OPIS – Zabíja nás to ako pomoc Afrike


Už sa dlho diskutuje o tom, ako pomoc do rozvojových krajín prináša viac zla ako dobra. Ako zle nastavená pomoc mení motivácie ľudí, posilňuje korupciu a organizované skupiny. A iba zlomok pomoci sa dostane k tým, ktorí ju potrebujú. No a nám sa na Slovensku stalo niečo podobné v IT. OPIS – eu fondy pre IT na slovensku narobili oveľa viac škody ako úžitku. A teraz je tu druhá pomoc s nemenej diabolským názvom OPII a nemenej diabolským rozpočtom 800 miliónov.  

Dostali sme k dispozícií viac ako 1 miliardy eur na rozvoj nášho IT. Na zlepšenie a zefektívnenie fungovania štátnej správy a zároveň na služby pre občanov. Všetko bolo myslené a spísané dobre. Keď sa pozriete na dokumenty z pred 5 rokov, tak to bol krásna vízia. Ale po ceste sa to nejako pokazilo.

Jedna z hlavných príčin bola výška dotácie. 

Reálne nám stačila desatina:  100 miliónov. (estónsko, čo je líder v egovermente to spravilo za 80 miliónov) Ak by som aj prehnal a potrebovali by sme 300-500 miliónov. Stále máme ďalších 500 miliónov eur vo vzduchu.

No a čo sa stane, keď niekde vo vzduchu je taká veľká suma? Samozrejme to ohne celý trh a motivácie ľudí v ňom. Čo sa reálne stalo na Slovensku:

Pozitíva:

– došlo k určitým zlepšeniam a implementáciam IT riešení v rámci štátu. O väčšine z nich sa ale hovorí ako o nedostatočných, nefunkčných, predražených, nedokončených a nepotrebných.

– na trh došli stovky miliónov eur, za ktoré sa zamestnalo viac ľudí a firiem ako keby tu tento budget nebol. (ale toto je aj negatívum. viď. nižšie).

– veľa ľudí si nakúpilo drahé prémiové nemecké auta a tak aspoň trošku z dotácie vrátili Nemecku späť. (takto sa da pozerať aj na SAP, cez ktorý sa vrátilo tiež pár desiatok miliónov eur. (pre menej chápavých je to myslené ako vtip. aj keď v rámci konšpirácie to môže byť všetko zámer ;))

Negatíva:

1. Vytvorila sa vrstva oligarchov a ďalších zainteresovaných ľudí, ktorý z tejto sumy zobrali veľkú časť (50%-60%) priamo pre seba. To sú desiatky a stovky milónov eur. Pre týchto ľudí je to ich biznis. Z týchto peňazí koruptujú štátny aparát aby si udržali moc a vedeli ovplyvňovať aj budúce projekty.

Dotácie myslené za dobrým účelom nám tu pomáhajú zároveň udržať korupciu na vysokej úrovni.

Presne ako v Afrike. (preto ten nadpis)

Reálne tieto projekty stoja v desiatkach až stovkách tisíc eur. Tak ich dodávajú aj koncoví subdodávatelia, ktorí na nich reálne robia. Následne sa štátu predávajú za niekoľko milónov a niektorí ľudia zastupujúci štát ešte veľmi radi k tomu pár milónov prihodia. 

2. Vznikli náklady na údržbu a prevádzku týchto systémov, ktoré majú stáť ďalších 800 miliónov eur na najbližších 5 rokov. (tento krát už nie z eurofondov, ale priamo z naších daní. + je dobré si uvedomiť, že aj eu fondy sú niekoho dane)

3. Stovky úžasných a šikovných programátorov, konzultantov a projektantov robí na projektoch ktoré sú z obrovskej miery poznačené tým, že sa môže pri nich šafáriť a priamo sa cez ne udrbávajú prachy. Preto nikomu až tak nezáleží natom, aby sa spravili.  Viete si predstaviť koľko startupov, vlastných firiem alebo reálnej hodnoty ako zamestnanci  by mohli títo ľudia vytvárať, keby neboli takto umelo držaný na blbostiach?

4. No a nakoniec to najdôležitejšie. Dovolím si tvrdiť, že bez týchto dotačných peňazí by sme boli prinútení robiť veci efektívnejšie. Kedže by nebolo také množstvo milónov vo vzduchu, nelákalo by to v takej miere korupčníkov, ktorí by nemali až takú motiváciu to celé otáčať k obrazu svojmu. Nevymýšlali by sa blbosti, ktoré nikto nechce atď. No a z toho vyplýva najväčší prúser: bez tých dotácií by sme mali lepšie štátne IT ako teraz.

