Ako som získal späť 2,5 hodiny života denne od umelej inteligencie


Každý, kto videl na Netflixe dokument Social dilemma, zostal po jeho dopozeraní zhrozený. Stovky tých najmúdrejších ľudí na svete sa pokúšajú vymýšlať algoritmy a dizajny, vďaka ktorým zostaneme prilepení na obrazovke našich mobilov. Tieto algoritmy postavené na našich dátach sú už tak komplexné, že im postupne prestávame rozumieť. Ale to nevadí, pretože fungujú dobre. Minimálne v prospech firiem, ktoré ich vyvíjajú.

Čím viac sme my prilepení na mobil, tým viac zarábajú. Som presvedčený, že v budúcnosti, keď sa ešte viac ukážu niektoré nezdravé aspekty tohto biznismodelu na ľudí a spoločnosť, bude o tom ešte veľká debata. Ale kým sa z toho stane mainstream téma, chcem zazdieľať jednoduché rady, ako sa to darí riešiť mne. Bez vodky a bromhexinu. Po dlhých rokoch prehrávania som konečne prišiel na spôsob, ktorý je úspešný.


Pred mesiacom som strávil na mobile 28 hodín týždenne a z toho 15 hodin scrollovaním na sociálnych sieťach. Mne sa to zdalo veľa, ale keď som na svojom instagrame dal otázku, aký priemer majú iní ľudia, výsledky ma prekvapili. Bežne to bolo aj 40-60 a viac hodín týždenne. Veľkú rolu v tom zohráva dištančné štúdium, decká si pri učení na diaľku zároveň scrollujú.

 

Po mesiaci môjho snaženia o zmenu to bolo 16 hodín a iba 5.5 hodiny neproduktívneho scrollovania.

 

O 42% a 63% menej. Ako sa mi to podarilo?

Základom bolo celý súboj preniesť na ihrisko, kde môžem vyhrať. A to nie je mobil. To je môj priestor a môj čas. Fyzický svet. Vylepšovať nastavenie mobilu pomôže až v druhom kroku.

Fyzické obmedzenie používania mobilu

  1. Mobil som prestal nosiť do spálne. Radikálne.
    • kúpil som si (dobre, Adela mi kúpila) jednoduchý offline budík, dal notes s perom k posteli a zopár kníh
  2. Od 22:00 do 9:00 ho nepoužívam (mám nastavené DND)
    • chodievam spať neskôr a vstávam skôr. Čas medzitým si užívam bez mobilu
  3. Keď som doma alebo v práci, nemám ho vo vrecku.

Cieľ prvých dvoch opatrení je, aby mobil neboj moja prvá a posledná vec ktorú ráno a večer chytám. Predtým som sa zobudil ráno na notifikáciu z novín a začal hneď scrollovať ešte v posteli a hneď ráno som sa nahneval na niečo, čo sa stalo, alebo podvedome som bol z toho podráždený.

Postupne to ale aplikujem aj cez deň. Keď idem z tréningu alebo inej aktivity, mobil nie je prvá vec, hneď chytám a riešim, kto mi čo písal. V pohode si ešte pár minút užijem čistú hlavu. A rovnako to robím, keď sa hrám s dcérou, čítam knihu, pozerám telku. Nemám mobil pri sebe.

Tretie opatrenie mi zasa v priebehu dňa pomáha držať sa ďalej od mobilu. Keď mi podvedome napadne po ňom siahnuť, je ďalej ako na dosah ruky a vďaka tomu si uvedomím, že ho až tak nepotrebujem.

Pomáha to zároveň prácu s mobilom koncentrovať do spoločných časových blokov. Mám čas s mobilom a bez mobilu. Tým, že to nemám premiešané tisíckami podvedomých zdvihnutí a zacyklení, som efektívnejší aj kľudnejší.

Keď ho už používam

V mojej práci je mobil a sociálne siete nutnosť a nemôžem si dovoliť mať ho mesiac vypnutý (aj keď aj to niekedy vyskúšam). Preto keď už ho používam, spravil som takéto pravidlá aby to znova bolo čo najprínosnejšie.

