Prečo som prestal veriť v libertariánske náboženstvo?


Sloboda je pre mňa najdôležitejšia hodnota. No musím sa vám z niečoho vyspovedať. Bol som mladý, nádejný IT-čkar a podnikateľ. Bezproblémov som si už v 18 tich rokoch vedel vďaka kompom zarobiť viac ako moji učitelia. Bol som tak dobrý, že som si založil firmu a začal úspešne podnikať. Mal som toľko možností čo robiť a za koľko, že som sa naozaj cítil slobodný. Ale furt ma niečo štvalo. Celý školský systém ma nasieral a nútil robiť veci, ktoré som ja už dávno vedel. To čo som nevedel, som pokladal za zbytočnosť. Policajti boli len na to aby ma buzerovali a aby som sa ich bál. Do toho ma tento hnusný a represívny štát oberal o moje ťažko zarobené peniaze a obmedzoval ma svojimi priblblými reguláciami (fuj, to je slovo). Veril som v libertariánske náboženstvo.

Nechcel som nútene prispievať na zlé školstvo, buzerujúcich policajtov a ľudí ktorí nepracujú. Bol som najmúdrejší a cítil som a strašne silne a správne. Prečítal som si pár knih od Miltona a Taleba. Kokos brutálne. Jak je možné, že to tu takto ešte nefunguje? Že žijeme v tomto svete, kde sa všetci byrokrati len snažia na nás podnikateľoch a slobodných ľudoch priživovať a obmedzovať nás? Že tu žijeme v nejakom systémé, ktorý tu tí hnusní etatisti prevádzkujú, aby nás držali v reťaziach a bránili nám v rozlete? Čo sme ich pokusné králiky? Pričom si neuvedomujú, že ničomu nerozumejú a nič nechápu? Že všade kde sa snažia niečo vylepšiť, tak niekde inde uškodia? Prečo to nenechajú na prírodné zákony a zákony trhu?

Povedal som si, že treba s tým niečo robiť a nie len mrnčať na internetoch. A tak som sa do toho pustil. No začali sa diať divné veci. A zažil som vytriezvenie zo 7-dmich libertariánskych prikázaní. V našom slovenskom kontexte skôr anarcho-kapitalistických a menejstatu_oidných. Teda prevažne ten žltý a hnedý z obrázku. Libertariánske náboženstvo.

1. Najväčšie zlo je štát, najväčší satanáš je úradník a podnikateľ je spasiteľ náš

Začal som bojovať. Najskôr v Sapie a potom cez Slovensko.digital a tam som zistil, kde je pes zakopaný.

Tam som objavil všetkých tých úctyhodných podnikateľov, na ktorých ten voľný trh treba nechať. Videl som ich tam, ako kradnú, podvádzajú a ničia ostatných. Pretože mali voľnú ruku.

Proti nim stáli úradníci, ktorí robili to isté. Nič prekvapivé. No zrazu som medzi nimi spoznal ľudí, ktorí sa snažili najviac čo mohli, aby to tým podnikateľom prekazili. Aby sa tu nekradlo, nepodvádzalo a aby boli rovnaké pravidlá. Aby sa to robilo správne a čo najlepšie pre spoločnosť. Pre nás. Navyše viacero z nich boli miliónkrát múdrejších a skúsenejších ako ja.

Zistil som, že nezáleží ani tak od toho, či ste podnikateľ alebo úradník.

Ale či ste dobrý človek alebo hajzel. Či ste odborník alebo manták. V oboch skupinách je ich požehnane.

To bola prvá facka v mojom libertariánskom čierno-bielom videní sveta a vieru v libertariánske náboženstvo.

A tak som si začal predstavovať, ako by vyzeral  ten svet, keby tých podnikateľov pustíme z reťaze všade. Predstavoval som si ako by prekvitala naša príroda, akoby všetci pracovali iba tam, kde sa im chce a za dobrú mzdu a v dobrých podmienkach a hlavne slobodne. Nikto by vás do ničoho nenútil. Neviem….

2. Nebudeš myslieť 2 kroky dopredu

Dokonca som začal mať problém aj s tými top svetovými podnikateľmi. Facebook dáva zadarmo internet do rozvojových častí zeme. So far so good. Samozrejme si nárokuje, že bude schvaľovať čo tam bude bežať a narúša tým sieťovú neutralitu.

A tu pre mňa opäť nepochopiteľne najväčší zástancovia slobody nedokázali prekúknuť dva kroky dopredu správanie súkromného subjektu, ktorý by ich všetkých držal za gule ale musela to spraviť až indická vláda a tento projekt v ich krajine pozastaviť. Jasné, dá sa o tom debatovať co je pre spoločnosť v konečnom dôsledku prínosnejšie.

Vždy tu bude mať niekto kľúče od miešačky.

Libertariánske náboženstvo má problém v tom, že si myslí, že keď tie kľúče bude držať súkromný sektor, bude to lepšie ako štát. Veď každý z vás pozná zopar podnikateľov – mafiánov a viete, ako to funguje.

Pochopil som, že aj ten hajzlik štát ktorý mi ako podnikateľovi robí toľko pekla, niekde tam v útrobach bojuje aj za moje záujmy. Aj keď nie vždy to tak vyzerá a uvedomujem si to. A niekedy zas robí proti mojim záujmom.

3. Nevšímaj si brvno vo svojom oku, ale pozorne sleduj smietku u iných

Mne ako zakladateľovi firmy s pár desiatkami zamestnancov prišlo všetko jednoduché. Nám tu v týchto našich malých firmách a živnostiach šlape všetko na 100% a bezproblémov.

Nerozumiem, prečo to tí mantáci v štáte nevedia robiť poriadne a ešte k tomu na násobne väčšom projekte. Podobne aj všetci tí ekonómovia, čo píšu predpovede ktoré nevýdu a mýlia sa. To musia byť naivní hlupáci. Lebo keď ja poviem, že nejakú webku nakodím o 2 týždne, tak to presne vždy stihnem a vrámci rozpočtu. Klient je vždy spokojný do nebies. Ibažeby nie.