Som smutný z toho, že niekto zaplatil na daniach až miliardu eur aby pomohol niekomu inému a vlastne dosiahol presný opak. Posilnil korupciu, zabil generáciu ITčkárov, a vo výsledku spravil horšie IT ako by bolo bez dotácie a zabrzdil našu ekonomiku. 

Toto všetko hovorím iba ohľadom IT, ktorému aspoň trošku (ne)rozumiem. Ale nerobím si nádeje, že takto dotácie “pomáhali” aj v iných sektoroch.

Čo s tým?

Zásadná skoková zmena je nereálna. Neviem si predstaviť, žeby niekto chcel, a vedel zrušiť – znížiť eurofondy. Napr. OPII (ďalších 800miliónov, ktoré čaká rovnaký osud). A z môjho pohľadu a ekonomického chápania sveta, ak má raz niekto 500 miliónov k dobru na ukradnutie a rozdrbanie, tak to spraví. Dokonca zainvestuje ďalších 100 miliónov do toho, aby ich získal a stále bude mať  také pozitívne ROI aké nikto nikde inde nedosiahne. 

A tu sme skončili. To, že niekto natom môže získať toľko milónov tak skriví jeho motiváciu, že sa na tých oligarachov ani nemôžete hnevať.

To že dotácie existujú by v dokonalom svete nemusel byť problém. Problém je, že sú až 10 násobne vyššie ako by bolo potreba.

Takže na vyriešenie korupcie a problému IT na svk, potrebujete tú rovnicu dať trošku viac do rovnováhy.

– na jednej strane tlačiť na rušenie dotácií alebo aspoň ich unormálnenie (podľa toho aký ste extrémista)

– na druhej strane teba tlačiť na náklady a riziká spojené s korupciou

Tlačenie dotácií je v dnešnom svete a pohľade na neho politicky a filozoficky nemožné. (čo je obrovská škoda) a preto sa z toho dlho nevymotáme.

Dá sa ale tlačiť na druhú časť rovnice. Náklady a riziko.  

Som vo viacerých iniciatívach (aj mimo IT) ktoré sa snažia o zlepšenie efektívnosti štátu. Je tam silná myšlienka byť konštruktívny a nevykopávať otvorené dvere. Nepoukazovať toľko na rozhadzovanie peňazí a kradnutie. Je za tým myšlienka: keď už to je drahé, tak nech je to aspoň dobré.

Prečo sa v tomto podľa mňa mýlime? Pretože sa jednoducho nedá spraviť dobrý projekt, keď na ňom niekto chce robiť vývar. Lebo keď chcete ten vývar robiť, musíte mať na projekte veľa ľudí, ktorí to rozkrádanie budú kryť. A tým sa sabotuje veľká časť práce ľudí, ktorí chcú s tým naozaj pohnúť.

Super príklad bola skorumpovaná startupová konferencia TechMatch za 1.2M.

Celá konferencia ešte na lepšej úrovni a s lepšími menami, s podporou celej komunity by sa dala spraviť za 0.5M. S oveľa väčším prínosom pre Slovenské firmy. (tým nechcem povedať, že toto má štát robiť. Presne naopak.) Prečo nekontaktovali komunitu a nechceli s tým pomôcť? Aj keď nás všetkých poznali? Lebo tam chceli robiť vývar a vedeli, že komunita im to nedovolí.

A presne takto to je aj v IT na Slovensku. Potrebujú to robiť čo najmenej transparentne, s čo najmenej externými a moc “premúdrelými ľudmi” lebo ináč by sa na tie vývary prišlo. Jedine ako by to mohlo fungovať je, že by sa dohodlo, že tu si zoberiete 60% z toho projektu, ale nechajte nás to spraviť po našom. Hádajte, či sa to dá :)

Ak by však bol rozpočet malý, prišli by aj za komunitou, lebo by potrebovali vedieť ako to spraviť čo najlepšie a najlacnejšie. Preto treba tlačiť na čo najväčšiu transparentnosť a zapojenie komunít do veci verejných, už v štádiu rozhodovania sa o projektoch. Ušetrilo by sa takto pol milióna na konferenciu Techmatch a možno by ani vôbec nebola.

A ušetrilo by sa zopár stoviek milónov eur na štátne IT a ešte by sme tu mali lepšie a efektívnejšie služby. 

WIN WIN pre všetkých. Nechápem, prečo sa to ešte nedeje keď všetci chcú dobro občanov. Ale aby sme neboli len smutní, na záver motivačný obrázok priamo z Estónska, čo môže priniesť efektívny e-goverment za málo peňazí.

12118730_10207813662728029_7336549829261183972_n

Ako zlepší ľuďom život prístup – radikálne digitálne?