Ako sa rozvíjať v troch úrovniach


Ako sa rozvíjať? Každý sa chce neustále zlepšovať. Každý chce byť neustále štastný. A každý chce zato zaplatiť čo najmenšiu daň, resp. chce aby ho to čo najviac bavilo. Ako nato? Hrou! Objavil som (medzi našimi sk profíkmi už dobre známeho) pohybového guru Ido Portal a zhliadol som s ním tento perfektný 2 hodinový rozhovor. Odporúčam každému kto sa okolo pohybu a športu aspoň obtrel. V dávke množstva zamyslení, sa uchytilo v mojej deravej hlave jedno, ktoré mi ukázalo kde som robil chybu v rozvoji a kde sa dá ešte zlepšiť.

Zamyslenie je o 3 úrovniach v ktorých sa väčšinou pohybujete. (začiatočnik, priemer, expert) V interview je to hlavne o pohybe, ale môžete si to bezproblémov extrapolovať na svoju prácu alebo hobby:

Prvá úroveň

je kde napredujete najviac, pretože o danom objekte (pohybe) neviete nič.

Druhá úroveň

je ta, kde objekt – pohyb už zvládate a stále sa zlepšujete.

Tretia úroveň

je, kde ste už perfektný a stále opakujete dokola to isté a dostávate sa bližšie a bližšie k perfektnosti.

Prekvapivé poznanie je, že väčšina ľudí sa nachádza v druhej a tretej úrovni. Poznám to z triatlonu. Naučíte sa plávať, bikovať a behať. A potom to robíte stále dokola. Chýbajú vám nové inputy a rozmýšlate nad zmenou.

Najviac rozvoja a štastia zažívate práve keď robíte veci v prvej úrovni, telo/mozog nato reaguje najviac, lebo je to novota.

Keď vám chýbajú nové inputy, začínate stagnovať a byť neštastný.

Veľa ľudí to spraví podvedome a radikálne. Rozhodne sa opustiť to čo robilo doteraz a začne niečim novým. Ale príbeh sa zopakuje. Prejde prvou úrovňou, a znova sa po čase ocitne v druhej a tretej. A znova stagnuje. A znova sa cykli.

Je upokojujúce naučiť sa žiť v dlhodobo udržatelnom videní sveta a necykliť sa stále. Cieľ je zdokonalovať sa v tom čo viete, ale neustále ktomu pridávať nové veci ktoré nepoznáte. A to vás obohatí najviac. Neocitne sa tak znova v začarovanom kruhu, ale neustále máte nové inputy a zároven sa neustále zdokonaľujete v tom, čo ste najlepší.

Ja som mal vždy taký bug, že sa mi nechcelo investovať čas do niečoho, v čom sa nestanem aspoň trošku dobrý. Vždy som niečo začal a už som v tom musel pokračovať. Čo je super vec, ale postupne mi to začalo brániť začínať a skúšať nové veci a nové postupy. Lebo všetko nové som bral moc vážne.

Toto ma oslobodilo, pretože keď tu vec aj nezvládnem, ale iba sa s ňou hrám a skúšam ju, aj tak ma výrazne posunie v tom čo už robím.

Začínam sa viac HRAŤ.

Pre mňa tieto myšlienky prišli vo veľmi vhodnom čase. Zažívam strašne veľa nových vecí, o ktorých som predtým nemal ani šajn. (či už politika, nové projekty, nové prostredie, nové športy (surf, crossfit)) to isté platí v pohybe. A cítim, ako ma to spätne obohacuje v tom, čo robím celú dobu. (triatlon, podnikanie, písanie).

Samozrejmá pointa je:

Nebojte sa každý deň naložiť hociakú novú vec. (kreslenie, programovanie, písanie, hociaké umenie, nové jedlo, nový šport, nový pohyb … ) Nemusíte ju vedieť. Nemusíte ju zvládnuť.  Nemusíte ju vydržať robiť. Nemusíte ju ani dokončiť. Ako sa rozvíjať?

Stačí, ked sa s ňou začnete hrať a už to vám prinesie strašne veľa. 

Prečítajte si o mojej najväčšej športovej chybe.

Categories

6 Comments

Add yours
  1. 1
    Martin Fabik

    kde sa venujes surfovaniu ? :-) mna to ties strasne bavi len na slovensku su nato nedostacujuce podmienky :-)

  2. 3
    Dusan Plichta

    Inak tento rozhovor som mal stastie zhliadnut uz pred viac ako rokom a je to Topka …Pamatam ako som sedel v uvedomelom uzase a potom este viac ked som Ida zazil nazivo…Miso taky jeho tyzden Camp to by som ta chcel vidiet ako triathlonistu ako by ta rozlozil na srubky :-) ale stalo by to za to …boli to , ale sila je sila

  3. 4
    mtruban

    ved aj ty si ma na neho upozornil. tomu verim, zeby ma rozbil. ja mam celkovo velmi zlu flexibilitu. ale tak pomaly sa s tym hram.

  4. 6
    Pinot

    Zaujimave. Co tak preniest tuto filozofiu do start upov. Keby len experti zadavali myslienky, tak sa eliminuje vela zbytocnych uletov. Potom by bola skupina expertov realizatorov a tak by vznikli teamy na budovanie globalnych spolocnosti, ktore by napredovali ovela rychlejsie ako dnes. Viem, ze vacsinu bavi tato hra na slepu babu a vidia v tom zmysel, ale asi sa treba posunut do ineho levelu.

Comments are closed.