V roku 2018 som meditoval 84 hodín


Začiatok a vlastne celý rok 2018 bol pre mňa najtažší v doterajšom živote. Potreboval som niečo, čím by som dokázal znižovať neustály obrovský stres a nachádzať aspoň trošku kľudu.

Keďže som už predtým občasne meditoval, a cítil som, ako mi to pomáha, povedal som si, že sa do toho viac ponorím. A pomohlo.

Začal som meditovať každý deň. Bola to prvá vec, ktorú som ráno robil. (okrem chodenia na záchod 

Najskôr 5 minút, potom 10, potom 15 a potom 20min. Najdlhšia meditácia trvala hodinu. Nakoniec som bol aj na dvoch meditačných sústredeniach, kde sme 4 dni v kuse meditovali. Boli aj dni a obdobia, kedy som vynechal.

Zenová meditácia

Meditácií je veľa druhov. V tom najširšom poňatí môžete meditovať pri športe, pri umývaní riadov, v záhradke, v prechádzke v prírode atď.

V tomto mojom statuse mám na mysli hlavne zenovú meditáciu. Sedíte s prekriženými nohami oproti bielej stene a len tak sa nachádzate. Skúšal som aj rôzne meditácie appky, kde vám inštruktor hovoril nad čím mate rozmýšlať, alebo nerozmýšlať. Ale keďže mám rád minimalizmus, tak bola zenová meditácia ako stvorená pre mňa.

Dá sa o nej hovoriť aj ako o najzákladnejšom športe/cvičení: len tak sedíš a nič 

Jednoducho sedíte a pozeráte (alebo máte zatvorené oči) do bielej steny oproti vám, alebo do prírody. Keď začínate, myšlienky sa vám búria. Keď ale sedávate pravidelnejšie a dlhšie, hlava sa vám začne ukľudnovať. Postupne sa z vodopádu myšlienok stáva rieka, potom jazero, a potom nič. Je to nikdy nekončiace objavovanie hlbšej podstaty o ktorej ani neviete čo to je.

Výborný príklad ako pochopiť čo robí meditácia, je predstaviť si ako keď vysypete čaj do pohára a zamiešate lyžičkou. Ako sa to celé víri. Keď ale prestanete miešať a necháte čaj usadiť, tak to je to, čo vám môže meditácia robiť s vašími myšlienkami a stresom. Usadiť a ukľudniť.

Byť iba tu a teraz.

Nerozmýšlať nad minulosťou a netrápiť sa budúcnosťou. Všeobecne sa menej trápiť svetom.

Pre mňa je zenová meditácia výborným praktickým cvičením a doplnkom k môjej obľúbenej stoickej filozofii a nazareniu na svet.

Na meditáciu ako zvonenie (aby som vedel, kedy skončil daný čas) používam appku ktorá je zadarmo a ktorá mi robí aj štatistiky: Insight timer (sú tam aj nahovorené meditácie, celá komunita okolo toho atď.. môžete si ma aj tam pridať za frienda 

V konečnom dôsledku je meditácia spôsob ako sa zbavovať stresu. Spôsob ktorý tu už je zopár tisícok rokov. Možno nemusí fungovať každému, ale odporúčam aspoň vyskúšať.

Ako sa hovorí: mal by si meditovať aspoň 20 minút každý deň. A keď nemáš čas, tak by si mal 40.

Prečítaj tiež: Koniec konečnosti, začiatok nesmrteľnosti

Categories