10 dôvodov, prečo som sa stal úspešným


Knihy ako BlackSwan od Taleba alebo Thinking fast and slow od Kahnemana mi zmenili pohľad na svet. Pochopil som koľko nedokonalostí ma v sebe ľudský mozog a ako ho to ovplyvňuje vo vnímaní sveta a súvislostí. Jednou z najzaujímavejších chýb je: survivorship bias. Napriek tomu, že je po vojne a vidíte spätne udalosti, tak ich vyhodnotíte nepresne a pripisujete niektorým veciam väčšiu váhu akú reálne na situáciu mali.

Novinári sa vás pýtajú,

čo je za vašim úspechom a vy vymenujete 10 vecí ako tvrdá práca, dobré strategické rozhodnutia, ľudia okolo vás, dobrý marketing, produkt a medzi nimi aj štastie. Survivorship bias hovorí práve o tom, že tieto závery sú väčšinou nesprávne a málokto si uvedomuje akú obrovskú rolu zohrali premenné, ktoré si neuvedomujeme.

Trošku som s tým bojoval, kedže ego každého človeka len tak nepustí a samozrejme všetko sa podarilo, lebo sa o to priamo zapríčinil. Až kým som si ich nezačal všímať okolo seba.

Napríkad pri hraní FIFY 2015 na X-boxe 

(offtopic: nehrávajte to, lebo pri najbližšom pozeraní ligy majstrov budete imaginárne mačkať gombiky)

Boli sme vyrovnaní súperi. Ale zrazu niekto začal dlhodobejšie vyhrávať. Nechápal som tomu. Ale ten čo vyhrával, tomu chápal veľmi dobre:

„dobre som spravil, že som si zmenil  tím. lebo tomu realu madrid ľahko odoberali lopty. popozeral som si niekoľko videií na nete, naučil som sa to a už som lepší“

Po pár ďalších zápasoch sme zistili, že jeden ovládač je takmer nebadateľne pokazený. Nebolo to zjavné na prvý pohľad ale hráči neskoro reagovali do jednej zo strán. Keď sme daný ovládač vymenili, tak každý jeden prehral rozdielom triedy. Nezáležalo teda aký mal team alebo koľko videíí napozeral ale aký mal ovládač.

Pritom keby sa vás pýtali novinári ako to, že stále vyhrávate, neodpovedali by ste správne. A toto sa deje často krát v biznise, športe a vo vyhodnocovaní výsledkov: bolo za tým veľa tvrdej práce, super stratégia, leadirship atď..  lenže veľa krát je pravý dôvod pred nami skrytý a tak si žijeme vo svojej bubline. A pritom máme len lepší ovládač a nikto vrátane nás to nevie.

Na druhú stranu treba povedať:

Štastie a nekontrolovateľné veci v našich životoch hrajú veľkú rolu, ale ak by ste boli úplný začiatočník tak vás vo FIFE porazím aj s týmto zlým ovládačom ;)). Čiže do určitej miery máte svoj osud vo svojich rukách a bez tréningu nemáte šancu.

No pri porovnatelnom levely skillu, skúsenosti, tréningu a múdrosti rozhoduje o víťazstve veľa ďalších premenných, ktoré si neuvedomujeme.

Viď. napr. poker, kde je miera štastia naozaj veľká. Akonáhle stretnete vyrovnaného súpera, tak už je to iba o štastí. Zarábať môžete len keď hráte proti slabším. Problém potom je, že túto veľkú mieru štastia si pri biznise ľudia až toľko neuvedomujú. (a pritom sa toľko krát poker porovnáva s biznisom)

Dávajte si preto vždy pozor, keď spätne vymenovávate dôvody prečo sa niečo stalo. Je veľká pravedpodobnosť, že sa mýlite akokoľvek vám vaše ego hovorí, že tomu rozumiete.

Je dobré ak sa snažíte vlastnými silami dostať vždy do vyššieho a vyššieho levelu, kde budete rozdielom triedy vedieť ovplyvniť súvislosti. To je to, čo máte pod kontrolou.

