Koľko ľudí počúva môj podcast po 20 častiach a prečo tak veľa


Kameru po 20-tich minútach vyplo a nevedeli sme to vyriešiť. Tak sme si povedali, že lepšie bude, keď si dáme dobrú myjavskú slivku a dohodneme sa na inom termíne. Bolo to nahrávanie prvej časti s mojím prvým hosťom. Taký som bol naštvatý celý deň. Našťastie to zobral v pohode a dohodli sme si iný termín. A toto sa deje každému čo začína podcast. Nenahraté časti, zlý zvuk … všetko zle. 

Podcast ako médium na šírenie myšlienok na Slovensku som dlho neuznával. Aj keď som sám dlhé roky počúval Tima Ferrissa, Joe Rogana, Lexa Fridmana a Hubermana. Prišlo mi, že Slovensko má na to príliš malý trh a jediné, čo má zmysel robiť vo forme podcastov, je zábava a správy. Načo by som nahrával niečo, čo si vypočuje zopár ľudí, pričom keď napíšem blog, hneď má čítanosť v tisícoch?

Potom som ale videl, ako Adelin a Daškin podcast Mamagang.sk počúva  od spustenia zopár tisícok ľudí a akú vďačnú komunitu sa mu podarilo vytvoriť a že sú časti, ktoré si ľudia púšťajú aj mesiace po ich nahratí.

Mám šťastie, že poznám veľa zaujímavých ľudí z rôznych odborov. Keď sa s nimi rozprávam, neuveriteľne mi otvárajú oči. Sú to ľudia z podnikania a investovania, ľudia zo športu, ľudia, ktorí sa starajú o hlavu a dušu, ale aj ľudia z politiky. Keď som sa s nimi bežne rozprával, hovoril som si, že je škoda, že náš rozhovor nepočuje oveľa viac ľudí. 

A tak prišiel Truban Podcast.

Podcast, v ktorom sa snažím viesť otvorené, hlbšie a odbornejšie rozhovory s ľuďmi tak, aby poslucháčovi vybíjalo poistky, keď ich počúva. Cieľom každého jedného podcastu je odovzdať aspoň jeden pohľad a myšlienku na danú vec, nad ktorou sa nikdy takým spôsobom nezamýšľal.

Zároveň chcem poskytovať aj praktické a konkrétne rady a návody na to, ako sa zlepšovať.  Snažím sa o kombináciu inšpiratívnosti a praktickosti a zároveň sa v podcastoch pokúšam otvoriť sa a vložiť do nich aj kúsok seba. 

Samozrejme všetko sa točí okolo kvality hostí a ja som mal na nich naozaj štastie. V zásade témy u mňa kopíruju moje záujmy:

Seba rozvoj a seba poznanie:

psychológ Anton Heretik, coachiek a coachov Andrei Vadkerti, Erika Koklesová, Palo Lacko

Podnikanie:

Mišo Meško, Šimon Šicko, Roman Kóňa (grillovanie), Rasťo Turek, Dano Gašpar, Jan Cifra, Matej Ftáčnik, Lýdia Machová (polyglotka), Gábor Boros, Ján Šifra

Politika:

Michal Šimečka, Martin Poliačik (kritické myslenie), Peter Bročka, Martin Dubéci

Šport: 

Rišo Varga (triatlon – olympionik), Tomáš Malarik (fyzioterapia)

 

Prekvapenia:

  1. Bol som veľmi prekvapený, ako ma to baví. Pomer toho, koľko energie do toho dávam a čo mi to prináša, je veľmi pozitívny a nezažil som ho pri žiadnom inom projekte.
  2. Prekvapilo ma tiež, ako sa podcast rozbehol a ako sa ľuďom páči. Dokopy si prvých 20 častí vypočuli už viac ako 100 000-krát. Dopočúvanosť majú takmer všetky časti okolo 50 %. Na Spotify má rating 4.9 a na Apple podcast má 4.5. 

 

Top časti prvej série na Spotify/Apple:

 

TikTok čísla a top videá 1,9 mil. pozretí

Od začiatku som chcel, aby myšlienky z podcastu mali širší dosah. Preto som ho aj natáčal a daval strihať krátke videa. A dával na Tik-Tok a Instagram. ktoré majú pravidelne 10 000 30 000 pozretí, ale niekedy vystrelia aj nad stotisíc. Hlavne keď hosť rozpráva dobré príbehy.

 

YouTube

Celé diely nájdete aj na YouTube, i keď rozhovory s dĺžkou hodinu a pol zrovna nie sú top obsahom na túto sieť no zopár stoviek ľudí si ich pozrie aj tam.

 

Čo ďalej

  1. Bude ďalšia séria 20 podcastov so zopár vylepšeniami a samozrejme ešte lepším moderátorom a ďalšími super hosťami.
  2. Budem rád, keď mi pošlete feedback, čo by ešte bolo dobré vylepšiť alebo čo vám moje podcasty prinášajú.
  3. Taktiež mi na michal@truban.sk posielajte odporúčania na hostí, ktorých by ste chceli vidieť.

 

btw, podcast samozrejme nerobím sam a hlavná vďaka patrí Zoltánovi, ktorý to celé strihá. Taktiež Irine ktorá mi to pomáhala nastavovať na soc. sieťach a Adriane za korektúru.

Categories