Veď spravme slobodnú firemnú kultúru, ľudia budú robiť, lebo ich bude práca baviť.

Akurát helpdeskárov a dohľad budeme musieť nútiť chodiť podľa harmonogramu, ale všetko ostatné budú všetci robiť slobodne a radi. Tá tažká práca sa už nejak vyrieši. Tým si nekazme pohľad na slobodu.

Tak som si povedal. Počkaj, počkaj Miško. Keď ty najmúdrejší a najskvelejší borec kopíš jednu chybu za druhou už pri takom malom tíme, na základe čoho sa tak povyšuješ nad ľudí čo riadia tisíc krát väčšie a komplikovanejšie veci ako ty? Za to, že vieš nainštalovať Linux?

Jasné, ľudia nevedia riadiť veľké projekty. Pome všetko minimalizovať, decentralizovať a zmenšovať. Veď ľudia nikdy nedokázali nič veľké vybudovať. Nedokázali postaviť veľké lode, nedokázali isť do vesmíru bez toho aby na to mali technológie (hej, spravili to všetko súkromníci) nedokázali spraviť to, že 120 rokov dozadu tu na Slovensku malo maturitu iba zopár ľudí. Keby to nechali na trh, tak by sme tu určite neboli ešte stále nevoľníci a otroci.

4. Mysli hlavne na seba, lebo len sebe vďačíš zato, čo si

Myslel som si, že za svoj úspech a svoje limity vďačím jedine sebe. Svojej tvrdej práci, kreativite a inteligencii a samozrejme internetu. Že som to ja, kto všetkým ostatným dáva prácu a svojimi produktami a službami brutálne pomáham spoločnosti posunúť sa na ďalšiu úroveň. A ona si to necení a nenechá ma to robiť bez prekážok a bez platenia výpalného v podobe daní. Keby to len odomňa nechcela, už by som expandoval a dobýval nové výšiny. Všetkým zamestnancom by som dal väčšie výplaty a všetci by sme sa mali ako v raji.

Potom som ale zistil, že za to, čo sa mi podarilo vďačím aj iným ľuďom.

Rodine, kamošom, tým zamestnancom, cudzím ľuďom a vlastne celej spoločnosti. Ani sa to nedá určiť kto mi kedy a ako pomohol a opvlyvnil ma. Že tak ako ma spoločnosť brzdila v rozlete svojim školským systémom, tak mi aj ním pomáhala. Že zato, že ma nechodili od začiatkov podnikania vypalovať  iní podnikatelia asi môžem vďačiť aj tomu, že polícia aspoň základné veci už zvláda a tiež sa niekde posunula od  90. tych rokoch.

Že proste som mal celkom dosť štastia a od toho ako, kde a komu som sa narodil až po to, že som to všetko prežil.

5. Diverzita prináša do myslenia komplikácie

Popozeral som sa okolo seba a na ľudí, ktorí verejne hlásajú ako treba všetko nechať nech sa samo seba si. Takmer všetko ľudia ako ja. Mladí ITčkári opovrhujúci školským systémom, ktorí sa vždy o seba vedia postarať, všetko si naprogramovať. Tým, že vedia niečo vyhackovať, tak majú dojem, že vedia už vyriešiť aj ako má fungovať spoločnosť.

Nemáme radi autority a pohŕdame vyštudovaními odborníkmi.

(ale vôbec nie preto, že my sme nemali na to to pochopiť). Jak mi to len dobre robilo, že ja človek, ktorý s odporom ledva vyštuduje vysokú školu je múdrejší ako top ekonómovia a odborníci sveta. Jáááj, to sú mantaci. Načo to všetko robia, veď pritom je to také jednoduché.

Zároveň trošku moc času trávim na internete.

Hmm… vôbec nie som ničím biasnutí. To musia byť iba tí druhí – komunisti. S mesiášskym kompexom, čo nám siahajú na slobodu a lenivci, čo si nevedia na seba poriadne zarobiť, lebo nevedia robiť s počítačmi.

6. Nebudeš sa pozerať spať, iba dopredu

Pokladal som sa za moderného človeka, ktorí sleduje najnovšie trendy a vie, kam to celé smeruje. A aj preto som bol libertariánom, pretože som mal dojem, že my sme na hrane inovácii. A potom som začal čítať trošku viac históriu, ktorá sa stala mojou vášnou. Ono sa aj hovorí, že libertarián môže byť len vtedy, pokiaľ si sa moc nezaujímal o dejepis :).

Zistil som, že my sme vlastne zástancami toho, čím si už ľudstvo prešlo. Už sme sa vyvinuli z kmeňových voľných spoločností, ktoré sa postupne začali organizovať a vynucovať nejaké pravidla a následne aj vytvorili špecializovaných byrokratov. A zrazu táto nová spoločnosť bol efektívnejšia.

No a ako vieme, nevyhráva ten silnejší, krajší alebo slobodnejší, ale ten, kto sa vie lepšie prispôsobovať = ten efektívnejší.

Zrazu takéto spoločnosti boli schopnejšie dodávať väčšiu kvalitu občanom ale samozrejme aj lepšie zbierať dane, vyzbrojovať armády a brániť sa alebo útočiť na iných. Pekný príklad takéhoto súboja je vyhladenie malej slobodnej spoločnosti na jednom z ostrovov v pacifiku.

Všetko sme tu už v minulosti mali, aj súkromnú políciu (veď ta reálna polícia vznikla zo súkromnej polície/vojakov) kráľov a šlachty. Ale zjavne to kvôli niečomu dobre nefungovalo a ľudia sa potrebovali dohodnúť na inej verzii fungovania polície aj keď stále nedokonalej.

