Takmer dôchodok – report 2016


Tento rok bol plný zmien. A ja som opäť spísal report 2016. Všetci lamentujú aby 2016 už bol preč, no štastie je state of mind, nie to čo je okolo nás. Ja som si tento rok užíval naplno so všetkými šmakocinkami čo doniesol. Naposledy som si splnil sny v podobe finišovania Iromana a Norsemana. Ďalší sen na rade bolo napísanie knihy. Dočasne som sa presunul na Floridu s manželkou a užíval každý deň na pláži a novú kultúru. Predčasný dôchodok. Ďalší sen z ktorého sa ale chcem zobudiť :) Dajte si to najlepšie z tohoto roka od kníh, filmov a blogov čo som videl a zažil.

Žiť v inej krajine je celkom haluz. Zažívate kopec nových veci, trošku stresu a všímate si také tie malé rozdiely, ktoré su celkom veľké. Musíte zriešiť byt, kupovať auto a nastaviť si nový systém. A hlavne rozprávať sa s ľudmi. Aj keď si myslíte, že viete ich reč, niekedy vám nerozumejú aj keď objednávate burger.

what can I get you? (realne počujete asi: wtcn I gtu – ale tak domyslite si, že keď je časník tak sa asi pýta čo si dáte ) 

burger.

what?

burger.

what?

buurgeeer?

aaaaaa. you mean: brgrr.

yes. thanks.

Ale ináč su tu strašne milí ľudia. Také veci som ešte nezažil. Idete po chodníku a človek na biku oproti vám zosadne a prenesie bike po tráve a usmieva sa na vás. Idete vy bikom a otec s rodinou s kočárom sa dá na bok a zdiaľky vám vytešene máva. Zdravíte sa. V každej komunite kde som prišiel vás vrelo privítajú a snažia sa pomáhať. Aj mariňáci z crossfitu :).

Niekedy sa len tak objavím, že nechápem čo tu robíme. Že kto by pred rokom aj niečo povedal, že budem bývať nejaké obdobie na severe Floridy. Total haluz.

No pome na report.

Work

Highlight roka je jednoznačne vydanie .SUPPORT knihy, ktorá má brutálne dobré recenzie a stala sa jedným z bestsellerov aj na vianoce. Mrte mi potom odľahlo, lebo už dávno ma niečo tak nestresovalo ako to, aby tá kniha bola dobrá. Jej písanie a neskôr marketing mi zabral celý rok. Bol som aj na Tour de mudrovačky, kde som mal viac ako 25 prednášok v mestách po celom Slovensku a spoznal som mrte skvelých ľudí a zistil som, že Slovensko je brutálna krajina. Bolo to celé v rámci mesiaca z čoho ma začalo trošku vypínať. Kniha aj tour si zaslúži vlastný blogpost, ktorý napíšem neskôr. Ale bola to vec, na ktorú budem ešte dlho spomínať a z ktorej moje ego bude ešte dlho žiť :)

Websupport aj Nicereply utešene stále rastie a zlepšuje sa aj bez mojej fyzickej prítomnosti. Borci sú borci.

Vďaka práci na neseda.com som sa zasa dozvedel kopec špecifík tvorby fyzického produktu. Podarilo sa nám vytvoriť už aj reálne prototypy a začiatkom 2017 spúštame predpredaj. (síce o rok neskôr ako sme chceli ale o to kvalitnejšie :)

Slovensko.digital dokázalo spraviť a dosiahnuť také veci o ktorých sa nikomu ani nesnívalo. Oslávilo prvý rok, stále žiadne auto nevybuchlo a veci sa hýbu správnym smerom.

No a na záver sme založili Progresívne Slovensko. Združenie, ktoré ma ten najvyšší cieľ. Vrátiť túto krajinu ľuďom. Vylepšiť ju a začať riešiť veci ktoré sú dôležité ako spravodlivosť, vzdelanie a efektivita štátu. Ideme bomby šupy. Myslím si, že sa budú diať veľké veci.

Šport

Triatlon a endurance športy boli a sú mojou súčasťou. Tu na Floride je však zbytočne teplo na sedemhodinové jazdy bikom a zlé cesty. Zároveň som chcel vyskúšať nové veci a viac spoznať a opraviť svoje telo. Konečne vedieť spraviť drep alebo stojku a dotknuť sa prstov na nohách. Začal som s jogou a crossfitom. Začal som surfovať a hrať golf. Nech užívam Floridu so všetkým čo ponúka. Všetko sú to super inputy do mozgu a vzájomne sa obohacujú.

