26. Biznis a veda majú veľa spoločného | Mária Bieliková, vedkyňa – Michal Truban Podcast


Mária Bieliková je profesorka, vedkyňa a tiež aj zakladateľka KinITu Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií. Mária v úvode rozhovoru vysvetlila, prečo založila KinIT a čo ju k tomu viedlo. Má dlhoročné skúsenosti z univerzity, na ktorej prednášala a spoznala množstvo ľudí, ktorí jej dodnes pomáhajú.

 

Čo je to KinIT a ako pomáha firmám? To je samostatná kapitola tohto dielu, ktorú si určite vypočujte. Mária potrebovala pri štarte 4 milióny eur, ktoré napokon získala. Ako tieto peniaze zohnala a aká je jej stratégia? Vysvetlenie je naozaj jednoduché. S Máriou sme sa rozprávali tiež o tom, v čom sú podnikatelia a vedci iní a čo majú, naopak, spoločné.

 

Mária Bieliková má svoj vlastný názor na to, ako sa v súčasnosti dá využívať umelá inteligencia a tiež aj na to, kam to s AI vieme dotiahnuť. Limity AI (teda umelej inteligencie) nie sú len vo výpočtovom výkone, ale aj v ďalších faktoroch.

 

Spoločne sme podebatovali o veľkom množstve stredne veľkých firiem na Slovensku a o tom, čo ich zakladateľom chýba či prečo sa boja riskovať. Mária sa vyjadrila i k problému školstva na Slovensku a vysvetlila svoj pohľad na zmysel života. Užívajte.

 

Rozhovor si môžete pozrieť vo videu nižšie alebo na streamovacích platformách:

SPOTIFY podcast: https://spoti.fi/31Nywax

APPLE podcast: https://apple.co/3n0SO8F

GOOGLE podcast: https://bit.ly/3qAt5WU