Zvyšok záleží už od takého množstva premenných, že ich nedokáže ľudská bytosť uchopiť a ovplyvniť a tomu sa hovorí náhoda-štastie.

https://www.instagram.com/p/BcAaKUontmW/?taken-by=truban

Môže vás zaujímať môj ďalší blog – Všetci chcú byť štastní, ale nikto nechce trpieť.

Categories

7 Comments

Add yours
  1. 1
    Ivan Sakin

    „Nemôžeme udalosti tvoriť. Tie sú výsledkom tisícich faktorov, na ktoré nemáme na všetky vplyv. Môžeme im však dať určitý smer, útvar.“ M. R. Štefánik

  2. 2
    Rastislav Lamoš

    Pri citani nadpisu som sa zlakol, ze sa Miso stal narcisom :D Samozrejme, ze je uspesny, ale malokto by o sebe napisal clanok, ze „preco som uspesny“.

    Myslienky v clanku su super, suhlasim. Stava sa to aj pri mensich detailoch, ako napriklad ked spravim uspesne skusku v skole. Tiez ostatnym hovorim, ako som sa dobre pripravil a ine — a pritom velku cast odohravalo stastie. Treba si na to davat pozor, ak nechceme zavadzat ludi.

  3. 3
    Valašik Michal

    to čo je ua blbosť, za tvojim úspechom vidím user friendly prístup, jednoduchosť a nerobenie bullshitov, ale venovanie sa dôležitým veciam, a čo je dôležité to povie zákazník, a sme na začiatku, je to tak, že dokážeš (websupport) chápeš potreby zákazníka, a vieš ich riešiť za adekvátnu cenu v dostatočnej kvalite.. niečo mi hovorí, že treba použiť sedliacky rozum a byť na správnom mieste v správnom čase.. NIE vždy je správna konštalácia „hviezd“ na zrealizovanie podnik.zámeru a nie každý môže byť úspešný, chce to skúšať a skúšať a skúšať a vytrvať.. Môj tip na záver, nerobte custom riešenia, typu painting, grafika, weby osobitne pre každého zákaznika, ale duplikovatelné veci, produkt.. ;-) veľa šťastia Michal aj ty čo to čítaš.

  4. 4
    Valašik Michal

    Urob všetko čo máš, najlepšie ako vieš v daný moment, ostatné nechaj aby rozhodli ľudia, čas.. potom príď oprav chybičky, inovuj a tak dokolečka.. tak?

  5. 5
    Jan Cifra

    Otazka co je za uspechom tej alebo onej osoby je sama o sebe ista fallacy – ziaden set parametrov nevyusti automaticky v uspech. Uspech je nieco pre co sa clovek musi pozicionovat – t.j. snazit sa nastavit parametre, ktore ma pod kontrolou co najlepsie (obklopit sa dobrym timom, byt v dobrom trhu, mat super produkt, atd…) a dufat, ze tie ktore nemoze ovplyvnit budu privetive (trhove podmienky, general economy, luck,….). Ja si dokonca myslim, ze velka cast uspechu je v parametroch, ktore priamo clovek neovplyvni, ale moze sa pozicionovat tak aby ich mohol vyuzit – nato vsak univerzalny recept nie je. Je to ako surfovanie, clovek trenuje kondicku, uci sa pop-up, ci kupi si dobru dosku, ale akonahle vojdes do vody uz sa musis pozicionovat aby si chytil dobru vlnu – a to je 80% uspechu. Ak ked dobre vlny nechodia, mas smolu. Takze nevenujte sa jednej alebo onej veci moc – len sa s boardom natacajte do vhodneho smeru, silno padlujte a ak stastie da tak vam pride super vlna a date to.

  6. 6
    Ivan Sakin

    Interpretáciu nášho velikána si už musí človek urobiť sám, ale v jednom súhlasím s Michalom a to, že „Je dobré ak sa snažíte vlastnými silami dostať vždy do vyššieho a vyššieho levelu, kde budete rozdielom triedy vedieť ovplyvniť súvislosti. To je to, čo máte pod kontrolou.“ Teda, čím vyšší level, tým väčšia možnosť ovplyvniť udalosti, ale niekedy aj najlepší plán zlyhá a aj najmenej pravdepodobná činnosť ako dokázal Gándhí, zmení veľa len udaním smeru.