Stále verím na evolúciu (to si myslím, že aj každý stúpenec viery v libertariánske náboženstvo) a tak mi nešlo do hlavy, že kua keď je ten slobodný a voľný trh o toľko lepší, ako je možné, že to už niekde nevzniklo a neposlalo na smetisko dejín všetky tieto byrokratické štáty?

Zrazu som si uvedomil, že libertariáni nie sú tí ľudia ktorí sú úplne v predu na hrane inovácií. Ale presne naopak. Že celá predstava o voľnej spoločnosti sa vracia niekde pár tisícok rokov späť do jaskýň.

7. Pre slobodu netreba nič obetovať

Toto bol môj najväčší omyl. Ako libertarián som si myslel, že slobodu proste mám danú a všetci mi ju chcú ukradnúť. Čo je v zásade pravda. No neuvedomoval som si druhú podstatnú časť.

Aby som mal mieru slobody veľkú, potrebujem časť z tej slobody obetovať – investovať. Sloboda v tomto funguje ako peniaze. Keď časť z nich neobetujete, neinvestujete a nestaráte sa o ne, ale všetko len míňate, čoskoro skrachujete. (Príklad s peniazmi a investovaním používam naschvál. Snáď to pár veriacich pochopí.)

Prekvapivo práve vtedy, keď nie som ochotný vzdať sa trošku svojej slobody a dodržiavať nejaké pravidlá, budem jej mať menej, alebo ani ju nemusím mať vôbec (viď. príklad s Moriormi vyššie).

Môj boj za slobodu (moju najväčšiu hodnotu) je v tom, že sa snažím aby sa moja obeta využívala najefektívnejšie.

Nevidím ten boj v tom, že budem vyhlasovať: serte všetci na obetovanie sa. Normálne si žime tak ako sa nám chce každému jednému, nehľadme vzájomne na seba a takto nám tu bude super.

Čo teda s dôverou v libertariánske náboženstvo a v čo verím teraz?

Verím v to, svet je zložitý a nie je ľahké ho vylepšovať. Ale treba sa o to pokúšať. Škatuľovať, nálepkovať a dávať veci do kategórií je zjednodušovanie. Že vo všetkom je niečo dobré a niečo zlé a treba hľadať balans medzi tým. Že svet nie je čierno-biely a extrémny prístup takmer nikdy nefunguje.

Neberte ma zle. Netvrdím, že to ako tu štát funguje netreba meniť, netreba kritizovať. Že treba viac regulácií a sociálneho inžinierstva.

To čo som tým chcel povedať je, že problém budovania najefektívnejšej spoločnosti je naozaj zložitý a zaslúži si poctivé premýšlanie a hlavne skúšanie a nie jednoduché formulky ktoré všetko vyriešia.

Zároveň stále verím, že podnikatelia a ľudia ktorí sú šikovní a vedia sa o seba a svoje okolie postarať, budovať veci, inovovať, byť kritickí, zlepšovať a riešiť problémy sú základným stavebným kameňom spoločnosti a treba im nechať priestor a slobodu na robenie dobrých vecí. Rovnako si ale uvedomujem, že keď sú odtrhnutí z reťaze, robia zlobu.

A áno, súhlasím, že v momentálnej situácií je veľa ľudí úspešných nie vďaka, ale napriek štátu.

No začala vo mne klíčiť myšlienka: čo keby štát fungoval násobne lepšie a efektívnejšie? Nemali by sme sa tu všetci lepšie? Práve preto budujeme Progresívne.sk aby sa to zmenilo. Aby sme vytvorili lepšie fungujúcu spoločnosť.

Tak ako verím na evolúciu, verím, že aj v budúcnosti (áno, aj vďaka technológiam) pridú nové spôsoby organizácie spoločnosti, nové politické systémy a idey. Tažko povedať, čo bude s ľudstvom o 100 alebo 1000 rokov. No jedno viem isto, že z dhodobého hľadiska vyhrá efektívnejšia forma fungovania, pretože ta menej efektívna bude potlačená a zničená tak ako tisíckrát v minulosti.

Ale pokiaľ bude 100 ľudí ťahajúcich za jeden povraz (aj z donútenia) efektívnejších ako sebecký jednotlivec, tak libertariánske náboženstvo nikdy neuspeje.

Zistil som, že nie som na svete sám. Práve naopak ako tím a spoločnosť vieme byť silnejší ako jednotlivec. A preto som prestal veriť v libertariánske náboženstvo.

ps:

  • toto všetko píšem napriek tomu, že nám minulý rok štát dal pokutu 80 000 eur zato, že si nejaký náš klient zaregistroval .sk doménu, ktorú potom presmeroval na hazardnú stránku do zahraničia. Serie ma to, ale nemyslím si, že riešenie je štát zrušiť.
  • medzi vernými libertariánmi je kopec skvelých ľudí, ktorí sú vo veľa veciach oveľa lepší a rozumnejší ako ja alebo hocikto iní. to ale neznamená, že majú patent na rozum na všetko :)

Pozrite koho som volil v ostatných voľbách.

Categories

31 Comments

Add yours
  1. 1
    Jozef Chocholáček

    Výborné. Dodal by som, že libertarianizmus (i ďalšie extrémne ideológie, či už násilné, alebo nenásilné) je obzvlášť lákavý tam, kde štát zlyháva vo svojich základných funkciách, ako je zabezpečenie poriadku a vymáhanie práva (ďakujeme obom vládnym Róbertom, a samozrejme Štefanovi H.).

  2. 3
    Zdeno

    Áno, libertarianizmus je lákavý tam, kde štát zlyháva, t.j. všade. Ďakujeme všetkým vládam od prvej ČSR.

  3. 5
    Jozef Chocholáček

    Kde všade si žil, že tak dobre vieš, že štát zlyháva všade? Ja žijem už piaty rok vo Švajčiarsku, a prial by som si, aby aj na Slovensku štát „zlyhával“ tak, ako tu.

