Prečo sme na Slovensku ešte nevytvorili Silicon Valley?


Takmer každá krajina EU vrátane Slovenska sa snaží dosiahnuť svätý grál = vytvoriť nové Silicon Valley. Miesto, kde budú vznikať úžasné inovatívne myšlienky, veľké firmy ako Google a vytvorí sa ekosystém. Podporujú sa inkubátori, startupy, konferencie, vznikajú fondy a množstvo ďalších užitočných vecí. To hlavné sa však nedeje a preto sa nám to v blízkej dobe len tak nepodarí. Dobrá správa je, že vieme čo je potrebné spraviť. Otázne je, či máme nato gule.

 

MARC ANDREESSEN vo svojom článku What It Will Take to Create the Next Great Silicon Valleys to popisal krásne.

Treba vytvoriť konkurenčnú výhodu danej krajine. No a najlahšie (a zároveň najťažšie) to vieme spraviť cez legislatívno – regulačné uvoľnenie. Tak aby prostredie samo o sebe priťahovalo podnikavých ľudí, investorov, r&d a inovácie z daného odvetvia z celého sveta.

pr.:
Máme tu silné zastúpenie automobilového sektora. Keby naša legislatíva v minulosti (možno stále nie je neskoro) bola zhovievavá napr. k automatickým autám na cestách. Mohli byť u nás vyvijané a testované už v dobe, keď to bolo vo zvyšku sveta zakázané. Logicky by sme pritiahli pozornosť celého sveta. Podobne aj v súvislosti s Aeromobilom a lietajúcími autami.

Ďalšie príklady sú v článku: legislatíva ohľadom dronov – mohli u nás už dávno doručovať :), kryptomien, robotov, a rôzne ďalšie vedecké odvetvia, ktoré sťažujú kvôli regulácii výskum.

Ak chce Slovensko vybudovať vlastné SV, potrebuje si okrem všeobecnej podpory podnikateľského prostredia (ktorá je tiež na sračky) nájsť oblasti, kde vie poskytnuť aspoň legislatívno-regulačnú výhodu oproti okolitému svetu.

Takže na zamyslenie pre zodpovedných hore a do diskusie dole:

V čom vieme odblokovať ľudí aby mohol gejzír inovácie začať vybuchovať?

#UNLEASH!

Categories