomu nie. Jednotlivé maličkosti vo vašom živote vás navigujú a postupne vám vyskladajú vlastné smerovanie. Ale aby ste ich našli, potrebujete mať v sebe pokoj.

Michal Truban: Ako ho nájsť?

Andrea Vadkerti: Skúste sa sledovať, ako reagujete v situáciách, ktoré vás vyvedú z miery. Definujte vlastné emócie, pomenujte ich, prijmite ich a pracujte s nimi. Uvedomte si, čo chcete robiť, čiže pri čom ste šťastní a pri čom nie. V dospelosti robíme mnoho vecí, ktoré sa od nás očakávajú. Myslím si, že by sme mali venovať viac pozornosti tomu, čo skutočne chceme.

Michal Truban: Viete mi uviesť praktický príklad, ako odlíšiť chcenie (ego) od skutočnej potreby?

Andrea Vadkerti: Opýtajte sa samých seba, či robíte to, čo chcete, alebo to, čo musíte a čo sa od vás očakáva. Ak je tam to musím“, tak sa do popredia tlačí ego. Ak je tam chcem“, je veľká pravdepodobnosť, že ide o skutočnú vnútornú potrebu. Nie vždy sa to dá, samozrejme, aplikovať, pretože niekedy sa iba cez to musím“ dostaneme k tomu, čo skutočne chceme dosiahnuť.

Michal Truban: Aké sú najčastejšie limity vašich klientov, ktorých koučujete?

Andrea Vadkerti: Zväčša ide o pocit, že staré formáty už neslúžia na dosiahnutie nového cieľa. Vyhľadávajú ma tiež ľudia, ktorí sú pod enormným stresom, tlakom a potrebujú generovať výsledky.  

Michal Truban: Ako možno pracovať so stresom?

Andrea Vadkerti: Najskôr musím povedať, že naše telá nie sú prispôsobené na takú enormnú záťaž, akú zažívame. Fungujú na tých istých mechanizmoch, na ktorých fungoval pračlovek. Zmenil sa len systém, v ktorom žijeme. Čo sa týka práce so stresom, dôležité je dostať sa čo najskôr do pokojného stavu – najlepšie pomocou dýchania, vďaka ktorému získame kontrolu nad svojím telom. Keď sa dostaneme do harmónie, aktivujeme si mozgové centrá umožňujúce strategicky zmýšľať.

Michal Truban: Andrea, aký je váš pohľad na autenticitu?

Andrea Vadkerti: Ak je človek sám sebou, čiže ak jeho myšlienky kopírujú to, čo hovorí a čo cíti, vtedy je najpresvedčivejší a najsilnejší. Sú situácie, v ktorých je nutné dať našu autenticitu bokom, ale v tých, v ktorých ide o veľa, sa o ňu treba oprieť, pretože ona je naším stabilným pilierom. 

Michal Truban: Prečo je zložité byť autentický?

Andrea Vadkerti: Lebo nosíme milión masiek, aby sme vyhoveli svojmu okoliu. Všetko sa to však začína výchovnými vzorcami v rodine. Pokračuje to slovenským školským systémom, ktorý je ešte stále na úrovni Márie Terézie. Nevelebí unikátnosť, ale priemernosť. A potreby a ambície sú čisté výplody nášho druhého ja – nášho ega.

Michal Truban: S čím súvisí sebavedomie?

Andrea Vadkerti: Z mojej praxe súvisí s egom a s pocitmi nedostatočnosti. Človek sa narodí len s dvoma strachmi – so strachom z hlasných zvukov a so strachom z pádu. Všetky ostatné strachy si vyrobí vlastnou hlavou. Pocit nedostatočnosti je jedným z tých vyrobených strachov. 

Michal Truban: V rámci svojej praxe ste robili test hodnôt ľudí žijúcich na Slovensku. Ako dopadol?  

Andrea Vadkerti: Richard Barrett je mojím mentorom už tretí rok. Založil Inštitút Richarda Barretta, v rámci ktorého sme vykonali test hodnôt pre Slovensko, a to v roku 2016 a na konci leta 2021. Na reprezentatívnej vzorke sme merali, ako sa ľudia v našej krajine cítia, aké hodnoty vyznávajú u seba a vo svojom okolí, ako popisujú krajinu, v ktorej žijú a aká by bola krajina, v ktorej by si želali žiť. Výsledkom bolo, že v rámci svojej komunity vyznávame hodnoty ako zdravie, rodina, priateľstvo. Objavili sa však aj slová ako opatrnosť, tradície a kvalita života. Pri popise hodnôt v našej krajine sa opakovali výrazy ako korupcia, neistota budúcnosti, nezamestnanosť, chudoba, nespravodlivosť, plytvanie zdrojmi, nenávisť, neprajníctvo, závisť. Výsledkom bolo, že to, ako žijeme my, sa neodzrkadľuje v tom, ako žije naša krajina. V našom systéme je teda nesúlad. 

Michal Truban: Ak by ste nám mali poradiť jeden nástroj na koučovanie, ktorý by to bol?

Andrea Vadkerti: Skôr by som to obrátila na radu: Neuver každej hlúposti, ktorú tvoja hlava vyprodukuje

Michal Truban: Investujete?

Andrea Vadkerti: Áno. Aj do samej seba, aj do akcií. Investujem do nehnuteľností, v ktorých nežijem, do kryptomien a do zlata. Najväčšou investíciou je však vzdelávanie našich detí a cestovanie.

Michal Truban: Aká je budúcnosť koučingu?

Andrea Vadkerti: Rozvoj koučingu je závislý od rozvoja technológií, medicíny a psychológie. Konkrétne ide napríklad o umelú inteligenciu, prácu s dátami, vývoj neurovedy…

Michal Truban: Ktoré sú vaše najobľúbenejšie podcasty?

Andrea Vadkerti: Zo spirituálnej oblasti je to Marianne Williamson, v téme ega Eckhart Tolle. Rada sa vzdelávam od ľudí z praxe – konkrétne od amerického doktora Daniela Amena, ktorý má najväčšiu databázu skenov mozgov. Spomínala som už aj Richarda Barretta – ten je mojou nekonečnou inšpiráciou. V rámci neurobiológie je skvelý Daniel Siegel.

Michal Truban: Aký má pre vás koučing zmysel? Prečo ho robíte?

Andrea Vadkerti: Teší ma, keď pomáham druhým ľuďom. Bola by škoda, keby som nevyužila vedomosti, ktoré mám, pretože viem, že dokážu pomôcť veľkému množstvu ľudí. 

Michal Truban: Andrea, ďakujem pekne, že ste prijali moje pozvanie na rozhovor. Mne osobne ste v rámci nášho súkromného koučingu v mnohom pomohli. Myslím si, že v tomto rozhovore zaznelo mnoho dôležitých vecí, ktoré zase pomôžu iným.

Andrea Vadkerti: Ďakujem aj ja – za dôveru aj za pozvanie. Prajem vám všetko dobré.