Priming – florida efekt – alebo ako sme všetci manipulovaní okolím


V jednom z klasických experimentov John Bargh testoval študentov na Newyorskej univerzite. Jednej skupine študentov dal skadať vety zo slov, ktoré mali súvis aj so starobou (plešatý, šedivý, zábudlivý …) a druhej nie. Následne študentov volali do inej miestnosti a merali čas ako dlho im to bude trvať. Skupine ktorá používala slová súvisiace so starobou to trvalo vždy podstatne dlhšie.

Keď sa neskôr študentov pýtali, či si uvedomovali nejakú suvislosť so slovami, tak nič nezistili.

Aj takto nevedomky bývame všetci manipulovaný mysliac si, že vieme prečo a čo robíme. O kopci ďalších podobných experimentoch a zistení, čo vám otvoria oči sa môžete dočitat v tejto super knižke:
Preto v rámci hackovania a manipulovania svojho ja v rámci hesla FAKE IT, until YOU BECAME IT. By sa mal každý človek manipulovať do smeru, v ktorom sa chce posúvať.

Čítať veci súvisiace s jeho formou úspechu, stretávať sa s energickými a úspešnými ľudmi, prípadne ľudmi z oblasti ktorá ho zaujíma. Pozerať filmy a dokumenty, čítať časopisy. Keď chcete byť super športovec, tak naozaj pomáha keď pozeráte športové prenosy. Nie len kvôli tomu, čo sa tam vedome naučíte.

Ale aj kvôli hlbokej a nevedomej stope ktorú to vo vás zachováva.

Preto pokiaľ je to možné, vyberajte si svoje okolie a veci ktoré na vás vplývajú, lebo nimi sa potom stanete. Či chcete alebo nie.

Je to ta najľahšia forma. Aj kniha ktorú prečítate a nič si z nej nepamätáte vas zmenila a zmanipulovala.

Categories