Zábavka

V rámci skúšania nových vecí a hraní sa na spisovateľa som si nechal narasť bradu. Raz v živote by to mal každý vyskúšať. Už som rád, že ju mám dole :)

Taktiež som oslávil 10 rokov s Dominikou spoločným skokom z lietadla. Neviem čo to malo symbolizovať, ale prežili sme to :)

Spoznal som tu strašne veľa nových super ľudí a bolo nás tu pozrieť kopec kamošov a rodiny. Vďaka tomu som videl  manatee, Universal studios, Disneyland, Seaword a hlavne Kennedy space center kde sme zažili štart rakety. Veľa sme grillovali a potom som chodil na Slovensko hrávať Fifu.

Okrem iného som si odbehol aj do New Yorku, San Francisca a San diega. Pomedzi iné som sa hral na modela a točil sa nejaký dokument a dal veľa rozhovorov či už pre profit, dennikn, refresher atď. a vyhral som aj bloger roka.

 

Knihy – 13:

Tento rok som prečítal menej kníh, ale zato som jednu napísal :). Veľmi ťažko sa mi otvárali knihy, bol som toho taký prejedený a prestresovaný. Nakoniec iba 13 z cieľu 24. Toto bol môj rok v knihách. Čítal som hlavne o písani kníh a začal som čítať viac historické knihy. Mám ich aj kopec rozčítaných, čiže 2017 bude bomba.

top knihu pre podnikateľov čo môžem odporučiť je o vyjednávani od hlavného FBI vyjednávača: NEVER SPLIT THE DIFFERENCE. Ukazuje aké dôležité je pri vyjednávaní chápať reálne pohnútky oponenta a neustále sa pýtať a nie vyprávať.

screen-shot-2017-01-04-at-10-50-39

 

Filmy 73:

Naopak filmov som videl zo všetkých rokov najviac. Asi preto, že som mal dosť času a chcel som relaxovať. Toto je celý zoznam ale topky tohoto roka boli:

Serial: Stranger Things – videl som ho 2 krát v priebehu pár týždňov, čo hovorí samo o sebe. Sú ľudia, čo ho začali pozerať večer o desiatej a skončili ráno o 5tej.

Najlepší dokument: The Barkleys Marathon – dokument o bežeckých pretekoch, ktoré sú také psycho, že sú roky kedy ich nikto nedokončí. Toto je záznam z jedného zaujímavého ročníka.

Film: Slow West – super netradičný a pohodový western s krásnymi zábermi a atmosférou.

screen-shot-2017-01-04-at-11-24-53

 

Blogposty – 14:

Znova toho nebolo veľa, ale sústredil som sa na niečo iné. Napriek tomu sa mi podarilo napísať blogpost, ktorý ževraj jednej strane priniesol zopár percent a bol aj v denníkN. Čítanosť tohoto blogpostu bola viac ako 50000: Koho budem voliť moj hodnotový rebríček.

Čo mi to všetko dalo?

Pokračujem v predsavzatí z 2015. Naučiť sa hľadať rovnováhu a vyrovnanosť.

Nechcieť čierne trička.

No a čo 2017?

Dôchodok pomaly končí.

Chcem sa začať naplno venovať Progresívnemu Slovensku a spolu so všetkými ľudmi sa pokúsiť o menší zázrak. Ak sa chcete pridať, prihláste sa na stránke progresivne.sk alebo na komunita.progresivne.sk

Užívajte aj vy a dávajte bomby šupy.

Staršie reporty:

2013 – Môj rok v číslach a to najlepšie z neho

2014 – Rok v ktorom som sa stal mužom

2015 – Ťažko je žiť ľahko

https://www.instagram.com/p/BOaWK42ATfg/?taken-by=truban

Categories

2 Comments

Add yours
 1. 2
  Roland

  Skvelé zhrnutie, Michal.

  Bude to znieť divne, ale upokojil si ma. Upokojil si ma, že ani úspešný podnikateľ a športovec nemusí nonstop pracovať / vzdelávať sa, ale vie si nájsť čas na hranie Fify a pozeranie Stranger Things (btw, naozaj, najväčšia bomba roku 2016 :D)

  Viem, že ty si na sebe a svojom podnikaní makal roky a preto si teraz môžeš užívať Floridu a podobné srandy. Prajem ti to a budem makať, aby som na tom raz bol podobne :)

  Ak by ťa to zaujímalo, odkaz na tvoje zhrnutie som pridal do môjho reportu (http://vojkovsky.sk/rok-2016/). Nech sa darí aj v tomto roku!

Comments are closed.