Pripravil Slovensko o milióny eur

Pripravil Slovensko o milióny eur


Ako dopadlo naše snaženie o lepšiu zmluvu a transparentnosť v prípade slovenskej domény? Rovnako ako na školstve s eurofondami a presne tak ako je stále zvykom. Týždeň pred tým ako sme mali vidieť finálny návrh, úrad Pellegriniho a Swan tajne podpísali nevýhodnú zmluvu. Prečo je tomu tak, som rozpisal v poslednom blogu a iba sa všetko potvrdilo. Pre mňa osobne to je veľká skúsenosť aj keď očakávaná. Nerád počúvam rôzne ohováračky. Kto, čo, ako a kde kradne. Ako to celé nefunguje atď. Chcel som to vidieť na vlastné oči, aby som potom vedel ako proti tomu bojovať.

O prípade ukradnutia .sk domény sa už popísalo toho veľa. Spoločnosť Sk-nic vlastnená spoločnosťou Swan spravuje národnú .sk doménu. K jej správe sa dostala za veľmi zaujímavých okolností. Túto správu vykonávala pod všetky štandardy a na úkor rozvoja slovenského internetu a jeho komunity. Zároveň z toho mala peknú ryžu. Viac ako 3m eur zisku (oficiálne priznáva zlomok). Je ale rok 2017 a SWAN potrebuje túto zlatú baňu predať. Predávajú tiež nie úplne top zahraničnému registrátorovi, ale nato aby sa predaj mohol uskutočniť, potrebuje novú zmluvu so štátom. (tá stara bola “nevypovedateľná”). Pretože logicky sa nový investor bojí, že môže o tento monopol prísť, ak ho nebude mať posvätený.

Pre predaj teda potrebovali podpísať novú zmluvu so štátom.

Ako postupovali?

 1. najskôr to chceli podpísať tajne. Keď sme sa to dozvedeli, ozvali sme sa Pellegrinimu úradu, že by bolo dobré to robiť transparentne a hlavne spraviť to poriadne ako sa na modernú krajinu patrí a nekradnúť zasa. Navrhnuť to nanovo, alebo aspoň vyjednať zásadné zmeny, ktoré konečne ukončia dlhé roky drancovania .sk domény a niekam nás posunú.
 2. pod toto sa podpísalo okrem organizácii ako Slovensko.digital, Sapie … aj viac ako 9700 ľudi z akcie nasadomena.sk
 3. pod tlakom nám dali dodatok k nahliadnutiu. My sme to dali právnikom a odborníkom zo zahraničia a ich verdikt bol jasný. Celé ako to je postavené je neštandardné a zlé. Treba to spraviť nanovo a poriadne. Ale keď sa nedá, poslali sme aspoň pár hlavných bodov, ktoré by sa mali zmeniť v tejto zmluve.
 4. zrazu sa z nás stali ďzihádisti a Pellegrini sa postavil na stranu Swanu a nie komunity, na ktorú práve naopak začal útočiť, že to je politická akcia Progresívneho Slovenska, že my chceme natom zarábať atď.. (aj keď sa tomuto problému venujeme dlhé roky). Začal preberať rétoriku a argumenty Swanu. Takže bolo jasné, kto ho briefuje.
 5.  dňa 9.8 mala byť komisia k .sk doméne, kde sa mal preberať znova tento dodatok.
 6. týždeň predtým to ale tajne podpísali a nedali to vedieť ani na komisii. Samozrejme nezapracovali žiaden z dôležitých bodov a nič nevyrokovali. (zmluva je stále prakticky nevypovedateľná, s cenami sa nič nedá robiť, komunite sa príspevok nenavýšil). Podľa rôznych informácií to podpisovali narýchlo zo dňa na deň a pod tlakom.

Prečo to podpísali tajne pár dni predtým ako sa malo o tom na komisii rokovať?
Oficiálna verzia je, že prišlo k dohode a nebolo na čo čakať. Neoficiálna je, že buď boli tlačení časom od nového kupcu, alebo niekto na úrade predsa len tvrdšie vyjednával a chcel tú zmluvu spraviť lepšiu. To by ich ale stálo peniaze. Takže to spravili tak ako sa to malo robiť hneď od začiatku.

Týmto posvätili privatizáciu národnej domény ktorá sa udiala dávno za divných okolností. Zároveň ukázali, že si idú svoje stále tak, ako boli naučení. (niežeby to niekoho prekvapovalo)

Čo z toho vyplýva?
Pellegrini sa na transparentnosť iba hrá. Keď mu to nevyhovuje, je ochotný pristúpiť na tajné a rýchle podpisovania.
Na Pellegriniho úrade má silný vplyv SWAN a vie si presadiť svoje. Keď nejde niečo oficiálnou cestou, sprocesujú si to cez svoje kontakty.
Zbohom slovenské štátne IT, pretože presne takto to tu bolo pred Pellem a miliarda sa stratila. Ďalšia je na rade.

Ako by sa to malo robiť?
Možnosti je veľa. Iba tak narýchlo ich viacero popíšem.

