Tieto strategické knihy vám zásadne pomôžu: 15 kníh o biznisovej a vojenskej stratégii, ktoré odporúčam


Vo svojom projekte bezcyklenia.sk sa venujem strategickým konzultáciám pre firmy, ktoré sú zacyklené (čiže skoro všetky). Pre mňa je dôležitá hlavne prax, preto vo svojich konzultáciách vychádzam z 15-ročnej skúsenosti vo WebSupporte. Ale viem, že ak sa chceme neustále posúvať, je potrebné neustále sa vzdelávať. Čítanie kníh milujem a milujem aj stratégie. Preto som vám spísal zoznam kníh, ktoré na túto tému odporúčam. Sú rozdelené do dvoch kategórií: biznisové a vojenské. Sú medzi nimi aj polovedecké prístupy a učebnice stratégií v top kurzoch a top MBA na svete, prípadne v armáde, ale nájdete tu aj popové a motivačné easy čítania. Vyberte si, ktoré vás budú baviť.

 

Biznisové

Good Strategy/Bad Strategy: The Difference and Why It Matters

Ak chce niekto poradiť jednu knihu o stratégii, tak mu odporúčam túto pre meta pochopenie, ako vyzerá dobrá a zlá stratégia. Zároveň je kniha plná príkladov.

Playing to win

Toto je zase najpraktickejšia kniha a najpraktickejší framework aj pre malé firmy, ak chcú poznať návod, ako si u seba robiť stratégiu. V strategických konzultáciách, ktoré robím, vychádzam hlavne z tohto frameworku.

Creating great choices

Kniha od autora titulu Playing to win nie len o stratégii, ale aj o tom, ako treba zmeniť myslenie, ak chcete vytvárať kreatívne stratégie. Dobré možnosti nie sú len medzi čiernou a bielou, ale práve v ich kombinácii alebo v nečakaných mutáciách.

Strategy: A history 

900 strán nabombených históriou stratégií a prístupov. Od vojenskej, cez politickú, až po biznisovú. Knižka je určená skôr ľuďom, ktorých to baví, lebo je to fakt husté čítanie. V zásade ide o encyklopédiu stratégií.

HBR´s 10 Must Reads on Strategy, Vol. 2

Top 10 článkov z Harvard business review, ktoré zmenili pohľad na biznisovú stratégiu v čase, keď vyšli (napr. Blue ocean, Five forces…).

The crux 

Najnovšia kniha od autora titulu Good strategy/Bad strategy je o tom, ako vždy treba hľadať jadro problému, ktoré keď sa vám podarí cracknúť, tak ste vyhrali. Je plná citátov, ktoré si môžete vešať na stenu.

Better, simpler strategy 

V zásade je biznisová stratégia jednoduchá – zvyšovať hodnotu pre klienta a znižovať svoje náklady. Realita je zložitejšia, ale páči sa mi tento framework pre svoju jednoduchosť a preto, že ide priamo na vec a má pravdu. V praxi je to zložitejšie, ale knihu odporúčam aj napriek tomu.

Patterns of strategy

Na tejto knihe sa mi páčilo, že si chlapci – konzultanti vymysleli totálne vlastné poňatie stratégie na princípe evolúcie a šachov. Bavilo ma to čítať ako myšlienkový experiment, ale na praktické využitie mi to prišlo moc odtrhnuté. Ale odporúčam.

Your strategy needs a strategy

Kniha od konzultantov z BCG – v zásade existuje 5 druhov stratégie: buďte veľký, adaptívny, prvý, vytvárajte si svoje regulácie alebo prežite, keď krachujete. Mňa to moc neuchvátilo, ale za prelistovanie to stojí.

Strategic mindset 

Ak chce niekto instantnú lacnú párstranovú e-knihu o tom, ako sa strategickejšie pozerať na seba a sebarozvoj, nech si dá toto. Viete z nej pochopiť princípy dobrej stratégie.

Vojenské

Predtým, ako sa začali písať knihy o biznisových stratégiách, boli napísané tie vojenské. Celé odvetvie stratégií vzniklo predovšetkým z potreby vyhrávať na bojisku. Preto je dobrým doplnkom na pochopenie stratégie, moci, politiky, ale aj sveta okolo nás, ak si prebehnete aj zopár vojenských kníh. Mne veľakrát dajú do podnikania viac, než tie priamo biznisové. Kníh aj teórií je, samozrejme, obrovské množstvo – a zároveň niektoré sú už kritizované a vyvrátené – ale mne sa na laický úvod páčilo týchto 5.

 

Military strategy: A very short introduction

Začal som ju čítať, keď sa začala vojna na Ukrajine. Hneď mi bolo oveľa jasnejšie, prečo Rusi postupovali tak, ako postupovali, a prečo tak aj dopadli. Rozhodne odporúčam na rýchle zorientovanie sa.

Sun Tzu: The Art of War 

Klasika, z ktorej sa dajú nacítiť základné princípy a pohľady na konflikt ako taký. Mnoho odborných aj vojenských kníh a princípov vychádza a inšpiruje sa aj týmto dielom a filozofickým prístupom k stratégii – vojne.

Clausewitz: On war 

Nedá sa prejsť okolo slova stratégia a nenabúrať do mena Clausewitz a jeho kultového diela z obdobia napoleonských vojen. Je to dlhé čítanie, preto som si rád prečítal aj On Clausewitz – A very short introduction.

The art of Maneuver 

Výborne čítavo napísaná kniha o princípoch manévrovacej stratégie. Je to z veľkej časti aj taktická príručka, ale dozviete sa z nej oveľa viac o stratégii a tiež o tom, ako sa na ňu pozerá západ a východ.

The 33 Strategies of War

Kniha od autora menom Robert Greene, ktorý sa preslávil knihou o moci. Nie je to žiadne sofistikované čítanie, skôr také pozbierané popkultúrne pohľady a princípy. Ľuďom, ktorých baví čítať tento druh literatúry, môže knižka vyhovovať.

Keby ste aj vy potrebovali pomôcť so svojou stratégiou, napíšte mi cez: bezcyklenia.sk