  4. 6
    Peter Matis

    Fakt som si nemyslel, ze je taketo nieco mozne. Vo vasom veku a vo vasej pozicii clovek uz nekonvertuje. Asi by som to zaradil do kategorie malych zazrakov.

    Akurat by som nevylieval vanicku aj s dietatom. Privatny sektor je na 99% zhluk malych, alebo korporatnych autokracii, preto nemoze byt alternativou voci (potencionalne) demokratickym statnym instituciam – fakt, ktory si pravicovi libertariani nechcu uvedomit. No existuje aj poctivejsia forma libertarianizmu (cerveno-cierneho anarchizmu), ktora uprednostnuje kooperaciu pred individualizmom a berie demokraciu vazne. https://www.amazon.com/The-Utopia-Rules-Technology-Bureaucracy/dp/1612193749

  5. 7
    Frantisek Jakab

    :) – je to vekom:). Rad si precitam „takuto spoved“ – aktualizovanu tak rok. Hovori sa tomu dospievanie:).

  6. 8
    OMG

    Problémom nie je príliš veľa slobody, ale príliš málo zodpovednosti aj za ono slobodné jednanie. Individualizmus nie je predsa sebectvo, ani každého vlastná bezhraničná osobná anarchia. Nie pre slobodu netreba nič obetovať, akurát nie je zadarmo, vynucované obety, už nie sú slobodou. Veď zvýšená korupcia vyzerá byť riešiteľná hlavne za pomoci zvýšenia štátnych zásahov a regulácii, ale to je iba navýšenie byrokracie a teda iba ďalší priestor otvorený korupcii. Ako sa píše aj v texte, nejde o to kto má akú funkciu, ale kto je aký človek a z toho obecne vyplýva, že oportunista využije každý úvahový či politický smer a čestný aktívny človek hľadá v živote čo je lepšie k zlepšeniu veci (to však nevylučuje, že sa môže aj pomýliť).
    Štát ako je na Slovensku bohužiaľ vzhľadom na vyzbierané prostriedky z daní je viac zlom ako dobrom, je to dosť nekvalitný produkt obecne – servis občanovi nemusí byť dokonalý, stačí aby bol primeraný vyzbieraným prostriedkom a daným sľubom zvolených zástupcov.
    Nevnímam individualizmus ako rozbitie zákonných a kontrolných rámcov, to je anarchia. Vnímam to iba ako, že tie rámce sú širšie a nie sú také tesné a unifikované.
    Napríklad v individuálnej spoločnosti bude riešiť viac prirodzená solidarita to čo inde socialistické vnútené. Ako napr. nanucovanie pomoci, keď sa už nezrovnoprávňuje, ale unifikuje a je snaha o rovnosť, aby výstupy boli rovné nezávisle na vstupoch, podobne idealistickou, ale nereálnou predstavou bol aj komunizmus.
    Na dlhú trať vyhrá obvykle ten kto je úspešný, či štát, nejaká časť spoločnosti, jednotlivec, hocikto môže prebiť hocikoho a nerozhoduje vždy iba morálne, niekedy naopak. Aj keď dobré veci obvykle fungujú dlhodobejšie ako zlé, lebo sú všetky strany spokojné a nie iba niektoré.
    Zdá sa mi, že Progresívne Slovensko nechápe, aj tých hlúpych a neúspešných, zakomplexovaných, ktorí majú veľa krívd, napríklad, že nepôsobia v obore, ktorý je v kurze, že aj keď nie sú kapacity, môžu sa snažiť, že sa im niekedy ani neoplatí robiť, keď sociálny systém je nastavený niekedy tak ako je (motivácia pracovať nie je nastavená lineárne, ale hranične, čiže od nejakého bodu je to vlastne nevýhodne, lebo za investovaný čas človek dostane minimum). Nie, nemusí sa človek znižovať na nejakú primitívnu úroveň a byť iba populista, ale musí počúvať a nie si iba hovoriť svoje, musí sa naučiť neignorovať, musí pochopiť aj menej vznešené problémy viac obyčajných ľudí.
    A prínosom jednotlivca a individualizmu nie je sila spoločnosti, ale možnosť zrodu nových ideí a inovácií, ktoré by plurálom nie vždy prešli. Iba prostredie, kde je pripúšťaná konštruktívna kritika a je aj aplikovaná sa posúva niekam dopredu. Spoločná sila bez posúvania sa dopredu iba konzervuje to čo je. A Slovensko nemá problém s prebujnenou slobodou, ale s nedostatkom zodpovednosti. V skutočnosti je aj sloboda tým okyptená.

  7. 10
    Darth Maul

    Z libertariána socialistou v 7 krocích. Já si zase říkám, jestli my češi a slováci máme jedinečnou schopnost takových myšlenkových kotrmelců. Nějak takhle si představuji prospěcháře komunistického režimu, ze kterých se stali „podnikatelé“ po revoluci. Nemá smysl vám nic vyvracet, když jste sis myslel, že „Pre slobodu netreba nič obetovať“ a zároveň je „Sloboda je pre mňa najdôležitejšia hodnota“ – když jste dokázal žít v takovém doublethinku. Žasnu. Pokud je pro vás něco nejdůležitější hodnota, všechny hodnoty jsou méně důležité. To znamená, že je obětujete klidně všechny (což je nepravděpodobné, něco ale obětovat, pro to co je pro vás nejdůležitější, asi budete muset)

  8. 12
    Braňo Jurčišin

    Neni to práve preto, že štát sa do mnohých oblastí montuje len minimálne ? Čo by len potvrdzovalo pozíciu libertariánov ?

  9. 13
    Jozef Chocholáček

    Nie, nie je. Vo Švajčiarsku sa štát* montuje do veľmi veľa vecí, aj takých, z ktorých by miestnym libertariánom praskla žilka.

