O podnikaní v ČSR, rytmoch života a slovenskej dedine | Ján Šifra – Michal Truban Podcast


Myšlienky Jána Šifru mi vždy vybíjajú poistky. Ján sa venuje marketingovej stratégii a brand publishingu a je spoluzakladateľom agentúry Folk & Milk Studios, ktorú sám nazýva komunikačným štúdiom. Je viac než šikovným podnikateľom. Vlastne pomenovanie „podnikateľ“ ani nemá rád, smrdí mu to 90-tkami. No a ja ho interne nazývam filozof.

Zaber Jánových záujmov je taký široký, že ich je nemožné obsiahnuť v jednom hodinovom rozhovore. Stihli sme sa dotknúť otázky koreňov a tradícií, dokonca sme sa dostali k téme karpatskej mágie. Podľa Jána žijeme vo vyhnanstve. Prečo? Aby ste sa dozvedeli odpoveď, musíte si vypočuť podcast :)

Jedným z filozofických konceptov, ktorými sa Jano zaoberá, je slovenská dedina. Tradičné prostredie sa bežne berie medzi podnikateľmi ako protiklad rozvoja. Z kultúrneho pohľadu je to ale zázemie, ktoré nám dáva silu. Slovensko je križovatkou národov a kultúr, zároveň však dokážeme byť veľmi xenofóbni aj k obyvateľom zo susednej dediny.

Pre mňa bol veľmi zaujímavý aj Jánov pohľad na výkonnosť. Agilný manažment považuje za nefunkčnú vec a jeho prístup k výkonnosti spočíva v pozorovaní a prispôsobovaní sa rytmom života. Mnoho informácií čerpá zo skoro storočných marketingových kníh.

Vedeli ste napríklad, že šéf propagandy nebol politickým povolaním, ale išlo o marketingového riaditeľa? V Československu sa kedysi namiesto pojmu „reklama” používala „propagácia” alebo „propaganda”. Zmenilo sa to až po druhej svetovej vojne.

Nehľadiac na odlišnosť pojmov, začiatkom minulého storočia riešili podnikatelia tie isté otázky ako dnes. Prekvapilo ma, že už vtedy existovalo množstvo motivačnej a vzdelávacej literatúry. O tom, čo sa vieme naučiť z 80 rokov starých kníh o marketingu a podnikaní, čím sa líšil biznis v Amerike a v Československu a kto bol okrem Baťovcov na našom území podnikateľským vzorom, sa dozviete v 20. diele podcastu. Užívajte.

Rozhovor si môžete pozrieť vo videu nižšie alebo na streamovacích platformách:

SPOTIFY podcast: https://spoti.fi/31Nywax

APPLE podcast: https://apple.co/3n0SO8F

GOOGLE podcast: https://bit.ly/3qAt5WU

 

Categories