Ako prvé by si mal štát spraviť poriadok v tom, koho počúvať a snahu zistiť pravdu. Zavolať komunitu a odbornú verejnosť na pomoc v tomto prípade a nie z nej robiť nepriateľa. Naopak nepristupovať na rétoriku dodávateľa. Potom ako by si spravil poriadok v prioritách, by sa dalo pokračovať jednoduchšie.

Dodávateľ novú zmluvu potreboval. Bola to absolútna nevyhnutnosť mať to podpísané štátom. Čiže štát mal obrovskú moc a mohol si do podpisu presadiť veľa veci, keby chcel.

Zmluva bola v rozpore s dobrými mravmi, keďže sa nedala vypovedať. V minulosti ju dodávateľ aj tak viac krát porušil (nedodával dáta štátu, nemal transparentné financovanie atď…)

Štát mohol začať komunikovať priamo s ICANN organizáciou a začať sa zaoberať procesom redelegácie.

Štát následne spolu s komisiou a komunitou mohol vytvoriť nové transparentné výberové konanie pre doménu, nové pravidla fungovania atď.

Pri takomto postupe by mal voči dodávateľovi obrovské páky a ten by bol nútený sa pri vyjednávaní správať úplne ináč. Podpísať výhodnú zmluvu pre obe strany a dokonca aj pre komunitu.

Aké by to bolo keby Pellegriniho úrad počúval komisiu a komunitu?
Slovenská internetová a podnikateľská komunita by mala milióny eur ročne na svoje projekty, rozvoj, podporu. Podporu IT, podporu podnikania na internete, e-commerce. Konferencie, open-source projekty a startupy.

Slovenská doména by bola spravované lepšie a bola by lacnejšia. Pretože štát a komisia by mal na monopolného dodávateľa oveľa silnejšie páky a mohol by vyžadovať oveľa väčšiu kvalitu a netuneloval by len peniaze, ale musel by investovať do rozvoja služieb.

Nemôžem sa zbaviť otázok. Prečo to Pellegrini podpísal? Keď je to absolútne nevýhodné pre slovensky internet? Prečo sa nepostaví na stranu rozvoja slovenského internetu ale na stranu jedného dodávateľa s pomerne zlou povesťou?

Má zmysel sa snažiť ďalej?
Áno má. Vôbec nie som pesimista, aj keď to zasa zahrali po starom. Pretože staré časy im isto ale pomaly končia.

Presne toto oni chcú, aby všetkých znechutili. Ale na mňa a kopec ďalších ľudí to má presne opačný efekt. Ešte viac nás to núti vydržať a makať ešte viac.

Makať ešte viac na komunite a komisii. Kontrolovať a vyžadovať do SK-NICU najväčšiu kvalitu.

Ale hlavne už zmeniť tento prístup na vyššej úrovni. Toto je presne vec, ktorá mňa motivuje isť do politiky. Vidím, koľko veci by sa dalo vylepšiť, keby sa aspoň chcelo veci vylepšovať a nehľadelo sa iba na svoje osobné záujmy a pohodlie.

 • Alexander Selkirk

  Normálka ako pri všetkom. Podobne dopadli všetky veľké podniky a všetky zaujímavé veci, čo znášali zlaté vajcia. Slovenský národ otrokov to nezaujíma, pokiaľ má dostatok alkoholu, tak zase vyhrá Smer a jeho prisluhovači …

  „Prečo to Pellegrini podpísal? Keď je to absolútne nevýhodné pre slovensky internet?“
  Jeho to nezaujíma. On má svoje peniaze a slovenský národ na to kašle.

  Teraz tu by možno pomohlo zrušiť celý tento slovenský štát, vládu a všetko … stať sa len občanmi EU a tlačiť len angličtinu a platiť len EÚ dane.

  Ale pochvala, že sa snažíš s tým niečo robiť.

 • Jozef Chocholáček

  Tak veru, niektorí si sťažujú na „diktát z Bruselu“, ale za posledné roky vo mne rastie pocit, že by sme toho diktátu potrebovali nie menej, ale viac. Celú vládu a samosprávu zrušiť, a dosadiť „bruselských“ úradníkov, aspoň na biblických 40 rokov. Potom možno bude Slovensko normálna krajina.

 • Alexander Selkirk

  Asi tak nejak …

  Bežných slovenských ľudí voľby, referendá, verejné problémy a pod. nezaujímajú a ani sa nezúčastňujú … minulé eurovoľby neúčasť takmer 90%, pri ostatných je to mierne krajšie ….

 • rikardmarx

  Je zvlastne, ze v dnesnej dobe este niekto veri smerakovi. Pellegrini je len „pekna“ tvaricka, ale inak klasicky smeracky grazel.

 • Robespiere

  bla, bla, bla. žijeme v dobe, kedy sa marxoviricardovi neda verit vobec nic. je len „pekna“ tvaricka, ale inak klasicky OLANOSAS-kársky grazel. Kazdopadne je dobre, ze sa niekto stara.

 • normalka

  Ale aj Pelegriny sa potrebuje nabaliť, je kriza, tak sa veľmi ponahľa!!! A niečo treba aj do Ficovho paralelneho učtovnictva Smeru-SK

 • rikardmarx

  Niekto tu po mne opakuje?