  • samozrejmosťou sú vypnuté všetky notifikácie (okrem telefonovania, sms …). Keď sa chcem pozrieť na maily, chaty, sociálne siete, tak preto, že to idem spraviť ja a nie, že mi príde notifikácia.
  • na sociálne siete mám nastavené polhodinové časové reštrikcie
  • znížil som množstvo ľudí a obsahu, ktorý sledujem. Idem po kvalite, nie po kvantite. Keď je menej obsahu, nemôžem ani donekonečna scrollovať.
  • odfolloval som všetok toxický obsah (to, čo ma rozčuluje alebo nič neprináša)
  •  naopak nafollowoval som si do instagramu, facebooku atď.. aj inšpiratívnych ľudí a oblasti, ktoré ma bavia. Keď už sa cyklím, miestami sú tam aj hodnotné veci,
  • na prvom screene mám iba appky súvisiace s prácou —> žiadne sociálne siete: Notes, email, GPS, počasie, fotky, Kindle … aj keď to je len taká vychytávka, lebo po pár dňoch sa hneď naučíte swipnúť na druhý screen. Preto musí byť hlavná obranná línia vo fyzickom svete :)

Napriek všetkým trikom na mobile opakujem, že najúčinnejšie funguje zbaviť sa ho obmedzením jeho fyzickej blízkosti.

Čo ďalej

Samozrejme je ešte veľký priestor ako závislosť od mobilu riešiť. Tým ultimátnym je nemať ho na WC :) Možno namiesto spálne niekomu pomôže začať práve pri tej najtažšej veci.

Ďalším cieľom je aspoň niektorý deň ho nepoužívať vôbec. To sa mi žiaľ ešte nepodarilo.

Samozrejme ani ja tieto pravidlá nedodržujem na 100%. Ale moja filozofia je, že aj 0.1 je viac ako 0. Vytváram si návyk a keď potrebujem niečo rýchlo vyriešiť, pravidlá idú bokom. Ale snažím sa to obmedziť na minimum.

Benefity

A ako takéto pravidlá zafungovali prvé týždne?

Začínal som s priemerom za deň takmer 4 hodiny. Sociálne siete za týždeň 11-14 hodín. 

Po zavedení pravidiel (najviac asi zavážilo nenosiť mobil do spálne):

Priemer za deň cca 2.5 hodiny. Z toho sociálne siete:  6 hodín týždenne. (cca hodinka denne)

Takýmto jednoduchými opatreniami som za týžden získal 10 hodín života navyše. 10 hodín, kde nemusím byť neproduktívne prikovaný k obrazovke.

Za rok je to 21 dní navyše = 3 týždne ročne. Aj keby som ten čas využil „iba“ na spánok, je to oveľa produktívnejšie.

Dôležitý ale nie je len aspekt samotného času. Pretože to nie je iba o tom, že mám voľný čas navyše. Všetok čas mi to dovolí tráviť kvalitnejšie.

Kvalitnejšie trávim aj čas na mobile a hlavne mimo neho.

Lepšie spávam (aj keď pri dieťati je to také otázne). Rána mám krajšie a kľudnejšie.  Viac si vychutnávam jedlo, lebo neklikám do mobilu. Viac si užívam dieťa, rodinu a ľudí okolo, pretože neklikám stále do mobilu. Celý deň mám kľudnejšiu hlavu a som vyrovnaný. Mám veci viac pod kontrolou. Mám menej stresu zo správ, menej podráždenosti.

Som citeľne štastnejší.

Záver

Technológie tú budú a budú ešte efektívnejšie, užitočnejšie, ale aj agresívnejšie. Kým vzniknú v spoločnosti pravidlá, ktoré ich budú viac upravovať, je na každom z nás, či bude ich pánom alebo sluhom.

Som presvedčený, že v priebehu niekoľkých rokov dôjde k ešte lepšiemu pochopeniu niektorých ničivých dôsledkov používania technológií a dôjde k ich regulácii. Podobne ako s cigaretami. V americkom senáte už bol návrh na zakázanie niektorých prvkov, napríklad infinite scrolling (obsah, ktorý nikdy nekončí, vás to núti scrollovať slepo pár hodín a nič si nepamätáte). Takýchto prvkov je v sociálnzch sieťach kopec.

Toto ale nemá byť filozofická rozprava o technológiach a regulácii, ale praktické rady, ako sa postarať sám o seba, kým to za nás vyrieši niekto iný.

Môj základný pristup ku všetkému je, že všetko má výhody a nevýhody. Svet nie je čiernobiely. Aj oheň, ktorý je tu s nami oddávna, je predsa dobrý sluha, ale zlý pán. A takto to je so všetkým. Aj s s technológiami. Akurát pri ohni cítite popálenie hneď. Pri sociálnych sieťach si to uvedomíte až o pár rokov. Ak vôbec.

 

 

Categories