Progresívna povinná vojenská služba?


Na fotke sú muži, ktorí sa hrajú na oddiel starej gardy – Napoleonovho najlepšieho a najobávanejšieho oddielu. Sám Napoleon bol jedným z priekopníkov povinnej vojenskej služby, ktorá v novšej európskej histórii bola spustená cez Francúzsku revolúciu – Levée en masse. Napoleon aj vďaka tomu dokázal postaviť takú obrovskú armádu a dobyť Európu.

Len pred pár rokmi sa nám podarilo tento viac ako 200-ročný prežitok zrušiť, no stará garda ho chce znova zaviesť. Nejdem tu rozoberať všetky odborné argumenty, prečo to v novodobej vojne nemá zmysel, prečo na to nemáme peniaze.

Kritizovať a vysmievať sa je ľahké, ale ťažšie je prichádzať s riešeniami.

Jedným z benefitov, o ktorých hovoria je, že by 3 mesiace povinnej vojenskej služby pomohli pripraviť mladých na život. Ešte raz si prečitajte tú vetu a pomaly. To nie je prvý apríl.

Skúsme zaviesť modernú povinnú “vojenskú službu” a inšpirujme sa napríklad Islandom.

Aby znížili pitie a fajčenie, zaviedli niekoľko opatrení. Niektoré boli dosť reštrikčné, s ktorými nesúhlasím, ale jedným z hlavných benefitov bolo, že začali podporovať tábory a sústredenia pre mladých. Podarilo sa im znížiť užívanie drog a alkoholu u mladých o viac ako 30 %. Každé dieťa z nízkopríjmovej rodiny dostalo cca. 250 eur ročne na športové a umelecké tábory a sústredenia.

Hip-hopové, tanečné, futbalové, počítačové. Mohli by absolvovať aj kurzy v zahraničí a v kľude aj branné cvičenia. Viem si predstaviť, že dobrovoľné branné tábory organizované a certifikované funkčnou inšitúciou pod kontrolou štátu vedia byť oveľa prínosnejšie ako Slovenskí branci. A viem si predstaviť, že sú deti, ktoré baví cvičiť a ich celoživotným poslaním je ochraňovať nás a našu krajinu. Deti takto získali nové záluby, novú komunitu, nové vedomosti a nové ciele v živote.

Deti robili a zlepšovali sa v tom, čo ich bavilo.

Ak chce štát lepšie pripravovať svojich mladých na život, tak by hlavne mohol zlepšiť jednu povinnú “vojenskú službu”, ktorá tu je a to je naše zdevastované školstvo.

Podpora doplnkových aktivít, táborov, športov a špecializovaných sústredení so zameraním, ktoré si mladí sami vyberú (akýkoľvek šport – futbal, hokej, volej, basket, lyžovanie, beh, umenie – hiphop, tanec, maľovanie, písanie). To ako dotácie nastaviť, pre koho všetko a kto by to mal robiť, je už najmenej. A určite to stojí menej ako povinná vojenská služba alebo 2 stíhačky.

Ale aj to je len taký “hack” a príjemné zlepšenie. Hlavne ale musíme zlepšiť a zmodernizovať školstvo. Bez toho sa nikdy ako spoločnosť zásadne neposunieme

Progresívna povinná vojenská služba teda vyzerá ako:
* kvalitný a moderný vzdelávací systém s top učiteľmi
* podpora voľnočasových a športových aktivít vo veľkom
* profesionálna armáda

Keď sa to podarí, budeme sa tu mať oveľa bezpečnejšie a budeme tu mať mladých pripravených na život stokrát viac ako keď na nich bude vrieskať 3 mesiace nejaká guma, ktorá im do života nič nedá.

Prečítajte si tiež môj blog o Napoleonovi.

Categories