  7. 7
    Michal Olik

    Zaujimavy post.
    Citam zrovna naraz Darwina a Maslowa, dve protichodne paradigmy, determinizmus vs environment, vecna ludska dilema.

    Ak nedbas, vyuzijem tvoj prispevok na utriedenie myslienok.

    Zakladateľ 101 Drogerie Krajcik: „Rano vstanem o piatej, idem si zabehnut osem kilometrov, odpociniem si a o osmej som v praci…Pracujem cely den a potom zasa vypinam. Idem si zahrat golf alebo idem do dalsej firmy.“
    To mu taha na 60. Nenaspi tiež toho veľa. Priemerný človek o 30 rokov mladší by pri takom režime skončil v lepšom pripade s chripkou v horšom s kolapsom.

    Futbalové kluby niekedy kupujú hráčov nie na zaklade skillu s loptou ale len preto, ze za zapas dokazu v priemere ubehnut 14km. A vyplaca sa to, napr. Arsene Wenger je znamy takymito nakupmi http://www.ft.com/cms/s/2/9471db52-97bb-11e0-9c37-00144feab49a.html

    Zatiahnime este do toho politiku. Taky Fico. Kazdy si na neho rad zanadava. Ale kolko moze spat denne taky clovek? 7-8 hodin? Pochybujem, ze v priemere spí viac ako 6.

    A kolko veci denne riesi, rozhodne? Kolkich ludi asi stretne, kolko ma denne odmietnutých hovorov, kolkim zdvihne? Zakony, výjazdy, rokovania, stranicke mitingy a akcie, zahranicne cesty, médiá, snemy, pozvania, diplomati, sponzori, podnikatelia. Pred voľbami to isté len na steroidoch a ešte je večer na mitingu za pekného. A vzdy v kazdom momente vyjde z toho bez dajakych katastrof, ktore by dokazali polozit preferencie, stranu, vladu atd. To su neuveritelne bomby kazdy den rok za rokom, odhadom fyzicky zvladnutelne menej ako jedným percentom populacie.

    Jediny, kto to fyzicky dokazal bol Dzurinda. Ma teraz 60 rokov, behava stale maratony.Nerozcvicuje sa, stravu nerieši, a len nedavno mal prvé zranenie čo ho obmedzilo v behani.

    Efektivita jeho tela a levely energie je skrátka tiež úplne mimo.
    Myslim, ze u top podnikateloch a lidroch su nadpriemerne telesne
    schopnosti standardom, tak ako je to aj pri elitnych sportovcoch.
    Priemerny clovek spravi denne 100 rozhodnuti oni su s takou energiu
    schopni spravit 500 lepsich.

    Kedy vyslo Thinking fast and slow, 2011? Kedy si to cital ty, 2012 alebo 2013? Ved to si uz bol uspesny roky. Pochadzas z Oravy čo je výnimočný, velmi tvrdy, studeny kraj, kde prezivali ti najzivotaschopnejsi. Je tam vela mnohopocetnych rodin kde jednu, dve generacie dozadu bolo v rodine v pohode aj 10 deti. Aj dnes sa tam rodi ovela viac deti ako celoslovensky priemer http://www.sme.sk/c/7028620/stred-sa-vyludni-populacia-porastie-na-orave-spisi-a-pri-bratislave.html http://oravec.noviny24.sk/aktuality/2114/Rekord-v-porodnosti-drzi-Oravska-Lesna.html

    Myslim, ze aj u teba, ked sa pozries na svoju rodinu a rodokmen najdes tam nadpriemernu zivotaschopnost (co sa prejavuje v dlhom veku, dlhom pracovnom zivote, dobrom zdraví, mnohodetnosti, mimoriadnej vitalite)

    Behas maratony, triatlony, ironman, to nie je len tak, na to treba výnimočné danosti.Tam by som videl hlavny dovod preco si uspesnym. Je dobre, ze lidri sa snazia motivovat ostatnych a upriamovat pozornost na to co je mozne zmenit. Realita je ale inde. Nie je to taka dobra story ale je to zas blizsie k pravde. Zhruba na 85% si sa úspešným narodil a na 15% si sa ním stal.

Comments are closed.