    *štát myslené ako spoločnosť, pretože vo Švajčiarsku je najprv obec (Gemeinde), potom je kanton, a až potom niekde ďaleko federálna vláda; a na vyššej úrovni sa rieši len to, čo sa nedá riešiť na nižšej, prípadne je efektívnejšie riešiť vyššie (ale o tom, čo je efektívnejšie, rozhodujú tie nižšie celky)

  10. 14
    xxx

    No daj… ako VELMI sa stat montuje do podnikania vo Švajčiarsku ?
    Funguje snad aj ich ekonomika na principe dotacii?
    Su aj u nich zahranicni velkoinvestori zvyhodnovani nad domacimi malopodnikatelmi?
    Je tam buzeracia s DPHckami rovnaka a pritom umoznuje rovnake vykradanie statnej kasy ako je tomu u nas?

  11. 15
    xxx

    „Problémom nie je príliš veľa slobody, ale príliš málo zodpovednosti aj za ono slobodné jednanie“ – tam je problem. Moderny liberalizmus bohuzial chape slobodu ako zakladnu a opravnenu poziadavku jednotlivca, ale uz nejako neriesi to, ze s kazdou slobodou musi ist ruka-v-ruke zodpovednost.

  12. 16
    OMG

    Okrem toho, že sme sa tu zišli a navzájom si vymieňame svoje teórie a filozofie. Všimol som si, že ako variantu k oportunistom, klamárom, neodborným ľuďom staviame „polovičných odborníkov“. Vlastne sú to odborníci úplní, len pre nejakú vybranú oblasť a plne nevidia jej dopad na ostatné. To platí aj o SR a ČR, je to taký ten prístup Klausa: „iba ja mám pravdu a všetko je vlastne iba ekonómia“. Lenže keď riadi sa štát a ja predpokladám, že štát je pre všetkých jeho občanov, tak musí byť nejak komplexne rozvrhnuté, aby sa myslelo na každého, v najviac nutnej miere a potom v najviac spravodlivej. Teda z nutnosti niekomu aj nespravodlivo pomôcť, ale neurobiť z toho nie príliš nevyhnutný zvyk. EÚ je socialistická a my v SR a ČR sme socialistickí len inak, na SR v značnej miere konfederatívne. Lenže z veľkej miery tu samostatnosť máme a i tak s ňou nevieme, lebo miesto absurdnej byrokracie je to vlastne politická mafia. Asi má momentálne šancu vyhrať aj niekto s poloodbornou až neodbornou agendou, ak zapôsobí čestne. A ešte o pojme „bratislavská kaviareň“, nejde o Bratislavu a o kávu, ide o to, že slovenskí intelektuáli nie veľmi rozumejú ostatnému Slovensku, nemajú schopnosť viesť ho k transformácii, pomôcť mu, postrčiť ho – nerozumejú mu, tak ako všetci nerozumieme rómskemu problému – každý si niečo myslí, ale nikto ho nevyriešil. Keďže súkromný sektor je na Slovensku stále zdravší ako verejný, som skôr za menšiu reguláciu a zas u tých niekoľkých regulačných vrstiev väčšiu nezávislosť a právomoci a vysokú mieru apolitičnosti – a toto prejde ak vládu utvorí zoskupenie strán, ktoré sú neskorumpované.

  13. 17
    Lordken

    odhliadnuc od toho, ze tvoja reakcia sa tykala viacmenej len urazky ktorej sa vam veriacim dostalo,prirovnanie k dobe kamenej, tak asi si si nevsimol ostatne body ktore tu Miso v kratkosti rozobral.

    Hlavny problem v tvojom ponimani je ze (si asi myslis) ze stat = slovensko , cize ked na slovensku je bordel, meciar a fico tak z toho vyplyva ze stat je automaticky najvacsie zlo a treba ho upalit na hranici. Nefunguje to niekde nahodou aj lepsie ako u nas? neviem napr svajc, japonsko, singapur atd?
    Uvediem (snad) vystiznejsi priklad. Clovek ma staru fabiu 1.2htp , netaha to, motor slaby, okna na svihadla, zadne okno rozbite, tesnenie v kufri netesni takze dnu zateka, obcas to nestartuje – no proste srot.
    Kazdy normalny clovek (istotne vratane teba a inych anarcho-hocico) poradi majitelovi tej fabie ktory bude lamentova ake je to auto strasny srot, nech si kupi nove. Ma na vyber z xy znaciek (VW,audi,skoda,honda,tesla,suzuki,…) a yx modelov. Ale tu pride veriaci libertarian a povie: neblazni ved to bude rovnaky srot, auta su zloba kazia sa, niekto ti robije okno, casom ti nebude startovat – sak sa pozri jaky srot je to tvoje auto. To je jasny dokaz toho ze auta su zloba! Kup si radsej chladnicku (namiesto chladnicky si doplnte hocico ine co absolutne nema nic spolocne s autom a je mimo temu)
    Prepac ale dat do jedneho vreca progres slovensko a meciara, ksc a kimovu stranu v KLDR (lebo sak su to politicke strany a politicka strana je zlo) je naivne a odtrhnute od reality? Neviem ako to presnejsie charakterizovat tento nezmysel. Rozumiem ze si ITckar a hovori sa ze nas svet je binarny, cize vidis bud len ciernu alebo bielu , bud je subjekt politicka strana => 0 alebo nie je => 1 , pricom 0=zlo , 1=dobro.
    Lenze aj v binarnom svete, co si si asi vsimol, existuju farby, a cuduj sa svete aj tvoj monitor ich dokaze zobrazit miliardy a to napriek tomu ze su zapisane len pomocou 0 a 1

    Tiez neni vobec jasne co si chcel povedat tym „signifikantne viac slobody“ . O co viac slobody by som mal ja keby sme zrusili stat? Zatial podla mna slobody mame dost (ale je pravda ze som skepticky v tom ze sa to nevyvija velmi dobre, vid zaciatky cenzury netu atd) , signifikantne viac slobody mame podla mna oproti KLDR napriklad.

