Na revolučné zmeny sú potrební minimálne 2 statoční


V románe Philipa Rotha – Ľudská škvrna, ktorý je úplne o niečom inom, je popísaný príbeh ako sa podarilo na univerzite Athene college zo starej stuchnutej inštitúcie vytvoriť novú modernú školu. Myslím si, že podobný scenár sa dá zopakovať v našom školstve, ale aj mimo univerzitné prostredie – na iných ministerstvách – v štáte.

Je to ľahké a ťažké zároveň. Ako to prebiehalo na Athens?

Na univerzitu prišiel nový rektor a vymenoval nového dekana so slovami: “Je potrebné presadiť zmeny a keď sa nebudú niekomu páčiť, mal by isť inam alebo do dôchodku.

Dekan sa do toho pustil najlepšie ako vedel a celú univerzitu prevrátil hore nohami – v krátkom čase sa podaril zázrak a zmenil ju na modernú inštitúciu. Samozrejme okamžite po začatí opatrení sa na dekana spustila spŕška sťažností a nenávisti. Ale mal nas sebou “strechu” – rektora, ktorý mu dal plnú dôveru a podržal ho, keď za nim chodili staré kádre aby ho odvolal.

Príbeh nekončí dobre. Univerzita síce zažila nebývalý rozmach. Rektor bol vyznamenaný za zásluhy a prijal miesto na jednej z top 10 najlepších univerzít. Keď už dekan nemal ochranu, postupne začali na neho útočiť a vyhnali ho z univerzity..

Na úspech – revolúciu potrebujete aspoň 2 statočných. Čím viac tým lepšie, ale 2 sú minimimum. Dvaja robia dav.

Potrebujete:

1. “strechu” – pevného človeka s víziou a chrbtovou kosťou, ktorá sa neohne potom keď začnú prvé sťažnosti na víziu a vykonávateľov.

2. “vykonávateľa -(ov)” – človeka ktorý sa nebojí robiť tvrdé a nepopulárne opatrenia. Ale hlavne človeka ktorý nehľadí na svoje dobro ale na dobro spoločnosti.  Je žiadúce aby tento človek mal aj odbornú a soft-skillovú kapacitu na exekúciu daného odboru.

U nás máme problém ten, že máme síce silnú strechu. Ale so zlou víziou a zlou ochranou. Ochraňuje vykonávateľov presne do opačného smeru.

Ochraňuje ich keď kradnú, podporujú korupciu a svoje miesto pri koryte.

Vykonávatelia sú presne potom obrazom “strechy” a robia hlavne pre seba a nie pre spoločnosť.

Takže aby sa veci pohli ráznejšie, potrebujeme iba jednu normálnu “strechu” – ktorá si už nájde a bude chrániť vykonávateľov, ktorí nemyslia na seba ale na spoločnosť. (áno, aj taký existujú).

p.s: áno, je to iba román.

Categories