Moje vyhlásenie k SK-NICu


Potom ako vyšli v článkoch v Trende a na mojom blogu moje vyjadrenia k tomu ako funguje SK-NIC, sa vyjadril k téme aj p.Pellegrini na tlačovke a zároveň SK-NIC sa ma snaží zdiskreditovať svojim vyjadrením. Toto je moja odpoveď, ktorú budem priebežne updatovať ak bude treba. (updaty označím). Vyhlásenie majú aj novinári.

V komisii zastupujem záujmy všetkých registrátorov a celú internetovú komunitu.

Nikdy by som si nedovolil presadzovať svoje osobné záujmy alebo záujmy našej firmy. Všetky návrhy, za ktoré som hlasoval, alebo ktoré som predkladal boli interne predjednané a odsúhlasené všetkými registrátormi. S nimi som v kontakte (registrujú cca 70% všetkých .sk domén) a pravidelne som ich informoval o vývoji. Verím tomu, že všetci internetoví registrátori aj zástupcovia komunity, ktorí sa rozumejú problematike SK-NICu a jeho histórií potvrdia moje argumenty a nie argumenty SK-NIC. To nie je moja súkromná aktivita, ale robím to ako zástupca registrátorov a komunity a robil som to dávno predtým, ako vzniklo Progresívne Slovensko.

Jednotná cena pre všetkých nebola pre registrátorov žiaden problém. Práve naopak. Sami sme ju navrhovali a okamžite súhlasili. Presne tak som aj hlasoval na komisii. Tento argument si vymyslel SK-NIC, aby sa snažil zdiskreditovať moje pôsobenie na komisii. Ja som dokonca ako zástupca registrátorov asi na troch stretnutiach na komisii a po ťažkých rokovaniach vyjednal zníženie cien pre všetkých.

Je naivné si myslieť, že spoločnosť SK-NIC sama a bez vonkajšieho tlaku prišla za štátom a navrhla mu spoluprácu.

Je k tomu prinútená v zmysle ICANN a pravidiel národných domén, kde tieto domény majú byť spravované v súlade s vládou a komunitou. (https://archive.icann.org/en/cctlds/gac-statements-concerning-cctlds-16dec01.htm (4. Country code top level domains are operated in trust by the Registry for the public interest, including the interest of the Internet community, on behalf of the relevant public authorities including governments, who ultimately have public policy authority over their ccTLDs, consistent with universal connectivity of the Internet.)

Napriek tomu, SK-NIC podpísal jednostranne výhodnú zmluvu, kde sa na dlhé roky zabetónoval. Aby sme sa nebavili o polopravdách, jej analýzu z tej doby môžte nájsť napríklad tu: http://turek.co/post/44061879134/sk-nic-analýza

Touto nevypovedateľnou zmluvou so štátom, kde mohli vetovať akékoľvek návrhy komisie a určovať si svoje ceny 10 rokov tak aj (ne)spravovali Slovenskú doménu. Komisia sa stretávala iba proforma a neprišlo k žiadnym zásadným zmenám. Naopak mali sme tu drahé domény, byrokraciu (trebalo isť k notárovi ak ste chceli doménu). Plus zisky z toho, čo v normálnych spoločnostiach ide spať do komunity si ulievala súkromná spoločnosť, ktorá ich dokonca ani nepriznávala. (celú históriu si môžete prečítať tu: http://turek.co/post/44064215842/sk-nic-náš-každodenný )

Po 10-tich rokov nečinnosti, kedy už hrozil kolaps celého systému, na nátlak registrátorov, technickej zastaralosti SK-NICu a potrebných legislatívnych zmien sa komisia znova obnovila a začalo sa pracovať na nových pravidlách a cenách. Odkedy sa toto udialo, vypracovali sa nové pravidlá a po dlhých hádkach a vyjednávaniach aj nové ceny.

Odbornú prácu na komisii som prijal ako zástupca registrátorov a aj sme spolu (vrátane sk-nicu) spolupracovali a dospelo sa k oveľa lepšej verzii ako tu bola za posledných 10 rokov. Začo treba SK-NIC pochváliť aj keď aj v tom procese by sa dalo veľa kritizovať a sa spustenie sa presunulo, lebo sa to nestihlo spraviť. Malo to byť už hotové v janurári 2017. Nie všetci registrátori boli s týmto procesom spokojní, ale ja ho viem pochopiť a snažil som sa spoločnými kompromismi priniesť zlepšenia, čo sa aj darilo.

Celý problém nastal, keď SK-NIC začal tajne a netransparente rokovať o zmene vlastníckej štruktúry.

Na komisii o tom nepadlo ani slovo. Následne sa objavili informácie, že SK-NIC, chce podpísať zo štátom novú zmluvu. Nevidím dôvod nato, ak sa nič nekalé nedeje, aby sa to zatajovalo.

Novinári sa ma pýtali na môj názor a ja som ho povedal a hovoril som ho aj na komisii.

Že napriek tomu, že sa pracuje na nových pravidlách a vylepšeniu .sk domény, mala by byť spravovaná tak, aby nebola pod výhradným vplyvom dodávateľa SK-NIC, ale aby mala komisia reálnu možnosť posudzovať aj iné aspekty.

Aby sme sa pokúsili o niečo ako je v Čechách, kde národnú doménu spravuje neziskové – nezávislé združenie. Výsledok je násobne lepšia kvalita pravidiel, funkcií a technického riešenia, neustály rozvoj, nižšie ceny a obrovská podpora projektov a komunity o ktorej tu môžeme iba snívať. A to všetko 10 rokov pred nami.

Aké sú ďalšie kroky:

Pán Pellegrini verejne vyhlásil, že chce aby .sk doména bola lepšie spravovaná a keď mu donesieme na stôl argumenty, tak bude počúvať a je ochotný meniť aj legislatívu. V tomto momente sa dohaduje čas stretnutia, kde mu chceme doniesť konkrétne argumenty na stôl a uvidíme, ako sa zachová.

Pretože to, že .sk doména môže byť lepšie spravovaná nie je iba môj osobný názor ale názor všetkých okrem SK-NIC, a.s. ktorý ma z nej zisky v miliónoch eur ročne, ktoré ani nepriznáva.

Ilustračný obrázok : trend.sk

Prečítajte aj – Dá sa vyriešiť slovenské štátne IT? A prečo radikálne digitálne?

 

Categories

1 comment

Add yours
  1. 1
    local

    Michal, odhliadnuc od obsahu vyhlasenia, aj forma je dolezita, prosim nechaj si opravit hrube gramaticke chyby.

Comments are closed.