    k dalsim otaznym „faktom“ a vyrokom co si tam pisal sa mi uz rozpisovat fakt nechce..
    Ale este jedna vec na zaver.
    „Morálny problém vidím ale v tom, že sa rozhodli meniť spoločnosť politickou cestou a nezostávajú už len pri dobrovoľnom občianskom združení.“
    Mohol by si prosim uviest akym sposobom zmenit spolocnost aby to bolo podla teba moralne koser? Lebo vacsinou z vasich radov pocut len „stat je zlo a treba ho zrusit sice alternativu nemame, a ked mame nevieme ako by sa dala dosiahnut ale stat treba zrusit!“

  14. 18
    Braňo Jurčišin

    A neni to tým, že všetky tieto úspechy slávi Švajčiarsko NAPRIEK štátu, nie VĎAKA štátu ? Ako ja som tam v živote nebol, tak sa len pýtam.

  15. 19
    Zdeno

    Švajčiarsko je pekným príkladom, že keď sa štátu práva uberú, ľuďom to pomôže.
    Venezuela je opačný príklad: keď sa práva štátu pridajú.
    Je to práve tým, že štát všade zlyháva. Čím menej priestoru (na zlyhávanie) sa štátu ponechá, tým lepšie je na tom daná spoločnosť.
    Vďaka za príklad.

  16. 20
    Darth Maul

    Myslel jsem, že autor bude reagovat, ale zatím nic. Pár fanoušků si to našlo, tak to trochu rozvedu. Blog nemám, možná založím na takovéto „ranty“. Četl jsem i kryptoanarchistickou i libertarianskou odpověď, obě byly zajímavé. Zdravím @jooray:disqus a @pavol_luptak:disqus . Píši svoji.

    Za 1. bych chtěl říci, že si vašeho názoru vážím a máte na něj právo. A nechci vás urazit. Člověk musí ve společném soužití hledat kompromisy. Váš text je ale proset protimluvy a klamy.

    Nejsem libertarián, to je jen label, nálepka, hodně názorů a přesvědčení sdílím s libertariány, ale život je moc komplikovaná záležitost na to, aby se váš pohled na něj dal shrnout do jedné nálepky. Pro mě je svoboda nejdůležitější hodnota. Nerozumím tomu jak jste sám sebe dokázal tak dokonale oklamat, že jste snad libertarián, nebo že je pro vás svoboda důležitá – když pak vyplodíte tohle. Jak pro vás může být svoboda nejdůležitější, když chcete ostatní lidi k něčemu nutit.. ale ono je to vlastně pro vyšší dobro, já vím

    Ale nelze prostě napsat : „Sloboda je pre mňa najdôležitejšia hodnota“ a pak napsat seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu seru na svobodu

    Do 20 odstavců.

    Svoboda pro vás zdá se není nejdůležitější(možná je někde v horní půlce žebříčku) a jestli někdy byla, tak jste musel změnit úplné jádro vaší osobnosti, což nevím, do jaké míry je možné.

    A libertariáni nechtějí podle mě zrušit stát, to chtějí anarchisté.

    Já osobně chci co nejmenší možný stát. Který reguluje a vymáhá jen to nejnutnější. Demokracie je asi to nejlepší co máme a měli bychom být schopni se na něčem dohodnout. Bohužel i tady platí Paretův princip a 80% lidí jsou hlupáci. Mě osobně jde o to, dělat osvětu, že existuje i něco jiného, než maximální stát, vláda, kolektivismus a že je to lepší. Např. pokud se dohodneme, že bude 15% daň už příjmu a nic víc, bylo by to pro mě přijatelné – z toho by malá vláda mohla financovat veřejně prospěšné projekty, na kterých se shodne většina. Pak tu máte obce.

    A samozřejmě je klam, že že tohle je schopná zajistit jen všemohoucí vláda. Své projekty budou dělat i spolky, jednotlivci, společnosti. O tom bych mohl mluvit dlouho, ale to teď asi není podstatné. Podstatné je, že dnes je zdanění práce v Čechách nějakých 42% a dejme tomu, že jsem strašný hedonista a utratím všechny své peníze, z toho co mi zbyde tedy zaplatím dalších 21% státu na DPH. Tzn. Více než 50%. Nedej bože pokud jezdíte autem, kouříte, pijete alkohol. A to nemluvím o dalších daních, z převodu, dědická, koupě a nebo poplatcích za statní služby (i když jste už odvedl 50% svého příjmu :D a pořád je to málo.)

    Více než 50% toho co vydělám zaplatím státu – to je šílenství! Tomu státu který staví jednu dálnici 40 let, opravdu by to nešlo jinak, rychleji? Bavím se o Česku, třeba je to na Slovensku TÁKHLE lepší.

    Já věřím, že školství vám pomohlo, ale zase pořád dokola omílaný klam, že školství a polici nám zařídil stát, vláda (ta abstraktní, všemohoucí, čistá, správná entita) z altruismu, zadarmo. Přece tady v Evropě máme školství a zdravotnictví zadarmo, jak se opovažuješ zpochybňovat tento systém, jsi nemorální, zlý, zkažený! Za ale to školství jste zaplatil vy a další většinou schopnější lidé.
    To není nějaký altruistický čin všemocného státu, je to klasické ale modifikované rozděl a panuj. Zdaň, rozděl a panuj. Školství, polici atd. si zaplatíte v 50% zdanění všeho co máte, od doby co začnete pracovat do doby kdy umřete. Pay and die

    „Ale pokiaľ bude 100 ľudí ťahajúcich za jeden povraz (aj z donútenia) efektívnejších ako sebecký jednotlivec, tak libertarianizmus nikdy neuspeje.”

    Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly, asi jsem divný, ale mně prostě přijde zvrácené násilím nutit lidi. Pro dobro společnosti, společnost tvoří jednotlivci. Společnost není nějaká entita nad lidmi, je to pouhá nádoba. Odebráním individuálních práv na oltář vyššího dobra, principu, společnosti může přinést nějaké „výsledky“, ale za cenu zmařených snů, životů a svobod jednotlivcům co se nezohnou před státním monopolem. Což je třeba pro vás přijatelné, budiž, ale to pro vás potom není svoboda důležitá.

    Svoboda není o tom, že každý jede za sebe. Tohle je zase klam, že kdo chce být svobodný, chce být nějaký solitér. Člověku se lépe žije ve společnosti. A podle mě, ještě lépe ve svobodné společnosti. Libertarianismus nezakazuje spolupráci. 100 lidí by spolupracovalo stejně, ale svobodně a kdo by nechtěl, ten by s nimi nebyl, byl by třeba s jinými 100 lidmi. A určitě 100 byrokratů nedělá věci líp, než 100 lidí kteří se svobodně rozhodli, že chtějí spolupracovat.

    Je dobře, že chcete dělat lepší stát. Já také. A samozřejmě nechci radit, pokud o to nestojíte, ale urovnejte si priority. Protože pro vás evidentně není svoboda nejdůležitější a lidi jako jsem já, pro které je, to uráží. Proto je tenhle text asi dost útočný – za to se omlouvám, přeji hodně štěstí a snažte se přitom budovaní, nezničit moc lidí.

  17. 21
    Karol

    Ja len ze preco to tak dlho trvalo. Povazujem za absurdne skatulkovanie sa do liberalov, libertarianov a zase opacnych pozicii. Proste treba robit , aby bolo vseobecne dobre, bez pouciek, floskul a nezmyselnych ocakavani vyplyvajucich zo zaradenia k nazorovemu prudu.

  18. 22
    Andrej Petrovič

    ale bol by som zvedavy ako taky zivot v tom anarchizme realne funguje. ci by sme nemali zanedlho gangsterske bandy a nasledne zase autokratickych oligarchov ako mame aj teraz,

  19. 23
    Martin Mak

    Truban, Bednár, Lupták a ďalší: len vám pripomeniem Schroedingera. Máte pravdu, a to všetci spolu. Štát sa nachádza vo všetkých stavoch súčasne. Ale to by vám, ako ITčkárom, mohlo byť jasné:-)

  20. 24
    Bal Ázs

    Bod 1:
    a medzi riadkami citam nieco ako „ked tam budem ja/my/nasa strana vo vlade, tak sa prestane kradnut a vsetko sa bude riadit transparentne, ferovo a moralne. lebo my sme ta vyvolena skupina ludi co vieme co je spravne pre vsetkych, a napriek obrovskej moci ku ktorej sa dostaneme sa nenechame skorumpovat.

    ako aj slogany typu „(…) pracuje pre vás a stráži vaše peniaze“
    pri ktorych clovek straca zdravy rozum – jednak nemame priamych reprezentatov ako napr. US Congress, takze koncept „pre vas“ je cisto iluzia/demagogia, a o tom ze kde presne skoncia moje peniaze v statnom rozpocte ani nehovorme, sa tu smejem. mensie dane = viac mojich peniazi ostanu u mna, ja si ich ustrazim, dakujem krasne.

    Bod 2:
    nevidim tu problem. nic nie je zadarmo. Facebook ponukal sluzbu za „skryty poplatok“ – ludia dostanu internet „zadarmo“ s tym, ze iste podmienky si vyhradia pre poskytovanie danej sluzby. ako napriklad vacsina z nas pouziva sluzby google za ktore tiez neplatime, a berieme si na vedomie ze nase data su predane inym spolocnostiam a tiez dostavame cielene reklamy. regulaciou stat zabranil tym najchudobjensim ktori si internetove pripojenie nemozu dovolit pristup na hociaky internet.

    Bod 3:
    tu mi unika argument, ale mohli by sme sa bavit o tom preco napriklad nevyjdu ekonomicke predpovede (Eurozona – predstava ze realita sa prisposoby vladam skrtom pera – ze staci dodrzat iste kriteria na niekolko rokov [a predsa nenechame pravdu vliezt krasnej utopistickej predstave do cesty] a magicky sa rozdiely medzi ekonomikami zmiznu)
    a ked si uz spomenul IT projekty, tak nemozem si odpustit pripomenut web za 2 miliardy – https://www.bloomberg.com/news/articles/2014-09-24/obamacare-website-costs-exceed-2-billion-study-finds

    Bod 4:
    absolutne suhlasim, spoliehajme sa na svoje okolie, rodinu, kamaratov, tam kde zijeme. a nie na neosobny stat. cital som niekde inde ze sa ti hnusi „trapny lokalpatriotizmus“ – pritom to je sposob akym ludia ktori maju spolocny zaujem o iste spolocne obyvane miesto a starat sa o to. nie opacne ked vsetko vlastni stat – tak to nikoho nie je tak to mozme rozkradnut, oplut, znehodnotit.

    Bod 5: nevidim tu ziadny argument

    Bod 6:
    hovoris „libertarián môže byť len vtedy, pokiaľ si sa moc nezaujímal o dejepis“ a potom
    „ľudia sa potrebovali dohodnúť“
    okrem v casoch osvietenstva – konkretne u nas od Uhorskej revolucie – https://sk.wikipedia.org/wiki/Uhorsk%C3%A1_revol%C3%BAcia#Revol.C3.BAcia_1848-1849
    (co nakoniec prinieslo zrusenie poddanstva a rovnost pred zakonom, celkom fajn veci)
    a mozno medzivojnoveho obdobia sme tu nemali vela moznosti na „dohody“. vidim to zle?

    Bod 7:
    a ak berieme Moriori ako argument pre stat – ze zabrani vyvrazdeniu obyvatelstva, tak by som trosku porovnal cisla a pripomenul 20. storocie co staty vyvrazdili viac ako 100 milionov ludi (WWI: 18M, WWII: 60M, USSR: 50M, Nazi G.: 20M), tak ostrov s populaciou 1600 dusi ktore nebolo schopne sa ubranit ako vytazny sa mi zda neuveritelne cynicke. (a dovody samozrejme mozu byt technologicke, apod.)

