Ako som Matúšovi Vallovi poriadne naložil


Rozpoviem vám krátky príbeh (akých boli tisíce) aby bolo jasné, čo je za úspechom Matúša Valla v bitke o primátora Bratislavy. Nie sú to oligarchovia, ani veľké peniaze, ako sa snaží naznačiť jeden neúspešný doktor práv.

Keď mi Ivan Štefunko prvýkrát hovoril o Matúšovi, vôbec som ho nepoznal. Ivan bol ináč jeden z prvých, ktorý všetkých naokolo presviedčal aby sme ho podporili, že má šancu a že bude super primátor. Ešte v tej dobe, keď ostatní ľudia z iných strán hovorili, že nemá šancu a chceli podporiť iných, teraz už neúspešných kandidátov. V tej dobe, keď sme videli neverejné prieskumy, v ktorých Matúš mal okolo 8 % a Mika vyše 30.

Pozrel som si prvé Matúšove video v HNkách a ani ho tu radšej nechcem dávať.

Hneď nato volám Ivanovi a hovorím, že Matúša nemôžeme podporiť ani náhodou. Že to je peklo totálne.

O nejaký čas, na prvej verejnej akcii, keď sa zakladalo Progresívne Slovensko, som ho prvýkrát stretol a dali sme sa do reči:

MT: Ahoj, ja som Mišo Truban
MV: Ja som Matúš Vallo. Chcem kandidovať na primátora a bavíme sa s Ivom aj o vašej podpore.
MT: Hej, viem. Videl som tvoje video v HNkách.
MV: No a čo hovoriš?
MT: Môžem byť úplne otvorený? (tí, ktorí ma poznajú vedia, že ja v takých veciach bývam dosť priamy, pretože verím, že priama spätná väzba najviac posúva)
MV: Jasné. ja mám rád feedback aj kritický.
MT: Vyzeral a správal si sa tam jak arogantný hajzel, úplne mimo, nepripravený, namyslený, nesympatický…(Nasledoval asi 10-minútovy hate kde som sa celkom odviazal, pretože som nejak cítil, že jemu môžem).

No a teraz nasleduje to, prečo bol, je a bude Matúš úspešný a prečo sa nakoniec stal primátorom.

Nezačal sa urážať, vyhovárať. Povedal mi: Diky moc za úprimnosť. Veľmi si to cením. A áno, už mi to viacero ľudí hovorilo, že tak pôsobím. Chcem na tom makať a zlepšiť sa v tom, lebo ja v podstate nie som taký.

Otvorenosť ku kritickému feedbacku a jeho zapracovanie je najdôležitejšie na ceste za úspechom. Len tak sa viete posúvať dopredu. (Keby si to aj ten neúspešný doktor práv uvedomil, mohol by byť už inde.)

Potom som sa s Matúšom stretával pravidelne až do kampane a brutálne ma nadchol.

Naopak – on sa stal mojou inšpiráciou.

Videl som, ako sa z týždňa na týždeň posúva a zlepšuje. Ako začal makať na 1000 % a ako ide vypustiť dušu. Nie kvôli tomuto jednému feedbacku odo mňa. Ale kvôli tým tisícom ďalších feedbackov, ktoré vedel počúvať a zapracovávať.

Nie je bábka. Nepočúva všetko. Stále ma svoj silný názor a postoj. Ale našiel rovnováhu, ktorá mu umožnila rásť ďalej. Čo je v politike jedna z najťažších vecí.

Toto všetko mu potom pomohlo vytvoriť okolo seba super tím, zohnať dostatok peňazí, nastaviť správnu stratégiu a motivovať ďalších ľudí aby mu aj zdarma pomáhali. A keď vytvoril takúto energiu, voliči ju videli aj a hodili mu to tam.

Som veľmi rád, že sa to Matúšovi podarilo, lebo on (a predtým ešte aj Bročka) je začiatok novej vlny a nových ľudí v politike. Ľudí, ktorí chcú tomu obetovať všetko, ľudí, ktorí chcú makať od rána do večera a hlavne ľudí, ktorí si nemyslia, že sú najmúdrejší na svete.

Majú svoj názor, svoje sebavedomie a predstavu. Ale počúvajú aj kritickú spätnú väzbu. Nielen, že počúvajú, ale chápu ju ako jeden zo základov úspechu (nielen v politike).

Matúš ukázal, že takýto prístup vie uspieť.

Že politici nemusia byť ľudia v oblekoch, ktorí od začiatku vedia všetko najlepšie, ale že Slovensko je pripravené na novú progresívnu vlnu politikov, ktorí počúvajú spätnú väzbu, učia sa, vedú pozitívnu kampaň a hovoria, ako sa veci dajú pohnúť dopredu. Presne také je aj Progresívne Slovensko a Matúš Vallo ukázal, že už prišiel čas.

Čas zásadne posunuť Slovensko dopredu.

Categories