    Zaver:

    prelinkoval si super clanok – konecne mozem aj tu povedat, ze preco si to myslim ze sa to deje, a vzdy ked to poviem tak sa ludia urazia, alebo nechapu o com hovorim (co mi este viac potvrdzuje moj nazor), ze chyba tu IDENTITA. Hlavne na sidliskach a podobnych socialistickych experimentoch, ale to je teraz druhorade.
    Boli tu snahy za Meciarizmu vytvarat umelu narodnu hrdost zalozenu na nepravdach. Je to zla aj nastastie uz dufam nerealna snaha.
    Avsak ten vakum citit, a osobne som za rozumnu, pravdivu otvorenu ale neslnieckarsku identitu, ktora je zalozena na faktoch a prave na tej slobode od tazkych historickych bremien s cim sa musia vyrovnavat a bojovat ine narody (otroctvo, kolonializmus, genocidy v juhoslavii). Velmi ma potesilo a ulavilo sa mi ked som narazil na toto: http://tv.sme.sk/relacia/nova-vlastiveda/
    Je uz cas na skutocnu debatu a pravdu. Falosna identita nefunguje.
    Preco sa nemozeme tesit prave z toho ze sme sa ocitli prave v tych najlepsich casoch so skoro uplne cistim stitom?
    A mohli by sme byt ako https://en.wikipedia.org/wiki/Estonia#Economy co si uzivaju benefity principov na ktore si teraz prestal verit.

  21. 25
    Peter Matis

    Na to je jednoducha odpoved.
    – Zivot v anarchizme funguje super ;)
    – Vzhladom na to, ze neexistuje na svet nic, co by sa nedalo spravit zle, je mozne, ze by sa taka spolocnost opat zrutila do hierarchickych autokracii. Podobne, ako sa to stalo uz viackrat v minulosti.

  22. 26
    Richard Salka

    Vidím dosť veľký rozdiel v tom, či nejakú službu poskytuje štát a úradník má „kľúče od miešačky“, alebo danú službu poskytujú stovky podnikateľov a ja si môžem vybrať od koho si danú službu kúpim.

    Možno je to naivná predstava. Ale predstava, že Truban zmení charakter 200 000 štátnych úradníkov je na úrovni žiaka prvého stupňa základnej školy.

  23. 27
    Richard Salka

    Všetci vieme ako sa volá Venezuelský prezident. Ale nikto nevie ako sa volá Švajčiarsky prezident alebo premiér. Jeho práva sú malé a nikoho nezaujíma. Vďaka tomu je Švajčiarsko prosperujúce. Ale truban si to nemyslí.

  24. 28
    Ivan

    Dajte ľuďom moc a vezmú vašu slobodu.No sloboda nikdy nebola, len mierka kontroly. Kontrola, regulácie, usmernenia. Budeme chcieť slobodu opäť? Len kým ju nepochopíme. Sloboda v systéme nemôže existovať, snažíme sa tak o kúsok moci. Pri moci si uvedomíme, že niet je cesty von. Dôvodom nie je ochrana. Ochrana chráni pred produkciou systému samotného. Nie je ním ani kontrola, lebo keby nebola moc, nie je iná kontrola než zo slobodnej vôle. A čo systém? Je možné vytvoriť systém silný ako sloboda? Možno tak chybný ako ľudská myseľ. Ten jedinec čo géniom bol, stratil vieru v slobodu. Hľadá sa opäť v systéme pri moci. Prínosom bol a vďaku hľadá. Sám bojoval, no v spoločnosti mier hľadá.

  25. 29
    Adam

    Miso, nebolo mi jasne, preco si clenom PS, lebo si mi tam dako nepasoval… Takze dik za vysvetlujuci clanok, teraz uz asi chapem trosku viac, preco si tam.

    Iba by som reagoval / zopar veci doplnil k tomu co si pisal:

    > A potom som začal čítať trošku viac históriu, ktorá sa stala mojou vášnou. Ono sa aj hovorí, že libertarián môže byť len vtedy, pokiaľ si sa moc nezaujímal o dejepis :)

    Neviem ci poznas mises.org, alebo T. Woodsa a ich https://www.libertyclassroom.com/courses/ … Woods napisal aj knizku Meltdown, ktoru si mozno aj cital. To su vsetko nadupani historici, v tom najlepsom slova zmysle.

    Sam som si pozrel niektore lectures z LibertyClassroom a bolo to vynikajuce.

    Neviem s akymi libertarianmi si sa stykal doteraz ty, ze mas dojem ktory opisujes. No nehadzal by som ich vsetkych do jedneho vreca.

    > Stále verím na evolúciu (to si myslím, že aj každý libertarián) a tak mi nešlo do hlavy, že kua keď je ten slobodný a voľný trh o toľko lepší, ako je možné, že to už niekde nevzniklo a neposlalo na smetisko dejín všetky tieto byrokratické štáty?

    Tu som celkom prekvapeny. Napriklad USA alebo Hong Kong mi pridu ako dobry case study.

    Z toho co pises mam pocit, ze hadzes anarcho-kapitalistov a liberalov do jedneho vreca. Nie kazdy liberal je za uplne zrusenie statu a nastolenie anarchie.

  26. 30
    Roberto

    problem je praveze prilis malo slobody, vid bezobentne „trestne ciny“ – to je ciry nezmysel, no victim -> no crime. Ta totalita sa zacina uz skolskou dochadzkou kde sa stat vsemozne snazi zamedizt slobodenmu = efektivnemu vzdelavaniu vyhovujucemu densnym potrebam, ilegalizaciou psychedelik, obmedzovanim slobody slova (vid cca pol roka stary zakon)…

Comments are closed.